| anonim_4396 a întrebat:

Tot aud de la oameni ca trebuie sa lucri incontinuu, lucrand simti ca ai un scop in viata, nu e bine sa stai degeaba. Aceste lucruri nefiind neaparat in context cu partea financiara, indiferent ca ai sau nu bani, lucra!
Sau exemple: "uite tipul x are 2 joburi, ala e barbat".
Financiar pe langa ca aveau salarii mult mai mari ca mine sau chiar 2 salarii sau cupluri in care ambii parteneri lucrau si mai erau sprijiniti si de familii dar tot nu aveau bani luand imprumuturi de la unu-altul inclusiv de la mine. Pe cand eu traind singur nesprijinit de familie economiseam intodeauna bani.
Acum nu mai lucru dar am bani OBTINUTI PRIN MUNCA MEA care mi-ar ajunge pe ani buni pentru cele necesare precum facturi si mancare. Si o posibilitate sa ma aleg cu ceva sume de bani care mi-ar ajunge cat traiesc.
Nu simt motivatia sa incep a lucra pentru ca am bani(cand am inceput sa lucru prima data am fost motivat de bani ca eram falit).
Nu ma intereseaza intemeierea unei familii, nici de gasirea unei iubite nu-s interesat. Voiam sa-mi fac carnetul dar am cunostinte 0 la masini si motivatia foarte mica. Nu am prieteni sau familie, online si in real mi se reproseaza ca ce vreau sa fac cu viata mea? Sau ca par depresiv, pesimist eu consider ca sunt doar plictisit fara motivatie.
Ce credeti despre o asa gandire, solutii?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oameni au devenit sclavi banilor si a hedoismului,lucrează sa fii cel mai bun,un fel de vis americam cu final de sinucidere,deci stam pe aplicați de socializare ne simtim tristi, depresivi, anexiosi, viata nu are nici un rost sau scop, ori ca te sinucizi acum sau mori peste 50 de ani e egal cu zero, da e bine sa iubesti,sa fii iubit,iubirea o primesti daca atragi sexul opus sau faci bani si cumperi sex, experimenteaza, fii curios, invata mereu cv nou, socializează

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Hai sa te analizez, tu esti genu de tip optimist iti place sa prezinti o imagine mai buna despre tine, sa pari mereu ca esti in control, ca ai sanse sa obtii ce vrei, crezi ca o sa gasesti o fata care sa te aprecieze pentru felul tau de a fi -> toate aceste lucruri sunt mai degraba vise decat realitate.
Repeti acelasi idei preconcepute.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Consulta un psiholog. Pari sa suferi de depresie.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Explica-mi ce mi-ar putea face psihologul? M-ar asculta si ar propune sa il mai vizitez si sa incerc sa socializez dar cum? Unde? Cu cine? Online nu e ca Real. Ies in oras la plimbare etc, mai demult(inainte de pandemie) mergeam si in alte orase doar de plictiseala la plimbare dar cu cine sa vorbesti? La Job inainte eram inconjurat de sute de oameni de toate varstele mai conversam cu ei/ele dar dupa program eram necunoscuti. nici nu aveam ce sa vorbim gandesc diferit am crescut singur izolat dupa aia practic am inceput viata de la 0 si am supravietuit, interactionez cu altii in discutii obiectice, dar cand e vorba de distractie, socializare nu am habar

| T0T a răspuns:

