| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea ma crede o persoana foarte sincera, dar eu am trait toata viata in depresie si am zambit. Mi-am ascuns problemele, ca nu mi-a placut sa ma plang, si mereu am parut superoptimista si mi-am incurajat prietenii si le dadeam sfaturi pe care eu, in interiorul meu, nu le urmam pentru ca eram foarte pesimista de fapt.

Sunt o persoana ipocrita? Falsa? Nu pot sa-mi scot asta din cap, pentru ca mereu am avut imaginea/ eticheta asta de persoana sincera, verde-n fata, iar acum ma simt ca o impostoare.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu trebuie sa urmezi tu sfaturile pe care le dai, trebuie sa fie sfaturi care sa functioneze, poate ca altii le-au aplicat si au avut rezultate,poate ca tu le-ai aplicat candva si au functionat,ideea e sa functioneze,nu trebuie sa te simti aiurea pentru ca tu dai sfaturi pe care nu le aplici in prezent,poate ce nu poti tu face o sa poata face altcineva.
Daca ti-ai ascuns problemele nu inseamna ca ai fost mincinoasa, inseamna doar ca nu te-ai simtit indeajuns de apropiata de o persoana incat sa le discuti sau pur si simplu nu ai vrut sa incarci pe altcineva cu problemele tale, ori te simteai aiurea cand vorbeai despre ele, vulnerabila, etc si nu iti placea.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu esti

| RAY a răspuns:

Asa te vrea societatea sa poti tot felul de masti,nu isi face griji ca cu toti suntem ipocriti, uni mai mult,alti mai putin,dar ipocrizia e ceva uman, e bine ca dai sfaturi pozitive altora,ca de negativitate toti fug,vrem sa avem persoane pozitive in jurul nostru, e ceva normal, a gandi rational nu inseamna a avea depresie, uni confunda ratiunea cu gandirea negativa, dar nu are legatura

| Freya1 a răspuns:

Si eu am fost asa.
Si acum mai sunt.Stiu cum trebuie facute lucurile, si pot sa dau un sfat fara probleme dar nu mereu pot si eu sa ma tin de el.
Nu esti o persoana falsa sau ipocrita ci una puternica.Tie greu si totusi ascunzi asta ca sa poti sa ii ajuti pe altii, asta se numeste putere si bunatate.

| mentholinks a răspuns:

Stii cum e, toti se pricep sa dea sfaturi bune dar putini sunt care le aplica si pentru ei. Asa-s majoritatea oamenilor. N-ai de ce sa-ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu singura pui atât de multa presiune pe tine, inceteazã!

| Rushmaster448 a răspuns:

Nu esti o ipocrita/falsa! pentru ca am fost si eu ca tine, am zambit, mi-am ascuns probleme am lasat capul in jos si am mers mai departe.

In experienta mea este sa incerci sa vorbesti cu prietenii tai in care ai incredere, probleme nu se rezolva daca le ascunzi sau incerci sa le rezolvi tu singur.
Ai grija totusi ca daca o sa imparti din probleme tale cu prietenii o sa dai de unii care o sa te tradeze, o sa fie falsi deci ai grija!