| Alex a întrebat:

Trăim mai bine acum după Revoluția Română din 1989 sau trăiam mai bine înainte de Revoluția Română din 1989? Argumentaţi, vă rog.

6 răspunsuri:
| DragonFLoW a răspuns:

Nu am trait inainte de '89, si nu iti pot raspunde la intrebare, dar iti pot zice ca, comparand regimul comunist cu cel capitalist, da, cel capitalist are mai multe avantaje, si este benefic populatiei.
Cel mai interesant lucru este ca Romania nu are un regim capitalist ci o forma evoluata de comunism cu tipar capitalist/constituional american, deoarece auzi si in talk-show-uri cum Romania copie constitutia americii, dar ii lipseste baza acesteia. Deci avem o cladire fara fundatie, foarte frumos nu?
Comunism zic, deoarece in Romania au ramas inca acei oameni de pe vremea comunismului, cu idei comuniste bagate bine in cap, care intr-un fel toti gramada, nu si-au schimbat comportamentul in pofida schimbarii regimului.

Sa-ti dau un exemplu : intr-o zi raman fara baterie la telefon, singur acasa fiind, se ia curentul, ce pot face decat sa sun la ENEL sa intreb : care e problema, cand vom avea iar energie electrica, daca e problema in zona unde locuiesc sa ii atentionez, sa vina sa repare daunele; din pacate n-am putut, si alt mod de ai contacta nu aveam. Am stat linistit am luat o revista, si am asteptat ...si am asteptat mult in speranta ca alti vecini vor suna ( aveam nevoie de curent foarte mult in acel moment, aveam prezentari de facut si alte chestii pentru scoala )... N-a sunat nimeni, nu ca n-ar avea telefoane, n-au sunat din obisnuinta, am stat 1 zi inreaga cu pc-ul stins. De ce n-au sunat? pentru ca asa era si in perioada comunista, se lua curentul, nimeni nu se interesa cum sa remedieze situatia. Pentru ca nu ar fi fost ascultati. Eu cred ca cei care au stat acasa cand altii si-au dat viata in 89 pentru tara, nu sunt constienti de avantajele, de astazi, inca mai traiesc in comunism, intr-un fel sau altul.

Acum nu traim bine, dechide televizorul uitate 5 minute si o sa realizezi asta... (dar doar 5 minute ) -
Din anumite puncte de vedere, traiam mai bine inainte de '89, fiecare om avea portia lui de hrana, un acoperish deasupra capului, si un loc de munca sigur, indiferent cat de destept sau prost erai, iar munca in plus era platita in plus (exemplu tatal meu care muncea extra/mai mult decat superiorul lui inginer si lua un salariu aproape dublu ). Intr-un fel, conceptul unitatii europene se aseamana cu comunismul "fiecare membru al unei tari membre este automat, un membru al uniunii - orice cetatean are dreptul de a se stabili (sa aiba o casa ) munci, de a cumpara /vinde, de a contribui la "natiune / societate, nu mai tin minte cum era ", fara permis special si fara restrictii "
Se aseamana dar doar putin, capitalismul se aseamana si mai bine. Acum nu poti zice ca, comunismul este un regim care poate ruina o tara, ba dimpotriva, cred ca un regim comunist garanteaza o crestere economica mai mare dacat un regim capitalist.
De trait mai bine ca in 89... nu cred ca sunt mari diferente. In Romania inca se mai umbla pe pile, mita, linguseala... sau "datul in gat " exact ca pe vremea comunismului. Noi nu mai aveam ceea ce poate am avut pana in sec 19 "sentimentul unitatii nationale " lucru care tin eu minte l-am mostenit de la romani. Suntem. nimic. dar si din nimic poate creste ceva, mai astepta cateva decenii, poate va fi vreo schimbare.

| Hombre a răspuns:

