| TPU.ro a întrebat:

Tu care crezi ca e principala cauza pentru producerea accidentelor rutiere in randul tinerilor?

50 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

-Multa, foarte multa inconstienta.
-Multa, prea multa incredere in sutele de cai-putere inscrisi in Certificatul de Inmatriculare al masinii luate la mana a 15-a, dar pe care scrie "bemveu".
-Ideea fixa conform careia culoarea rosie a semaforului e doar o sugestie.
-Cealalta idee fixa conform careia, daca se obosesc sa semnalizeze, nu este si musai sa vireze pe directia semnalizata.
-Faptul ca majoritatea par sa fi facut scoala de soferi in Anglia. Pentru ca, altfel, nu-mi pot explica de ce, atunci cand decid sa dea prioritate la iesirea de pe un drum secundar, se asigura INTAI din dreapta si apoi, optional, din stanga.
-Faptul ca, atunci cand in masina bubuie din rasputeri 6 boxe a cate 15W, nu prea vad cum ar putea auzi o sirena de Salvare/Pompieri/Politie.
-Faptul ca vorbitul la telefon cu hands free nu e cool; cum naiba sa vada lumea din jur ce IPhone de ultima generatie ai, daca tu ai doar un amarat de fir in ureche?
-Si nu in ultimul rand, certitudinea faptului ca, indiferent pe cine si unde omori sau ologesti cu tablaraia ta de marca, gaseste tati pe cineva care poate fi "uns" asa incat sa scapi basma curata. Si, in plus, sa te capeti si cu alta masina, nou-nouta de data asta.
Si lista este absolut exhaustiva!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Consumul de alcool la volan și dorința de a epata mărind viteza de deplasare a autovehiculului.

| Flav a răspuns:

Ioooi. Asta-i genul de intrebare, la care stii ce raspunsuri o sa primesti, de inainte de a o pune. Crezi tu ca numai tinerii fac accidente rutiere?

| misterioaѕa a răspuns:

Principala cauză a accidentelor este inconştienţa tinerilor.

greece12
| greece12 a răspuns:

Inexistenta simtului de raspundere, inconstienta.

| IMC90 a răspuns (pentru greece12):

Nu numai asta, este o cauza buna, dar sunt prea multe care se bat pe primul loc ca sa poti desemna un singur ''castigator''hee hee

BTW: te bagi si tu in cursa propusa de mine mai sus?batting eyelashes

| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Daca ai vedea cum circula romanii pe drumurile internationale ti-ar creste inima cat o paine,nici nemtii nu sunt mai corecti ca ei!
De unde rezulta ca frica pazeste bostanaria,dar se pare ca in tara,frica are si ea,pretul ei!happy
Cat priveste cursa,prefer un traseu in Bucegi,chiar si cu mountain bike(!), inghesuielii, stresului si nebuniei bucurestene!

| IMC90 a răspuns (pentru greece12):

Pai asta era si ideea happy De ce crezi ca am als fix Magheru si fix Vineri seara? happy Fiindca sunt constiet ca NU se poate circula cu masina, te deplasezi cu 2km/h
De aceea, te intrec cu bicicleta (indiferent de ce masina ai tu)
Si, ca sa vezi, exista multe accidente (evident nu din cauza vitezei)
Deci, cine a spus ca viteza este primul factor al accidentelor rutiere, eu zic sa se mai gandeascawinking

| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Ai putea veni si in Atena tot intr-o vineri seara,se circula bara la bara, cam cu 30, 40 la ora,dar,lucru ciudat,accidentele lipsesc...
Asa ca intrebarea ar fi ce au grecii si nu avem noi? Si,nu neaparat grecii...
Si,de ce,in afara tarii putem si-n tara nu?!?
Bineinteles ca nu e vorba de viteza,e vorba de educatie rutiera, de bunul simt al soselei si de responsabilitate evidenta! Nu iesi in drum nici sa omori, nici sa fii omorat!

| IMC90 a răspuns (pentru greece12):

30km/h e mult pentru Magheru vineri seara laughing

| greece12 a răspuns (pentru IMC90):

Ei,sunt grecii vitezomani!laughing

| a1doru a răspuns:

Lipsa experientei si instincul de conservare care, la tineri, e mult mai redus decat la adulti.

| darrio2007 a răspuns:

In primul rand, lipsa de experienta(experienta inseamna perioada de conducere nu permisul in mana). Apoi masina(sa aiba CP cat mai multi+masina la moda).

| negru30 a răspuns:

Tinerii sunt conducatori auto - ei nu sunt soferi - uitand acest lucru esential( tinerii )se produc si accidentele - nu este vorba numai de tineri si cei maturi sunt multi conducatori auto care se dau soferi si uite ce repede sar in sunt

| Ecea a răspuns:

Drumurile proaste si lipsa de experienta.
Nu viteza este de vina, eu merg si cu 200 unde imi permite drumul, dar nu ma aventurez in depasiri aiurea si nu fac drifturi cu masina prin oras, nu vreau sa impresionez prostii.

| wintermee11 a răspuns:

Principala cauza.educatia primita de la parinti acestora.scaparea lor din frau ca sa zic asa, lipsa de respect fata de tot cei inconjoara.in cazul de fata-lipsa de respect fata de toti participantii la trafic, teribilismul, drogurile si alcoolul.Va salut pe toti! aa.ar mai fi ceva.inconstienta parintilor care dau pe mana copiilor lor masini extraordinar de puternice.(aviz beizadelele)

| IMC90 a răspuns:

1) Cocalareala tipic romaneasca : ''las ca le arat eu ce mare Schumacher sunt''...
2) Consumul de alcool si substante combinat cu sofatul
3) Prostia (un om destept si calculat nu se va angaja niciodata sa faca manevre riscante, pe care stie ca este posibil sa nu le poata finaliza)
4) Lipsa de experienta : sofer devii dupa ce ai cel putin 10 ani la volan, de condus zilnic. Pana atunci esti amator...
5) Lipsa de infrastructura : in Romania avemd doar o autostrada iar restul drumurilor sunt sub orice critica.

| IMC90 a răspuns:

Daca vrei, facem o intrecere, eu cu bicicleta tu cu ce masina vrei.

sa zicem vineri dupa-amiaza pe la un 3.30-5.00 incepand de la Piata Unirii si pana pe Lascar Catargiu (adica pe Magheru). Eu o sa merg cat poate bicicleta, tu mergi cum vreihee hee vedem cine ajunge primul pe Lascar Catargiu

| MioaraParalescu a răspuns:

Oamenii beti laughing))))

| harciog a răspuns:

Teribilismul pe fondul imaturitatii.

| Esperança a răspuns:

Copii de bani gata care au impresia ca pot cumpara orice cu bani.
Vor sa arate lumii intregi cat sunt ei de "cool" ca au cea mai tare masina sau motor care "cere" viteza!
Insa dintr-o clipa de neatentie isi pot distruge atat viata lor cat si viata celor din jur, inclusiv a parintilor care nu au altceva de facut decat sa le dea de majorat drept cadou o masina "bengoasa".

| NatureSelf a răspuns:

1 depinde de sofer cum coduce, cat experienta are.
2 depinde de drumul conditi de drum, adaptarea vitezei,
3 depinde felul in care cel care conduce se adapteaza, si modul in care este constient deasupra oricarui eveniment.
Daca nu esti constient nu te pune la volan. nu mori tu neaparat, dar ai putea lasa cateva guri de hranit fara un parinte.
Principala cauza a accidentelor? inconstiinta. bafta

| DeathDealer a răspuns:

Figurile ca au masina scumpa, fapt ce duce la viteza iar mai departe la accidente. asta e realitatea.

| ochiverzi91 a răspuns:

Faptul ca vor sa se dea "smecheri" la volan produce destul de multe accidente in randul tinerilor.

| qLoveSmileღ a răspuns:

Neatentia

| CriSSa537 a răspuns:

Viteza,alcoolul si neeatentia

| RazvanHDd a răspuns:

Nu numai viteza e de vina. si ceilalti participanti la trafic sunt. Adica eu daca merg cu 160 pe autostrada si intra unu in mine, e vina mea ca am avut viteza.

| skama18 a răspuns (pentru RazvanHDd):

Pai e vina ta k nu ai mers cu 130 ...asa-i la noi ce sa-i faci

| Șeerbi a răspuns:

Eu cred ca sunt prea multe permise obtinute prin şpagă

| Adrianetc a răspuns:

Consider ca deja ti-ai raspuns la intrebare : cuvantul "tanar ". atunci cand de abia ti-ai luat carnetul si masina, si vrei sa le arati prietenilor si iubitei tale ca sti sa conduci si ca masina ta are multi cai putere. nu trebuie sa fi mai mult de cateva secunde neatent sa-ti pierzi viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vina parintilor ca i-au crescut asa iresponsabili si prostanaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infractionalitatea- cand te uiti in oglinda retrovizoare a masinii furate si uiti de privirea prin parbriz.Majoritatea urmarirlor se termina tragic, lasa-i frate sa se duca! daca ii fugaresti pe poleiul asta, normal ca vor intra cu masinile prin magazine, stalpi...
Cpacu era de vina- de ce naiba nu s-a miscat cand l-am avertizat prin semnale sonore.Stau si o ard pe marginea drumurilor in loc sa se duca la munca.
De ce nu se fac zebre suspendate? au pus doar tampoane de cauciuc in fata lor, pentru ca s-a constatat ca soferii tin mai mult la bucsele masinilor decat la viata semenilor pietoni.
Si cum zicea si Zeko de la Anonim: de ce nu se pun babe la colt ca sa ne treaca strada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul se rezuma la inconstienta si iresponsabilitate.

| eandopuncttk a răspuns:

Experienta, experienta, experienta, si daca nu au experienta au aere, si uite asa marmota impacheta veverita`n staniol happy

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Alcool,viteza,teribilism,nepasare fata de ceilalti participanti la trafic.

| Bris a răspuns:

Chestie de cocalari doar pentru a se da mari ca mami si tati lor le-o lut masinuta tunata de fite...sau ceva de genu':"hai sa vedem ce tare ii daca...".

| IAOIADNAA a răspuns:

Betia, figuri ca au masina scumpa si inexistenta simtului de raspundere