| RAY a întrebat:

Te ai gandit vreodata ca cumperi lucruri scumpe doar sa ai parte de atentie din cauza lipsei de afectiune?

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

M-am gandit de multe ori ca multa lume nu prea intelege pe unde ma situez dpdv social, din cauza ca ma limitez la marca Opel, in loc sa cumpar BMW.
Dar totusi nu cred ca am nevoie de oamenii care nu pricep decat aparentele standard.
Mai ales ca mie nu imi trebuie BMW, chiar imi place Opel. Dar majoritatea oamenilor nu accepta ideea ca un brand foarte bine cotat nu este neaparat cea mai buna alegere in orice situatie.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am lucrat in Germania și aveam un coleg 100% german și ce crezi avea omul Dacia Logan, mă surprins, in schimb alți români de la fabrici avea BMW, la fel și la haine nu prea pun preț pe asta sau încălțăminte

| RAY explică (pentru RAY):

Fabrica

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Da, occidentalii isi iau lucruri practice, nu gandeste saracia din ei, ca la noi.
La noi se cumpara in prostie BMW, Apple si haine de firma, pentru ca unii se chinuie sa demonstreze ca nu sunt saraci. Desi sunt foarte saraci, tocmai din cauza ca isi asuma un stil de viata cu doua clase mai sus decat nivelul lor real.

| Mosotti a răspuns:

Nu m-am gandit sa fac asa pentru ca e o tampenie, trebuie sa stiu ca acele chestii scumpe nu aduc atentie si afectiune. Din contra, aduc dispretul chiar daca nu o arata "ia uite snobu asta...".
E ca si cum ti-e foame dar tu in lipsa mancarii iti iei un telefon. Nu merge.

Deci cand e foame de afectiune, apai afectiune sa primesti.

| RAY explică (pentru Mosotti):

De unde?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai daca nu e, nu e, aia e! Dar nici altfel nu o obtii.
Nu ai ce manca, stai asa cu foamea aia, ca degeaba iti iei telefon.

| Hyperion7 a răspuns:

Mai bine vindeci trauma, decât să o bagi sub preș!

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Nu e vorba de trauma, e vorba de lipsa de acțiune sau de lipsa prietenilor sau de lipsa de admirație a altora fata de tine, tindem spre narcism in zilele noastre

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Am fost la o grădiniță unde copii nu îți recunosc părinți pentru că aia trăiesc acolo încă din creșă iar părinți se mira

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Un om poate trai și fără atenția celor din jur,dar din moment ce simte nevoia de a fi narcisist sau de a-și expune viața, e clar că dorește o acțiune din partea cuiva, ceea ce, de cele mai multe ori, este vorba de o trauma!

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Și e firesc să se întâmple așa...

| Mindfulness a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu e ușor man sa vindeci o trauma, cunosc oameni care se duc de 6-7 ani la psiholog sa vindece anxietatea sociala și nu pot sa iasă nici din casă, e foarte greu sa scapi de unele traume, poți rămâne toată viața cu ele! Nu orice trauma se poate vindeca, daca era așa după 6 ani de zile de psihoterapie se scăpa de anxietate, atacuri de panica, creierul uman e foarte greu de înțeles și complex când vine vorba de probleme psihice. Tu zici bine, dar e foarte greu, și nu orice își permite de psihologi sa de-a sute de milioane ( bani vechi)

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mindfulness):

Eu te înțeleg man și pe tine și da, fiecare organism este diferit, deci reacțiile sunt diferite la factorii externi.
Însă cum ar suna daca ți-aș zice că te poți vindeca de anxietate și fără psiholog, doar schimbând modul de gândire?
Și nu, nu e un bullshit.