DragonFLy ai inceput bine dar le-ai incurcat putin, nu confunda capitalismul cu Romania, si comunismul nu garanteaza crestere economica sanatoasa intrucat nu functioneaza pe principiul cerere si oferta ci pe economie planificata pe care o face un grup de indivizi si a fost un esec, comunismul a disparut pentru ca a falimentat. La fel si comunismul din Romania a falimentat prin productie de slaba calitate, productie multa pe stoc necompetitiva pe piata mondiala.In lume a fost doua piete C.A.E.R.-ul (al tarilor comuniste unde se practica foarte mult in "trocul" (adeca marfa contra marfa) si piata vestica unde se practica piata libera pe principiul cerere si oferta la care tarile comuniste nu putea face fata decat cu anumite produse cel mai mult produse agricole si alimentare cele tehnologice mai putin din lipsa de performante. Acum sa trecem la oile noastre, Romania la ora actuala se invarte intr-un cerc vicios pentru ca nu a abordat cu seriozitate capitalismul s-a inceput economia de piata cu aceiasi indivizi care a condus Romania si inainte de 1989 s-a mers cu jumatati de masura s-a miscat greoi in ceea ce priveste propietatea privata, factori decizionali incompetenti in fruntea guvernelor, lipsa respectarii legilor, piata neagra uriasa, evaziunea fiscala la fel, s-a devalizat bancile statului (vezi Bancorex) pur si simplu s-a jefuit tara sub ochi nostri, s-a furat tot ce se poate fura. In astfel de conditii normal ca te duci de rapa, nu capitalismul e de vina ci noi ca nu stim si nu vrem sa ne organizam serios. Cineva spunea despre romani "Romani sunt foarte ciudati, singuri nu se poate conduce dar nici pe alti nu-i lasa" si asta se vede destul de clar.

| mgtow a răspuns:

Se traia mai bine pe epoca lui ceausescu macar aveai un loc de munca si bani sa supravietuiesti acum nici macar asta nu mai e ci foamete. In Romania

| Razvan a răspuns:

Din punct de vedere economic, mai rau de atat nu se poate.Cred eu, ca asta e fundul sacului.Pe vremea lui Ceausescu, datorita importurile datoria Romaniei externa era 0 acum cine stie cate miliarde de euro avem de datstraight face
Din punct de vedere social e jale. JALE. Dupa 20 de ani de democratie oamenii nu au inteles nimic.Statul nu a inteles nimic.Principalele institutii habar nu au importanta legilor care le aplica.Cand zici Romania zici 3 lucruri:coruptie, saracie si prostie
Degeaba romanii nostri studiaza prin alte tari, ei fac marea prostie sa isi renege originea. Ori tu sa zici ca esti roman cu capul plecat mi se pare umilitor pentru toata natiastraight face

April
| April a răspuns:

La noi, din pacate nu exista nicio certitudine; nu e sigur ca ceea ce era inainte era comunism, nici ca ceea ce traim astazi este capitalism. Puteam trai bine inainte daca megalomania conducatorilor de atunci n-ar fi pus tara pe chituci, cum spune romanul, am putea trai bine si acum daca majoritatea n-ar fi decis sa aleaga in fruntea statului un activist al carui unic scop pare sa fi fost compromiterea capitalismului.Personal,inclin sa cred ca ar fi trebuit sa urmam exemplul spaniolilor si sa-l aducem inapoi pe rege.Am fi fost scutiti astfel de o multime de manevre dubioase si interesate pe care unii le numesc politica si pe care noi, cei mai multi le numim ticalosie in numele interesului propriu...

| DragonFLoW a răspuns:

@hombre, mersi ca ma corectezi.
@onutzu, din ce am auzit de la un om cu inca 30 de ani peste varsta mea care este in economie, sisteme bancare, si alte chestii care inca nu le inteleg complet. In primul rand mi-a spus ca se fura, si intr-un mod indirect ca si el fura, dar mai important mi-a zis ca Romania daca va continua in acelasi ritm, unde suntem noi acum nu este fundul sacului ci gura sacului, mai avem mult pana la fundul sacului, vom avea saracie totala, chiar daca muncesti o sa ai bani sa-ti satisfaci doar nevoile primare adapost, alimentatie si poate curent electric. Nivelul de trai poate nu se observa inca dar este in continua descrestere, cred eu.
@hombre, nu inteleg, confund Romania cu capitalismul, tocmai, cred ca nu fac asta, daca gresesc corecteaza-ma din nou. aaa si faza cu economie, i blew it, era doar parerea mea. Eu am vazut regimul comunist mai mult ca unul care tinea oamenii in frau, nu existau rebeli, nu faceai ce vroiai, intr-un fel ii punea pe toti la punct si fiecare facea ceea ce trebuie si nu se irosea nimic, de la bani la timp. Am considerat asta un avantaj.
Noi/ sau poate altii zicem ca era mai bine inainte deoarece ne-am simti mai siguri intr-un astfel de sistem comunist, am renunta la unele libertati, doar pentru a avea ceva asigurat, deagata, fara ca noi sa facem un efort uriash pentru a obtine : o casa, un job, asigurarea alimenteleor pe anumita perioada de timp; cam asa cred ca judeca majoritatea.