| anonim_4396 a întrebat:

Sunt și eu curios. Într-un mișloc de transport (microbuz) fac naveta la munca.
Bun și când ajungi primul la el și te așezi pe primul scaun și lângă tine e liber (locul asta îl ții pentru cineva care trebuie sa ajungă peste 5 min. Un cetățean cu gura mare ca cică sa ma dau la o parte sa stea și el laughing fiind atâtea locuri libere. De ce trebuie sa gesticuleze sa zbiere sa ma dau la o parte de pe loc ca să stea el? I-am explicat ca eu am avut locul asta de când ma știu și na ca tot îl prind eu primul.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă se refera la locul pe care stai tu atunci trebuia să-i zici că primul veni e primul servit şi să-şi vadă de treaba lui. Dacă era vorba de locul reţinut pentru alticineva atunci pe bună dreptate te-a apostrofat, mai ales că nu ai ce căuta să reţii locuri aşa că trebuie să vine nu ştiu cine peste 5 minute. Eventual poţi ocupa 2 locuri dacă eşti cu cineva şi apoi cealaltă persoană cu care eşti să stea lângă tine, asta-i altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Platesti bilet extra pentru locul ala sau cum de e al tau?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă ai avut, nu ai avut, ci ai ocupat acel loc de când te știi. locul acela nu îți aparține, și nici nu ai dreptul să mai ocupi un loc liber pentru o altă persoană care trebuie să ajungă mai târziu. De aceea are și el dreptul la un scaun neocupat de lângă tine, acelaș drept pe care îl ai și tu, chiar dacă mai sunt și alte locuri libere în autobuz.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu iti bate capul cu asta... asa mai fac oamenii, oho... dar cate se intampla prin mijloacele de transport in comun laughing

Asta este situatia, lasa-i asa, nu te lua in gura cu el ca nu ajungi nicaieri. Da, nu este "lege" sa zica asta, dar daca mai sunt alte locuri libere... putea foarte bine sa mearga in alta parte. Plus ca nici nu ar fi voie sa stea necunoscuti unul langa altul big grin

| ancaval a răspuns:

Și, ce dacă îl prinzi tu primul? Plătești taxă lunară pe el? Doamne ferește!
N-ai voie să ți loc pentru altul.

| ancaval a răspuns:

1. Nu am intenția să te ajut, asta nu e o situație care necesită ajutor.

2. Nu ai dat toate datele, nu ai spus nimic de mama ta. E normal să primești așa răspuns.

3. Dacă îi spuneai omului din bus că ți locul pentru mama bolnavă, NU cred că făcea crize.