| AdioTPU a întrebat:

Sunt multi barbati care dupa ce au fost refuzati de n ori de catre femei, ajung sa le urasca si din frustrare sa le blameze, afirmand ca ba le plac cei cu bani, ba cei frumosi, etc. dand vina doar pe femei. Ei bine, de ce in loc sa-si faca sange rau, nu mai bine incearca ei sa lucreze la ei insisi? Caci la ei este de fapt problema, nu la femeile pe care le blameaza. De ce nu lucreaza la imaginea lor, la dezvoltarea personala in loc sa improaste cu noroi in femei?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este foarte adevarat ca multi barbati, din frustrare si dezamagire, ajung sa blameze femeile pentru esecurile lor in viata amoroasa. Insa, acest comportament nu face decat sa agraveze situatia si sa aduca si mai multa nefericire in viata lor.

In loc sa acuze femeile pentru preferintele lor, ar trebui sa se concentreze pe propria persoana si sa incerce sa devina o versiune mai buna a lor insisi. Ar trebui sa isi imbunatateasca atitudinea, sa fie mai increzatori si mai constienti de sine, sa aiba mai multa grija de aspectul lor fizic si sa se dezvolte personal prin educatie si experiente noi.

Este important sa intelegem ca a atrage o partenera potrivita nu este o chestiune de noroc sau de aparente exterioare, ci depinde in mare masura de a fi o persoana cu adevarat valoroasa si atragatoare. Prin urmare, nu ar trebui sa ne lasam prinsi in capcana frustrarii si a resentimentelor, ci sa ne concentram pe dezvoltarea noastra personala si pe crearea unei vieti implinite si fericite.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca este mai usor sa gasesca altora vina, decat sa-si vada paiul din ochi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa admiti ca ai gresit e cel mai greu lucru... vezi pe aici pe TPU la lucruri simple cum se comporta unii, dapai cand trebuie sa admiti ca trebuie sa iti schimbi caracterul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai liniștită, că și noi, ăștia lucrați și nerefuzați, avem aceeași părere despre femei.
Nu merită să ne schimbăm pentru voi, pentru că majoritatea schimbărilor cerute de femei sunt în rău.

| Drimmero a răspuns:

Nu trebuie sa fii refuzat incat sa iti dai seama ca unele se uita doar la bani iar cele care nu se uita la bani se uite la aspectul fizic, iar printre altele la caracter si alte d-astea cum e si normal, cum si barbatii se uita la aspectul fizic si calitati cat mai multe. Nu e vina femeii ca e atrasa de un aspect fizic atractiv, pana la urma e ceva firesc si natural, de vina e natura ca le-a dat ochi sa vada daca e s-o luam asa. Nici la ei n-ar fi problema, pur si simplu nu e vina nimanui daca nu atragi pe x, pur si simplu e vorba de ceva involuntar ca nu alegi de cine sa fii atras.
Nu trebuie sa blameze femeile pentru asta, ar trebui sa fie recunoscator ca au fost sincere din prima cu el, femei mai sunt cu duiumul pe lume.

| Mosotti a răspuns:

Nu au cum lucra la imaginea lor, ca singura solutie e sa se duca la abator sa schimbe capu! Sa aiba figura atractiva.
Altfel degeaba umbli tu la orice dar nu la ce e proba eliminatorie adica figura.

Ei stiu asta, au tot incercat si vad ca tot nu au sanse, si de acolo se dezvolta o frustrare puternica, de acolo arunca aiurea cu noroi in femei. Ei stiu asta dat fiind ca multi intreaba colo si colo ce sa faca, si multi aplica.
E problema la ei si va ramane acolo problema, aia e.

Trebuie sa se consoleze si sa mearga mai departe asa, sa inteleaga ca ori nu au femei de care vor ei, ori au doar daca are ce sa le ofere material.
Dar sigur, dupa ce au incercat tot ce se putea.

Le doar pe femei in basca de dezvoltatea ta personala, ele nu se f cu dezvoltarea ci cu tine, trebuie sa fie atrase de fizicul tau, mai exact 95 % figura, dar si corpul sa fie okey, sa n-ai burta din aia.
Si atitudinea sa o aiba masculina, nici aia nu o lucrezi, aia o ai sau nu.

