| Mirela111 a întrebat:

TPU,vă rog ajutaţi-mă, am mici problema cu mami.Deci ce să fac?,nu pot să-i zic ei unele chestii despre băieţi despre prietene etc,în schimb bunicii îi zic nuştiu de ce chiar nuştiu dar mă simt mai ataşată de buni, mami se supără că nu-i spun şi nu îmi mai permite nicăieri spunind că atunci cînd o să vorbesc cu ea şi o să-i spun doar atunci o să-mi permită, şi uneori vreau să-i spun despre un băiat însă ei nu-i place de el fiindcă e mai mare ca mine cu 6 ani, şi uneori mă ia înderîdere ce să fac sfaturi multe vă rog?

Răspuns Câştigător
| AndreeaaD a răspuns:

E foarte bine si dragut ca ii povestesti bunicii ce ti se intampla insa mama ar trebui sa fie pe primul loc.
Este gresit ceea ce faci.Ar trebui sa fie cea mai buna prietena a ta, sa ii spui orice fie ca e despre baieti, prietene, scoala etc. Spun asta pentru ca ea te poate intelege mai bine ca oricine.Este trecuta prin viata, este matura, in acelasi timp nu este atat de batrana ca bunica si te poate intelege mult mai bine, pe de alta parte si ea a trecut prin ceea ce treci tu si stie din ce unghi sa priveasca lucrurile ca sa fie totul bine si in plus ea este persoana care te iubeste cel mai mult pe lumea asta si tot ce face, face pentru binele tau.Chiar daca te mai cearta sau nu e de acord cu tine in anumite privinte, nu te supara pe ea, ea incearca sa te ajute si sa te invete de bine.
Spune-i ca esti pregatita sa ii spui tot ce ai pe suflet dar sa nu te certe ci sa te invete cu calm iar tu sa o asculti.
De exemplu nici eu nu prea sunt de acord cu acel baiat mai mare cu 6 ani.Ii dau dreptate mamei tale.
Nu ii mai ascunde nimic, daca o sa vada ca te deschizi in fata ei, o sa aprecieze.

1 răspuns:
| GettaB a răspuns:

Poate incepi sa-i spui si tu chestii mai putin importante pentru ca ea sa vada ca tu ai incredere in ea. Poate ea simte lipsa de comunicare cu tine si in asa mod vrea ea sa iti atraga atentia?