| Mindfulness a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu cred că se poate, in cei 7 ani de psihoterapie cu siguranță psihologul s-a axat și pe gândire! Unii pur și simplu nu pot scăpa,unii se nasc cu deficit de serotonina și dopamina toată viața determinat de genetică,alții au probleme grave cu glanda tiroida ( și de aici se declanșează boli psihice ) sunt multe cauze care fac sa fie imposibil de vindecat o trauma. Cu gândirea ai dreptate dar e greu sa schimbi refluxul mental într-unul pozitiv când toată viața el a fost setat de noi pe negativ. Eu pe Ray îl înțeleg nu mai are mama e teribil sa trăiești asa,eu nu mai am nici mama nici tata nici neam,nici nimic,nu ai cum sa fii pozitiv când lumea e a dracu și te lasă să mori cu zilele! E grea singuratatea. Trebuie sa fii și inteligent sa îți schimbi gândirea,chiar foarte inteligent sa ai un IQ decent,nu oricine poate,nu toți suntem Smart. Cu ambiție și motivație nu poți că depresia și traumele majore te fac praf! Nu mai ești bun de nimic,leguma ajungi! Sprijinul familiar salvează vieți daca se intervine când trebuie,la timp. Totul se rezuma și la bani,e greu de tot sa fii sănătos daca nu ai bani și nu ești sprijinit moral când ești la pământ de tot, cam toți te părăsesc. Când ai bani totul e altfel, nici depresie nu mai ai și anxietate la nivelul HIGH
Factorii externi DA, și bârfitorii contribuie și cei ce îți pun bete in roate pe la spate, sărăcia, dușmanii, sunt multe care fac imposibil sa fii bine într-o lume unde doar banul vorbește!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mindfulness):

Uite,nu știu dacă ți-am mai zis ție sau altcuiva,dar eu am schimbat modul de gândire dintr-unul negativ în unul pozitiv și fără să fac terapie, fara sa am un IQ prea mare etc.
Sunt multe chestiuni de bifat,dar mai multe nu îți pot spune decât că se poate,daca vrei! Indiferent de ce statut ai,că ești singur sau nu,că ai bani sau nu!
Uite,eu vad in ceea ce spui că exteriorul e de vina pentru cine ești tu azi(și parțial ai dreptate),însă nu doar exteriorul e problema,ci și sinele tău interior!
Adică noi suntem precum niște oglinzi,ce avem în noi,reflectăm in jur.
Spre exemplu,tu in interiorul simți frustrare,ura, vină,slăbiciune de orice fel,in timp ce eu sunt focalizat pe pace,liniște interioară,iertare,acceptare.
Și înainte de a zice că-s vreun "guru" obosit care vorbește de pe pereți,chiar nu o fac!
Am trăit și eu experiențe traumatizante,dar nu le-am alimentat și nici nu m-am complăcut cu ele! M-am iertat pentru greșelile trecutului și am mers înainte! Și,mai important,nu am renunțat!
Sa te descoperi, sa te vindeci, necesita munca zilnica, nu câteva ore la un terapeut, e mult mai mult de atât!

| mODIN a răspuns:

Daca mi-ai vedea raftul cu parfumuri ai crede ca n-am fost luat in brate de 10 ani rolling on the floor

| RAY explică (pentru mODIN):

Daca ai astm sau alergie e horror, eu fac atac atac de astm de la mirosul de țigări de alea electronice

| Theo94 a răspuns:

Da dar a ramas la stadiul de gandit pentru ca nu am destui bani.

| DonEduardo a răspuns:

Nu chiar, insa atunci cand eram in scoala primara si mai toti colegii mei aveau un anumit lucru scump, voiam si eu neaparat sa il am, dar mai mult pentru ca simteam ca nu apartin colectivului si ca sunt eu inferior ca om daca il am. Nu am fost niciodata genul care sa vrea sa arate tuturor cat de superior este. voiam doar sa nu fiu inferior. In legatura cu lipsa de afectiune, daca m-ai fi intrebat la momentul respectiv, da, as fi zis ca din cauza asta, insa daca ma intrebi acum, o sa iti raspund ca fost din cauza prostiei mele.

| ALM2000RO a răspuns:

Niciodată nu m-am gândit la așa ceva (și nici n-am făcut-o), mai ales că n-am nevoie de afecțiune decât de la părinți. happy

| RAY explică (pentru ALM2000RO):

Ești un norocos mann, sa ți la ei cât cât sunt în viața că apoi numai contează nimic

| Mindfulness a răspuns:

Daca ai bani și asta simți cumpărați ce vrei, și eu am lipsa asta de asta sunt dependent de jocuri de noroc! Psihologii am văzut că nu rezolva mereu traumele psihice grave a omului, și nici Dumnezeu nu face minuni. Fa ce simți, nu poți să îti cumperi mereu lucruri ieftine.