| iloveshoes a întrebat:

TPU am nevoie de idei sau sfaturi... vreau sa tin o dieta dar nu reusesc. respect dieta 1 zi maxim 2, dupa mananc numai dulciuri sau multa mancare. as vrea si eu niste idei cum pot sa ma abtin de la dulciuri si ce pot face pentru a respecta dieta. Vreau sa slabesc 10 kg pana pe 10 aprilie asa ca pls help. funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate 10 aprilie 2013; Amesteca tărâte cu miere si cind simti nevoie de dulce ia cite o lingurita. Cit despre dieta este o problema de autocontrol si trebuie sa incerci sa maninci de 5 ori(dimineata, gustare, prinz, gustare, cina) cu interval de 2-3 ore si nu mai tirziu de ora 18. Este greu dar o sa vezi ca o sa poti sa-ti stapinesti pofta de mincare. Poti sa incerci si http://www.naturhouse.com/index.php?language=ro
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti slabi atat de mult intr-un timp atat de scurt(practic, nici macar o luna), decat prin metode necorespunzatoare, care ar dauna extrem de mult si ar asigura rezultate de scurta durata. Le poti slabi in jur de doua luni, fara a-ti asuma vreun risc, dar nu mai repede de atat.Pentru asta, nu ai nevoie de o dieta, ci doar de o alimentatie echilibrata si o activitate fizica de intensitate medie, constanta si nu in ultimul rand, multa vointa.Va fi mai greu la inceput, pana te urnesti, dupa care totul va merge mult mai usor. Elimina din alimentatie produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chipsurile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune, migdale, fistic, sau paine. Dulciurile le poti inlocui cu fructe sau cu un iaurt, la care poti adauga cereale integrale, fructe proaspete, sau uscate, si/sau stafide.Astfel iti vei potoli pofta de dulce, pana nu vei mai simti nevoia.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal datorita uleiului). In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare, iar consumata dupa masa, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin. Cea mai importata, in schimb, este miscarea. 30 de minute de alergare/zi, cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.