| TylerD66 a întrebat:

Suntem sclavii emotiilor noastre?
Vorbeam cu o tipa pe whatsapp si a inceput sa imi raspunda din ce in ce mai rar. Cred ca tinerii numesc acest fenomen "ghosting".
De fiecare data cand ridicam telefonul si vedeam ca nu a raspuns simteam un nod in stomac.
De fiecare data, fara exceptie. Era chiar foarte instructiv sa observ cum aceasta schimbare psihologica are loc.
Iar in momentul in care a raspuns am observat cum aceste emotii "negative" dispar si sunt inlocuite, intr-un interval de 5-10 secunde, de emotii "pozitive", placute.
Pararoxul este ca daca ma pui sa explic ce face acea emotie sa fie "negativa", as fi incapabil. Nu este ceva concret, cum ar fi o durere de masea de exemplu.
La o atenta introspectie nu este nimic ce poate fi gasit, poate doar o usoara senzatie sporadica de presiune.

Daca subteti din Bucuresti si va plac plimbarile in "carusel" atunci probabil ar trebui sa incercati un pic de cold approach (abordari pe strada).
Dati-mi un mesaj daca sunteti interesatiwinking

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Sclavul gandurilor poți spune, daca nu ți le poți controla. Gândurile nasc emoții. O emotie dureaza pana la maxim 90 secunde, ce trece de 90 de secunde este creat de gândurile noastre, cu cât le hrănim, cu atât înfloresc mai mare. Insa, tu ești observatorul gândurilor, si poți sorta ce este sau nu ok

3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Ceia ce ai tu are o denumire și o definiție!

îmi pasă de tine, îmi pasă de reacția ta, de manifestarile tale tot ce tu îmi cauzezi, se răspândește asupra mea.

Nu suntem "sclavi" emoților noastre atâta timp cât sănt sincere, loiale pentru persoana ce o iubește cu Adevărat, și te face să simți că trăiești si tu, este inexplicabil în cuvinte ce poți simți, și cât atașament poți crea/avea față de un om o persoană pe care însemnă într-adevăr cu Adevărat pentru tine în inima ta ceva important, faptul că tu ai acele emoți și sentimente pentru ia și te aduce în starea aia este fiindcă simți ceva în profunzime inexplicabil în nicio manieră și doar cine o trăiește cu Adevărat o poate înțelege adică? Doar acea persoană nimeni altcineva fiindcă importanța este la tine nepăsarea este la el/ea iar emoțile, sentimentele sănt ale tale care sănt la pământ fiindcă contează pentru tine acel om.

Astfel n-ar mai însemna niciun deranj. Dar puțin probabil în cazul în care te afli și situația în care ești.

| 1onur a răspuns:

Sclav ajungem atunci când cineva îți cauzează cu bună intenți rău iar tu nu-ți mai dai seama de tine, cei cu tine, ajungi bătaie de joc, celui rău voitor.

Eu văd și îmi dau seama ca ai emoțile, sentimentele atâta de sinceri ca ai socotit și secundele acelui om, cât timp îți era activ pe wațapul lui/ea. Cum am zis dacă n-ar fi contat cu Adevărat nai fi ajuns să numeri secundele.

| RAY a răspuns:

Depinde de auto controlul tau moștenit genetic și de partea congitiva, materia cenușie din creierul tau, auto controlul prezice un viitor de succes