| Miruna0909 a întrebat:

Sunt oameni care se spală la lighean, ei având cadă sau duș în baie? Exista? De ce ai face asta? Am mai auzit ceva de genu pe undeva.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur sunt, cel putin in mediul rural

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai existăm dar erau. Economie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cunosc oameni care inca se spala "pe bucati", in loc sa faca un dus.
N-am idee care e logica, probabil fobia de apa sau de facturi mari.

| dullcat a răspuns:

Da, mai sunt.Eu procedez asa cand vine vorba sa-mi spal podoaba capilara.Se numeste the mermaid method.Cand ai parul lung e aiurea sa il speli la dus, cel putin din perspectiva mea, mai ales cand iti ajunge pana la fund.laughing Cine are la fel stie despre ce vorbesc.Si nici nu e fun sa culegi firele din cada sau din cabina de dus.Din lighean mi-e mult mai usor sa le iau cu mana si e mai igienic.Cand se uda devine foarte greu si consider ca nu pot sa curat asa bine cum se intampla atunci cand buclele plutesc prin apa si fac loc mainilor sa samponeze/maseze bine pielea capului, in special daca am aplicat o masca sau un tratament ce necesita o clatire temeinica.

In locul tau m-as bucura daca oamenii din jurul meu sunt curati, nu sa pui astfel de intrebari de parca ai descoperit o practica medievala absolut respingatoare in 2023.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vreo 3 veri la rand au fost modernaizari in cea ce priveste apa calda.Cam 3 luni apa calda era oprita.Asa ca luam o oala de 5 litri incalzam pe aragaz si ma splalam, Vara asta ne-a lasat in pace.
La etajele superioare apa calda ajunge greu si se pierde multa apa pana ajunge sus, Si poate se prefera varianta asta. Uniii veecini si-au pus boilere electrice.
Cum spuneamam fost nevoita sa spal la lighean consuman 5 litri de apa calda + plus ca trebuia sa o indoiasc cu apa rece in tota lcel mult 10 -15 litri.PE cand la un dus se consuma cel putin 100-150 pentru 5 minute, deci poate se merge sipe economoie.

| LordCristobal a răspuns:

Ca sa faca economie la gaze si la apa.

| anonim3248 a răspuns:

Acum mulți ani se spălau la lighean mulți oameni că nu aveau presiune la apă.