| anonim_4396 a întrebat:

Trăim într-o lume în care funeraliile sunt mai importante ca și decedatul, căsătoria e mai importantă ca iubirea, aspectul e mai important decât sufletul.
Trăim într - o cultură de ambalaj care dispretuieste
conținutul. Voi ce părere aveti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ca nu traim intr o lume idealista si realista, asta cred si ar fi bine sa realizam cu toti asta

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca faci niste afirmatii eronate, ori nu vezi realitatea cum o vedem noi adultii, trecuti de 40 de ani.

Funeraliile din ziua de azi nu mai sunt importante, din ce in ce mai multa lume preferand sa fie incinerata si pusa intr-un borcan sau aruncat pe apa, decat sa fie inmormantat religioas.

Casatoria este din ce in ce mai rara, fiindca primeaza iubirea si nu mai sta nimeni intr-o casnicie daca si-a epuizat sentimetele pentru sot sau sotie, ca atare primeaza traitul in parteriat/concubinaj, fiindca este mai usor sa te desparti cand ti s-a epuizat iubirea pentru acea persoana si ti-ai gasit pe altul/alta. Asta se intampla masiv si in Romania desi in starinatte de cel putin 20 de nai nu mai da nimeni doi bani pe casatorie si oficilizarea relatiilor, odata ce si legile s-au schimbat avand legal aceeasi valoare, dupa cativa ani de trait in parteriat (concubinaj).

Traim intr-o lume unde inca se apreciaza continutul, fiindca fara sentimente omul nu-i decat o carcasa goala, care este imediat parasita, dupa cateva relatii sexuale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca ai dreptate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te simti important cand abordezi teme din astea?

| Effy35 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Toți oamenii se simt importanți într-o anumită măsură atunci când ideile și acțiunile lor sunt în concordanță cu opiniile oamenilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Effy35):

Misto. Atunci creaza ceva, ca sa te apreciem, sa avem prilej de discutie.
Ca momentan plagiezi discutiile pensionarilor rupti de societate laughing

| Effy35 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Îmi pare rău dacă am lăsat impresia că plagiez și că mă simt important făcând asta. Nu aceasta a fost intenția mea.
Am vrut să subliniez un punct de vedere comun pe care îl împărtășim mulți dintre noi, și anume că trăim într-o lume care uneori poate părea ipocrită și falsă.

Și da, mă simt important sau fericit că oamenii sunt de acord că trăim într-o lume ipocrită și falsă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Effy35):

Si eu sunt de acord. Dar sunt si constient de faptul ca fac parte din lumea asta ipocrita, deci este si vina mea, iar participarea mea la discutii de genul "domne, ce lume ipocrita!" m-ar transforma dintr-un ipocrit intr-un super ipocrit.
Deci: care sunt solutiile?
De exemplu, de ce blamam etichetarea sociala in functie de fizic si BMW, dar totodata ne plac fetele frumoase si masinile puternice?
Ce trebuie sa facem pana la urma, ca sa ne dorim toti sa salvam grase, sa conducem Dacia Logan si sa donam jumatate din venituri?
Sau cum vezi tu o iesire din ipocrizia asta?

| Cipi1212 a răspuns:

Așa este. Iubirea este doar la suprafață în interiorul ființei umane nu există nimic.

| simplaexsistenta a răspuns:

Adevarat. Dar nu putem face nimic oricum