Fara astea, si cu haine, parfumuri, frizura, tot degeaba, ca la alea poate umbla.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai totul pleaca de la lipsa de comunicare. Daca tot te refuza una, in loc sa injuri si sa pleci, ai putea sa fii politicos si sa incerci sa obtii niste feedback. Poate iti stau ochelarii strimb, poate iti pute gura a usturoi, poate ar trebui sa iei niste meditatii de dictie ca sa scapi de accentul de Botosani...
P.S. E intotdeauna mai usor sa injuri pe altii decat sa iti asumi faptul ca vina e a ta.

| Freya1 a răspuns:

Cum a spus cineva "unii bărbați când nu pot manipula o femeie, ori e nebuna, ori e c..va,ori e materialista" și cred ca se înțelege ce spun.

Părerea mea e ca atunci când ești prea plin de tine, sau deja prea frustrat începi sa cauți vina in alții.
Și eu am pățit sa fiu sub toată forma dacă nu am dat curs anumitor avansuri, sau dacă nu am mai acceptat o relatie etc.Dar nu m-am coborât la nivelul lor și atunci și alți oameni i-au ignorat s-au blamat.

| Hammurabi a răspuns:

Ha, ha, ha... stai să vezi ce hate îți iei. Că și eu am zis chestia asta odată și mi-au dat cu pietre. Prin monitor. laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Că e greu. Mai ușor e sa dai vina pe altii.

| wildthing a răspuns:

Pentru ca de obicei nu prea ai la ce sa lucrezi, nu prea ai ce sa imbunatatesti la tine insuti astfel incat sa faca diferenta. Daca nu ai succes la sexul opus, de obicei, oricat ai incerca tu sa te "upgradezi", tot nu vei avea succes...cel putin nu la persoanele la care ti-ai dori tu sa ai succes.winking

| LordCristobal a răspuns:

Pai e mai usor sa acuze decat sa se faca mai buni ei insisi.
Dar aici e vorba de o problema care poate fi intoarsa pe mai multe parti.
Si barbati gresesc de multe ori, nu stiu sa vorbeasca cu o fata si nici nu stiu sa se imbrace pentru a atrage fete, aici e vorba de probleme de imagine si socializare.
Dar si la fete sunt multe probleme, de cele mai multe ori fetele au pretentii exagerate de la baietii si tind sa isi bata joc si de baietii care vorbesc frumos si civilizat cu ele.Iar fetele din Romania in mare parte sunt materialiste, daca nu ai status social sau financiar bun esti invizibil pentru fetele autohtone.

| Drimmero a răspuns (pentru LordCristobal):

De obicei astea cu pretentii exagerate vin de la coada vacii, uita cand dadeau realmente la lopata iarna doar sa mearga la toaleta iar la oras s-au 'emancipat' si vor doar printi misto cu conturi pline, reflexul de muls a ramas de pe vremea cand se trezeau cu noaptea in cap sa mulga vaca.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Frustrati nu este bine sa fie.Dar au dreptate cand spun ca femeilor le plac barbatii frumosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vulpiță! laughing)
Ieri ți-aș fi scris un roman în care ziceam multe și ba să vezi că mai și luam apărarea chiar bărbățeilor pe care i expui tu aici.

Azi sunt cu lupii în spinare, cu dracii, cu vârcolacii după mine, nu pot să fiu de partea nimănui și nici să mai fiu nice. Ahhh, azi am dorința doar de a ieși afară, a alerga la infinit, dar din păcate nu-mi permite starea ori să trag un pumn ori într-un sac de box, ori într-un man din ăsta. Ahhh, am așa o dorință. laughing)

