| anonim_4396 a întrebat:

Suntem sau nu mai liberi decat iobagii din evul mediu?

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Suntem liberi atat cat avem puterea sa fim.Nu depinde de epoca nici de societate ci de propria-ne personalitate.

| gigiro a răspuns:

De ce spui asta, crezi ca iobagii mergeau la discoteca si mai intrau putin si pe mess dupa ce munceau toata ziua? Tu nu ai inteles ca nu aveau nici un fel de libertate?

| criss:) a răspuns:

Daca nici dreptul la munca nu avem ca nu avem unde sa muncim cum sa fim mai liberi?
trist, dar adevarat

| ady2607 a răspuns:

Muncim si ne stresam foarte mult, suntem legati de pamantul(proprietatea) nostru/noastra dar totusi este o diferenta mare dintre noi si iobagi. Avem puterea si libertatea de a alege modul de trai.

| versavia a răspuns:

Suntem liberi si nu, pentru ca noi suntem moderni suntem sclavi in alte haine, sclavi bancilor.