Poți să regreți dacă rămâi lipsit de motivație prea mult timp. Banii se duc ușor. Trebuie să te gândești și la un viitor mai îndepărtat. Lucrează măcar pentru a putea să îți asiguri viitorul. Fă ceva care nu te solicită prea mult. Acest fapt îți poate da și puțină diversitate în viața ta. Sunt mulți care muncesc pentru a nu se simți inutili pe acest pământ și în fața celorlalți oameni. Există o idee adânc întipărită despre munca exagerată și succes sau apreciere. Idee întipărită de corporații care să aibă parte de cât mai mulți sclavi overworking.
Eu am avut un așa zis prieten care se comporta în mare ca un robot. Nu stau să îl etichetez după ceea ce am dedus din ce am observat. El muncește doar pentru a ști că e apreciat de alți oameni și că nu e inutil. Vrea să fie recunoscut și să aibă un scop în viață prin acest lucru. Nu mai sunt așa zis prieten cu el pentru că nu accepta nicio conversație care nu implica anumite aspecte legate de ceea ce făcea și de ceva concret. Și asta cred că e o extremă periculoasă, de asemenea. În concluzie, evită extremele. Fă-ți viața cât mai sigură și diversificată.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Banii la mine nu se duc usor, facturile mi-s foarte mici, de mancat nu prea mananc. haine imi iau rar. Am 28 de ani mai mult de 50-60 de ani nu vreau sa traiesc, Pentru viitorul apropiat sunt asigurat, in localitatea mea nu sunt prea multe posibilitati de job, ma gandesc sa merg intr-un alt oras unde trebuie chirie si mai mult de 2000 lei sigur nu voi lua, deci putin as putea economisi... Iar cat mai am bani din belsug mi lene sa ma mut si sa caut de lucru.
Si teoretic am niste mosteniri considerabile in imobile si altele(in valoare de milliarde bani vechi) care mi-ar ajunge sa traiesc ca un domn ca eu nu am la cine sa las dupa mine. nu stiu cand le voi primi dar o parte minora din ele teoretic mi s-ar cuveni foarte curand

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Găsește un job online. Munca nu înseamnă neapărat deplasare.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ha, de parca ar fi atat de usor. Crezi ca altii care n-au un leu in buzunar nu ar lucra online daca ar merge numai asa?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s în stare, nu încearcă că nu știu sau pentru că gândesc ca tine. Mulți fără un leu nici nu știu să folosească un calculator.

| LoveSleep a răspuns:

Am o părere buna despre gândirea ta.

Nu vad de ce ar sta cineva sa-ti dea solutii inutile. Nu pentru ca nu ar funcționa, ci pentru ca ar mai trebui sa te și convingă.

E decizia ta cum vrei sa trăiești. Sunt oameni care nu au avut nimic și acum sunt miliardari. Sunt oameni care nu au avut pe nimeni și acum sunt căsătoriți, au copii, prieteni și cunostinte.

Posibilități și șanse ai destule. Dar preferi sa crezi ca e imposibil sau prea greu, ca să te convingi ca nu merita efortul.

Și din nou, e ok, dacă asa vrei sa trăiești.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ironic, dar alta era punctul meu de vedere Practic caut un fel de grupuri de persoane asemanatoare, gen cum sunt "alcolicii anonimi" sa existe grupul : "celor care au cazut de pe luna laughing" -> la propriu mai multe fete au folosit definitia asta cand m-au caracterizat.
Oamenii in general au educatie specifica Cei cu mai multe posibilitati: educatie, stil si comportament aparte Iar - cei cu mai putine posibilitati -cultura ghettoului sa fie de gasca, descurcareti
Eu ma definesc in a 3-a categorie care cuprinde "social-outcasts " - nightcrawler

| Dismally a răspuns:

Pai daca muncesti ca boul de dimineata pana seara cand mai ai timp sa te bucuri de viata, de familie de orice iti face placere? Asta este o mentalitate foarte proasta si paguboasa, iti irosesti viata muncind pentru o firma care nu da doi bani pe tine, vei fi mereu obosit, stresat, nefericit si pentru ce? Asta este scopul vietii tale, sa produci bani pentru firma x?
In legatura cu tine ce pot sa spun, felicitari! Traieste-ti viata asa cum vrei in continuare nu te lua dupa cei cu mentalitate de sclav...

| aumih16 a răspuns:

Pai si nu e asa! omule fiecare om la un moment dat fie acum ori in alta viata! isi face un rost in viata fiecare! ca asta este na trebuie sa te descurci! daca nu esti descurcaret de fel asta este! iti mananca lupii din traista! gandeste-te asa ca timpul asta trece si asa trece si viata! si apoi fiecare trebuie sa faca ceva! ca sasa este viata asta cum este! amarata cacacioasa pisacioasa etc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au mentalitate de sclavi sunt spalati pe creier de capitalism

| G777 a răspuns:

Faci o greseala daca crezi ca e bine sa lenevesti stiind ca ai bani.La un moment dat banii aia se vor termina.Educatie financiara atat spun.

| Tatsel a răspuns:

Inconstient sunt invidiosi.
Nu te intereseaza ce zic altii, tu trebuie sa te simti bine.