| RAY a întrebat:

Toti romanii au fost de acord cu unirea din 1918? Ca eu vad doar dezbinare, ura si chestii gen o tara de rahat, plina de prosti, eu sunt rasist macar ca sunt german, dar voi?

14 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Normal ca nu. Au fost multi si impotriva unirii Moldovei cu Tara Romaneasca, cei din Moldova in special, se temeau ca unindu-se si devenind Bucurestiul capitala, se va dezvola foarte mult acea zona iar Moldova va ramani in urma. Si se pare ca aveau dreptate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar nu toți, unii probabil nici n-au auzit de unire, erau la oi.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Bineînțeles că nu toți. Majoritatea și-au dorit-o deoarece, pe lângă faptul că ar intra în interiorul granițelor unui stat în cadrul căruia dintr-o minoritate ajungeau o majoritate, regele Ferdinand le-a promis țăranilor o reformă agrară, pe care a și săvârșit-o în 1921 și care a contribuit la îmbunătățirea traiului țăranilor. De asemenea, Constituția din 1923 este considerată de mulți istorici ca fiind cea mai democratică din Europa la acea vreme.
Deci majoritatea își dorea unirea, dar probabil au existat și câțiva țărani care nu și-ar fi dorit-o. Eu nu știu.

| Pamanteanul a răspuns:

Cum adică german, germanii nu sunt tot oameni? Pământeni? Ce dacă salariul e mai mare în Germania înseamnă că e o tara mai buna?

| RAY explică (pentru Pamanteanul):

Eram ironic omule

| Pamanteanul a răspuns:

Cu ce sunt mai superiori germanii ca romanii?

| Pamanteanul a răspuns:

Eu zic ceva de romanii ăștia, ei se autocritica pe ei, eu dacă sunt român și zic romanii sunt prosti, atunci ma critic pe mine, pentru ca sunt și eu unul din romani.

| Pamanteanul a răspuns:

Omule eu nu cred în nații și religii, eu cred în oameni și oameni...suntem diferiți dar suntem oameni, sânge, inima, carne, înțelegi?

| Pamanteanul a răspuns:

Unire trebuie sa fie pe tot pământul înțelegi, nu doar în România sau Germania, pacea mondiala, unirea mondiala. Suna atât de frumos nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Ce spui tu contrazice natura umana. In viitor s-ar putea sa atingem nivelul tau de utopie dar mai e mult pana atunci, posibil sa nu supravietuim ca specie incat sa-l atingem.
Asta e un studiu pshihologic, se presupune ca dupa ce atingem un grad ridicat de evolutie devenim mai putini agresivi. Ce ne da un motiv de bucurie ca daca o civilizatie extraterestra are capacitatea de a ajunge pana la noi conform teoriei ar trebui sa fie mai pasnici. Si poate de asta ne evita, noi Homo Sapiens fiind inca extrem de agresivi, daca am prelua tehnologie ultra-avansata de la ei dar cu mentalitatea de acu... exista toate sansele sa invadam universul. STARCRAFT

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Avatarul sa nu il schimbi ca te uit

| Pamanteanul a răspuns:

Eu mi-am pus de exemplu numele Pamanteanul ca să arat ca sunt pământean pur și simplu, nu italian sau chinez, pur și simplu om pământean.

| InYourPants a răspuns (pentru Pamanteanul):

Italienii si chinezii sunt extraterestri?

| Pamanteanul a răspuns (pentru InYourPants):

Sunt oameni, asta vreau sa zic, cu toții sunt oameni fără nație și religie.