| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti clasa a12a? Daca da, ce opere studiati pentru bacul la roamana? (partea a3a)
Nu sunt sigura dar unele opere s-au scos din programa, in comparatie cu anii trecuti.
Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| Demoiselle a răspuns:

Eu intreb, eu raspund. Macar da-ti-mi likeuri sa ma simt si eu bineeeeerolling on the floor)
I. PROZĂ
1. Basmul cult – Povestea lui Harap-Alb, deIon Creanga
2.1. Nuvela istorica – Alexandru Lăpușneanu, de Costache Negruzzi
2.2. Nuvela psihologica – Moara cu noroc, de Ioan Slavici
2.3. Nuvela fantastica – La țigănci, deMircea Eliade
3.1. Romanul tradițional – Mara, de Ioan Slavici
3.2. Romanul de tip obiectiv – Ion, de Liviu Rebreanu
3.3. Romanul de tip subiectiv (modern) – Patul lui Procust sau Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, de Camil Petrescu
3.4. Romanul realist – Enigma Otiliei, de George Călinescu
3.5. Romanul de după al doilea război mondial – Moromeții sau Cel mai iubit dintre pământeni, de Marin Preda

II. POEZIE
1. Pașoptismul - Miezul iernii, Malul Siretului etc. de Vasile Alecsandri, Sburatorul – I. H. Rădulescu
2. Romantism – Luceafărul, Floare albastra, de Mihai Eminescu
3. Simbolismul – Plumb, de George Bacovia
4. Tradiționalismul – In gradina Ghetsemani, Sonete de Vasile Voiculescu
5. Modernismul – Eu nu strivesc …, de Lucian Blaga | Testament, de Tudor Arghezi | Riga Crypto si lapona Enigel, Din ceas, dedus de Ion Barbu
6. Neomodernismul – Leoaica tânăra, iubirea, de Nichita Stănescu
III. DRAMATURGIA
1. Comedia – O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale
2. Drama - Jocul ielelor, de Camil Petrescu sau Moartea unui artist, de Horia Lovinescu

IV. EPOCI SI IDEOLOGII LITERARE
1. Dacia literara – Introducție, de Mihail Kogalniceanu
2. Junimea – Titu Maiorescu ca autor canonic (obligatoriu!). Dintre texte, O cercetare critica asupra poeziei romane de la 1867, In contra direcției de azi în cultura romana, Comediile d-lui Caragiale sau Eminescu și poeziile lui ar fi cele mai potrivite.
3. Modernism – Singurul autor canonic este Eugen Lovinescu, iar Istoria literaturii contemporaneeste cartea sa de referinta

| BlancaFantasma a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 12`a si mi`e groaza de baclaughing nu stiu cum sa invat mai bine toate comentariile astea.dar tu ai pus aici cam multe, unele eu nici nu le-am facu, gen:1. Pașoptismul - Miezul iernii, Malul Siretului etc. de Vasile Alecsandri, Sburatorul – I. H. Rădulescu,. Tradiționalismul – In gradina Ghetsemani, Sonete de Vasile Voiculescu

| Demoiselle a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Servus...Eu nu am precizat, dar sa stii ca la poezii ar trebui, in general una singura de invatat pentru fiecare curent. Eu de exemplu la traditionalism invat Aci sosi pe vremuri de Pillat, pentru ca asta am hotarat in cele din urma la clasa impreuna cu proful, ca ar fi cea mai accesibila. Dar, sa stii ca nu e exclus sa primim o comparatie intre operele(poeziile) a doi autori diferiti la nivel de acelasi curent literar, deci ar fi indicat, pentru siguranta ta sa stii cate 2 opere...sadsadtrist

| BlancaFantasma a răspuns (pentru Demoiselle):

Da`l incolo nu o da asa de greulaughing sa ne roman ca e mai bine, si asa asta nu s`a mai dat de mult(de vreo 2 ani adica, poate chiar 3). faza e ca noi am avut 3 profe de romana, abia acum facem si noi ceva ca lumealaughing si poezii de ion pillat...doamne nici n`am vazut asa ceva prin cartelaughing mai sunt si mate info si sincer n`am vazut.da`l incolo... tare greu.mi`e din ce in ce mai teama.