| CitescMult653 a întrebat:

Sunt si. criminali in serie care nu sunt psihopati?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cei care comit crime cu premeditare au discernamant, deci se considera ca sunt in toate facultatile mintale, deci nu toti criminalii sunt bolnavi mintal. Simplul fapt ca isi fac planul, il duc la bun sfarsit si apoi isi sterg urmele arata ca ei sunt perfect sanatosi la capatana si fac mizeriile astea doar pentru propria lor placere, o doza de psihopatie au toti in ei pentru ca ai 0 empatie in fata victimei doar ca unii din ei sunt constienti de ceea ce fac ceea ce ii face eligibili mental iar puscaria e prea blanda pentru astfel de specimene.

7 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Puțin probabil. Cei care ucid in serie nu au empatie și nici conștiința deci sunt tot psihopați.

| CitescMult653 explică (pentru AdioTPU):

Dar aia care fac doar una dar cu premeditare ii putem numi psihopati?

| AdioTPU a răspuns (pentru CitescMult653):

Nu chiar. Crimele se pot comite și din impuls, din răzbunare, dintr-un sentiment de nedreptate sau invidie dar acei oameni pot regreta după iar daca regreta nu-s psihopați deoarece psihopatii nu au mustrări de conștiință.

| CitescMult653 explică (pentru AdioTPU):

Da dar premeditata?

| AdioTPU a răspuns (pentru CitescMult653):

Da. Crimele din răzbunare.

| Drimmero a răspuns (pentru CitescMult653):

Cei care comit crime cu premeditare au discernamant, deci se considera ca sunt in toate facultatile mintale, deci nu toti criminalii sunt bolnavi mintal. Simplul fapt ca isi fac planul, il duc la bun sfarsit si apoi isi sterg urmele arata ca ei sunt perfect sanatosi la capatana si fac mizeriile astea doar pentru propria lor placere, o doza de psihopatie au toti in ei pentru ca ai 0 empatie in fata victimei doar ca unii din ei sunt constienti de ceea ce fac ceea ce ii face eligibili mental iar puscaria e prea blanda pentru astfel de specimene.

| shiningcrown a răspuns:

Și din cauza depresiei sau a psihozei, scuizofreniei poți comite crime, nu trebuie sa fii neapărat psihopat, ci sa ai probleme grave psihice, halucinații și delir, paranoia și e suficient sa ajungi la acest act.

| Drimmero a răspuns (pentru shiningcrown):

Nu neaparat, poti comite o crima din mai multe motive care variaza in functie de factori, o mica parte dintre criminali sunt cu adevarat bolnavi mintal, multe crime se fac din razbunare, gelozie, dorinta de a iti face dreptate la o nedreptate, gen cineva iti omoara o persoana la care tii si din razbunare il omori si tu, sunt cazuri d-astea cacalau, eu n-as condamna situatiile astea, e vorba de dreptate morala dar totusi printr-un fapt imoral, numai in situatia aia sa nu te afli. Fireste ca e ceva foarte condamnabil insa in functie de situatie nu poate fi condamnabil atunci cand e vorba de autoaparare, gen trebuie sa omori ca sa nu fii omorat sau aperi pe altcineva omorand agresorul care la randul lui voia sa ucida persoana respectiva. Poti sa ucizi si fara sa vrei neaparat asta sau dintr-un moment foarte impulsiv, lovesti victima mortal, d-aia e bine ca intotdeauna sa te controlezi, o secunda de nervi si ura iti pot transforma viata radical, cel mai bine e sa nu fii pus in situatiile astea si sa duci o viata linistita.