| TPU.ro a întrebat:

Tu care crezi ca e principala cauza pentru producerea accidentelor rutiere in randul tinerilor?

50 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Tinerii sunt conducatori auto - ei nu sunt soferi - uitand acest lucru esential( tinerii )se produc si accidentele - nu este vorba numai de tineri si cei maturi sunt multi conducatori auto care se dau soferi si uite ce repede sar in sunt

| Șeerbi a răspuns:

Eu cred ca sunt prea multe permise obtinute prin şpagă

| nickolll a răspuns:

Din neatentie.se cred mari daca merg cu viteza.si parinti le dau voie cu masina.si dupa ii plang.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

-Multa, foarte multa inconstienta.
-Multa, prea multa incredere in sutele de cai-putere inscrisi in Certificatul de Inmatriculare al masinii luate la mana a 15-a, dar pe care scrie "bemveu".
-Ideea fixa conform careia culoarea rosie a semaforului e doar o sugestie.
-Cealalta idee fixa conform careia, daca se obosesc sa semnalizeze, nu este si musai sa vireze pe directia semnalizata.
-Faptul ca majoritatea par sa fi facut scoala de soferi in Anglia. Pentru ca, altfel, nu-mi pot explica de ce, atunci cand decid sa dea prioritate la iesirea de pe un drum secundar, se asigura INTAI din dreapta si apoi, optional, din stanga.
-Faptul ca, atunci cand in masina bubuie din rasputeri 6 boxe a cate 15W, nu prea vad cum ar putea auzi o sirena de Salvare/Pompieri/Politie.
-Faptul ca vorbitul la telefon cu hands free nu e cool; cum naiba sa vada lumea din jur ce IPhone de ultima generatie ai, daca tu ai doar un amarat de fir in ureche?
-Si nu in ultimul rand, certitudinea faptului ca, indiferent pe cine si unde omori sau ologesti cu tablaraia ta de marca, gaseste tati pe cineva care poate fi "uns" asa incat sa scapi basma curata. Si, in plus, sa te capeti si cu alta masina, nou-nouta de data asta.
Si lista este absolut exhaustiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul se rezuma la inconstienta si iresponsabilitate.

| Mikachiki a răspuns:

Nerespectarea regulilor rutiere.

| ochiverzi91 a răspuns:

Faptul ca vor sa se dea "smecheri" la volan produce destul de multe accidente in randul tinerilor.

| harciog a răspuns:

Teribilismul pe fondul imaturitatii.

| wintermee11 a răspuns:

Principala cauza.educatia primita de la parinti acestora.scaparea lor din frau ca sa zic asa, lipsa de respect fata de tot cei inconjoara.in cazul de fata-lipsa de respect fata de toti participantii la trafic, teribilismul, drogurile si alcoolul.Va salut pe toti! aa.ar mai fi ceva.inconstienta parintilor care dau pe mana copiilor lor masini extraordinar de puternice.(aviz beizadelele)

| NatureSelf a răspuns:

1 depinde de sofer cum coduce, cat experienta are.
2 depinde de drumul conditi de drum, adaptarea vitezei,
3 depinde felul in care cel care conduce se adapteaza, si modul in care este constient deasupra oricarui eveniment.
Daca nu esti constient nu te pune la volan. nu mori tu neaparat, dar ai putea lasa cateva guri de hranit fara un parinte.
Principala cauza a accidentelor? inconstiinta. bafta

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Alcool,viteza,teribilism,nepasare fata de ceilalti participanti la trafic.

| IAOIADNAA a răspuns:

Betia, figuri ca au masina scumpa si inexistenta simtului de raspundere

| Bris a răspuns:

Chestie de cocalari doar pentru a se da mari ca mami si tati lor le-o lut masinuta tunata de fite...sau ceva de genu':"hai sa vedem ce tare ii daca...".

| Adrianetc a răspuns:

Consider ca deja ti-ai raspuns la intrebare : cuvantul "tanar ". atunci cand de abia ti-ai luat carnetul si masina, si vrei sa le arati prietenilor si iubitei tale ca sti sa conduci si ca masina ta are multi cai putere. nu trebuie sa fi mai mult de cateva secunde neatent sa-ti pierzi viata

| samsung3050 a răspuns:

Asta-i simplu! tinerii n-au experienta si ei se cred ca stiu totul ca sunt regi si se poate si din pricina alcoolului!

| qLoveSmileღ a răspuns:

Neatentia

| IMPL4NT a răspuns:

Pe timpul acesta cum sa nu faci accident?

| catalinionut95 a răspuns (pentru IMPL4NT):

Ba fratilor fata de america sau alte tari la noi sunt mai multe accidente si in alte tari cand se intampla un accidet e grav.SIin america permisu se ia de la 16 ani la Romania se ia de la 18 ani deci americanii sunt mai atenti

| CriSSa537 a răspuns:

Viteza,alcoolul si neeatentia

| YahooMail a răspuns:

Bautura+Bugati=DEAD laughing