Deci ca să ți răspund acum.
Și nu o să răspund totuși strict pentru partea macho ci e valabil pentru toate sexele.
E simplu. E mai simplu să arunci mâța și să susții că partea cealaltă e de vină, nu tu. Cum dracu să fii tu vreodată de vină?
De asemenea, ce dracu să schimbe mă oamenii ăștia, când ei cred că sunt perfecți și doar restul sunt sucks? Ce să schimbe? Cum să schimbe când ei susțin că oamenii nu se schimbă?
Și revin, e mai simplu să acuzi decât să observi, să înțelegi, ba chiar din ceea ce ți-au făcut alții rău, tu să te analizezi pe tine și să observi, cum ai reacționat, ce s-a întâmplat, ce ai simțit acolo deep în interior, cum te-a făcut să te simți, să ai tupeul să-ți spui cine ești, dar nu x sau y de pe drum, ci tu, că în fond toate relele și toți oamenii răi de aia apar în viața noastră, ca să ne arate cine dracu suntem noi, când ne periem și ne pupăm, toți trăim pe peace și roz și vai ce frumoasă-i viața, dar când e de rău, păi acolo, frate, înveți toate lecțiile, acolo ești adevăratul tu, nu ăla fabricat pe nu știu unde, nu ăla care de la grădiniță ai învățat să zâmbești fasolea și să fii prosocial, nu, în rele și lângă bit*h, libidinoși, perverși chiar tovarăși, îți afli natura, descoperi eul tău cel mai autentic și real.
Ei bine acum vin eu cu o întrebare către tine. Cine dracu ar vrea asta? happy
Cine pnm ar vrea și ar avea tupeul să se dea cu capul de toți pereții și să susțină că el e cel mai cel de speță joasă. Evident că e mai ok să aruncăm totul pe alții, în ogrăzile lor, noi suntem perfecți. happy De aici și ideea că ei nu vor lucra niciodată pe ei, dacă sunt perfecți, cum pnm să schimbi un perfect?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si femei care improasca cu noroi barbatii. De ce nu lucreaza la ele? In ceea ce priveste categoria mentionata de tine de barbati, sa stii ca in unele cazuri este cum zici tu in altele NU este cum zici. Uneori chiar vor bani (sunt suficiente care vor asta, ba mai mult afirma sus si tare ca e nobil ca o femeie sa vrea asta ), uneori chiar vor top modele (desi ele sunt doar medii). De asemenea, barbatii aia pot sa blameze pe cine vor ei, iar femeile care chiar nu se incadreaza in cuvintele lor nu vor fi afectate de blamarea primita (celelalte insa care vor fi afectate e de la sine inteles de ce! ). Nu intotdeauna la ei e problema, doar UNEORI. Daca o tipa adora un cocalar cu 3 neuroni si el nu e un cocalar, cred ca problema e la acea gagica. Daca o femeie se uda cand vede un ghertoi si face alergie cand vede un intelectual, din nou problema e la ea. In ultimul rand, a fi respins inseamna automat a primi ceva negativ si e normal sa nu agrezi o persoana care te a respins. Da, poate sa nu o spurci cu cuvinte, dar e normal sa nu ti placa. Simplu.

| troleibuz a răspuns:

Pentru ca asta ar insemna sa faca un efort si e mult mai usor sa fii victima tuturor.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Asa sunteti voi romancele vreti doar sula si bani atat, in rest valorile voastre morale sunt inexistente, sugeti ca vampirii aia fara mila.

| sarmuelsarmy a răspuns:

Iti dai seama ca ei sunt defecti din nastere, un om normal nu ajunge asa chiar daca trece prin greutati.De obicei sunt narcisisti si se cred prea buni pentru lumea asta, nu isi dau seama ca ei sunt problema.
Unul din prietenii mei din copilarie a apucat-o pe panta asta.Nu femeile l-au inrait atat de tare pentru ca nu a avut multe experiente agonizante ci social media.
A aderat la niste grupuri unde purtau discutii de ma apuca greata cand imi amintesc.
Oamenii astia traiesc intr-o fantezie a lor, nu in realitate, li se umfla ego-ul cu minciuni pe care si le tot repeta despre femei pana o iau razna.
De asta au si toti aceiasi placa, nu stiu daca ai observat dar repeta toti aceleasi 3 idei, nu au un singur gand original in capul ala.
Si asa trece tineretea mancata de ura, lipsita de afectiune si, frustrarile se aduna si cand vad ca mai si chelesc, poc!
Ei nu isi dau seama ca astia care ii spala pe creier nu sunt prietenii lor si nu le vor binele, vor doar sa faca bani de pe urma prostiei lor.
Selectie naturala i guess