| Claudiuuuu a întrebat:

Tocmai am aflat ca colega mea de clasa este insarcinata in 2 luni straight face. Suntem in clasa a8a, iar ea are doar 14 ani jumate. Sunt pur si simplu socat. Ca corp, e foarte dezvoltata, copilul va avea unde sa se dezvolte si de nascut il va putea naste cu siguranta... dar sunt pur si simplu socat...

Voi cum ati reactiona la o asemenea veste? Sau ati mai cunoscut asemenea cazuri ( in afara de cele de la TV, ziare, radio, sau din auzite )?

P. S. : Nu-s eu tatal rolling on the floor.

5 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

De ce oare ne mai miram? Acum orice e posibil.straight face
Fata aia si-a stricat toata viata, nu numai a ei, ci si a parintilor, "tatalui", copilului(daca il va naste).
Daca nu a fost vorba de un viol, atunci vina e a ei, in nici intr-un caz a parintilor.La 14 ani poate sa aleaga intre bine si rau, iar in momentul in care a decis ce a decis, trebuia sa se gandeasca si la urmari. Poate ca parintii nu o-r fi discutat cu ea, dar avea si ea creier sa gandeasca.

| Fifylici a răspuns:

Da! Am o cunostinte si avea`16-17 ani cand a nascut.Chestia a fost ca nimeni nu a stiu a era insarcinata fusese in zona mea de Pasti si am vorbit cu ea dar nimic, nu se vedea nicio burta sau vreun semn ca ar fi insarcinata.In toamna a nascut. Facusem baie si venise var'mea in vizita la mine si eu in timpul ala ma uscam la par cu feon-ul si cand mi-a zis ca uite cutare a nascut am scapat feon-ul din mana. Abia cand ea mi-a spus cu gura ei ca este adevarat nu am putut crede.

| CarmenR a răspuns:

Din pacate aceste cazuri sunt tot mai frecvente. Incearca sa fii alaturi de ea. Poate poti vorbi cu vreunul din parintii ei sa vezi cum ar putea fi srijinita sau cum reusesc ei sa fie alaturi.

| doinas a răspuns:

Claudiu, nu-i de ras, indiferent ca esti sau nu tatal copilului.
Indiferent cine ar fi tatal, la aceasta varsta a mamei se considera ca a ramasa insarcinata in urma unui viol ( chiar daca a vrut sa faca sex, legal vorbind, nu este matura sa ia o decizie ).
La 14 ani, colega ta nu este pregatita sa-si asume responsabilitatea unui copil.
Personal, as sfatui-o sa faca o intrerupere de sarcina. Chiar daca ar fi sau nu ar fi fetita mea. Chiar daca ar trebui sa cer bani imprumut ca sa i-l platesc, desi la aceasta varsta cred ca este un serviciu gratuit. Si as face asta de urgenta, pentru ca peste doua saptamani va fi prea tarziu.

Personal, m-as purta cu ea cel putin ca si pana acum, daca nu cu mult mai multa atentie si politete.

Poate, avand in vedere raspunsul meu, vei fi suficient de matur sa discuti cu parintii tai problema sexului. Nu este foare probabil ca au aceeasi opinie cu a mea, in privinta fetitei. Dar cred, in mod foarte serios, ca ai nevoie sa discuti cu cineva despre responsabilitate (a ta, de viitor barbat) si mijloace de prevenire a sarcinii (prezervativ, in primul rand).
Mi-e foarte clar ca nici tu nu esti pregatit sa devii tata, desi posibilitatea de a te implica intr-o... activitate sexuala creste pe zi ce trece.
Cazurile sunt mai multe decat cele despre care se vorbeste: acum cativa ani a fost cazul acela mediatizat cu fetita de 11 ani si atunci am citit ca sunt cateva mii de fetite pe an, numai la noi in tara, care ajung in aceasta situatie. Din pacate, nu se vorbeste suficient de mult despre asta.

| georgi_1134 a răspuns:

Buna! Da, stiu si eu un caz, o prietena foarte apropiata mie tot la varsta de 14 anul mi-a spus ca este insarcinata, eu nu am crezut-o, gandindu, ma ca glumeste, insa cand am sunat-o sa ii zic"la multi ani"(facuse 15 ani) mi-a spus ca a nascut cu cateva zile in urma, pur si simplu am ramas socata si mi-am revenit abia a doua zi... mi-a parut foarte rau ca nu am crezut-o si ca nu am facut cev a sa o ajut... Te saftuiesc sa vorbesti cu cineva din familia ei, pentru a face ceva, e doar un copil, va fi un copil cu copil. Asemenea cazuri ma ingrozesc!