Tu eşti conştient de pericolele care te pândesc pe internet?

Chiar dacă şcoala a început, încă eşti cu gândul la vacanţă. Stai pe net cu toţi prietenii tăi, te uiţi la pozele din vacanţă postate de Ioana pe Facebook, comentezi la statusul lui Călin şi chat-uieşti cât e ziua de lungă cu ei. Râzi cu poftă cînd vezi ce pisică leneşă are Oana când, brusc, râsul se opreşte. Te crispezi. Cineva din lista ta de prieteni, căci nu îl poţi numi prieten atâta timp cât nu l-ai văzut în viaţa ta, îţi spune ceva urât. Şi murdar. Atât de murdar încât ştergi repede mesajul. Dar el apare din nou, şi altul, şi altul.

Aşa arată un caz de hărţuire online. Noi, cei de la Salvaţi Copiii România, îl mai numim şi Cyberbullying. Şi acesta nu este singurul pericol care te pândeşte pe internet: poţi fi ameninţat, ţi se pot fura datele personale, fotografiile postate de tine pot fi folosite în cu totul alte scopuri. Vestea bună, însă, e aceea că, orice probleme ai avea când eşti online, noi suntem aici să te ajutăm.

Mai jos, Andrei Leonte, ambasadorul nostru, are pentru tine câteva sfaturi care să te ajute să eviţi astfel de situaţii:

1. Orice informaţie se poate întoarce împotriva ta: aşa cum nu împrumuţi cheia de acasă, la fel trebuie să ai grijă de parolele tale de mail, Facebook… Nu spune nimănui parola şi cu cât e mai complicată, cu atât mai bine.

2. Like-urile nu sunt mai importante ca siguranţa ta! Nu da informaţii personale! Numele tău, şcoala la care înveţi, check-in-urile pot ajuta o persoană rău intenţionată să ajungă mai uşor la tine.

3. Nu vorbi cu necunoscuţi. Deşi pare prietenoasă, o persoană pe care o cunoşti doar pe internet poate avea intenţii rele.

4. Atunci când eşti online, nu eşti în aceeaşi cameră cu cei de pe internet. Deci, dacă cineva te deranjează, ai opţiunea să nu îi răspunzi, pur şi simplu.

5. Internetul este un loc public. Aşa cum ai grijă de modul în care eşti văzut pe stradă, aşa trebuie să ai grijă de cum apari în faţa celorlalţi, online.

6. Facebook e o arhivă! Orice ai postat vreodată pe wall-ul tău, este încă acolo, la dispoziţia oricui. Deci ai grijă de reputaţia ta.

7. Doar fiindcă nu eşti faţă în faţă cu cineva, nu înseamnă că trebuie să-i vorbeşti urât. Comportă-te cu cei de pe internet ca şi cum aţi fi în aceeaşi încăpere.

8. Fata după care fluierau sau strigau cei din colţul străzii, cândva poate nu avea foarte multe soluţii. Acum însă, există Block şi Report.

9. Aşa cum îţi încui uşa de la intrare, la fel trebuie să ai grijă şi de calculator. Instalează-ţi un antivirus bun şi “pune lacăt pe sistemul tău.

10. Fii precaut în privinţa site-urilor pe care intri. Sunt multe site-uri cu informaţii false, imagini supărătoare sau care îţi bombardează calculatorul cu viruşi şi malware.

În plus, ne poţi găsi la Internet Helpline, tel. 031.80.80.000 (L-V, 10:00-17:00), linie gratuită pusă la dispoziţie gratuit de RCS & RDS) sau:

  • La adresa de email: helpline@sigur.info
  • Prin chat: helpline_sigurinfo
58 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ce pericol? Eu am dat numai de oameni drăguți, d-ășia de 40-50 de ani care mi-au spus să ne vedem să-mi dea o ciocolată, unu care mi-a zis la web că e rușine să stau îmbrăcată în casă, un tip care mi-a zis că are niște negrese cu un praf magic pe ele care ne fac să ne distrăm. Unde vedeți voi atâta pericol? Toți simpaticii sunt pe net.

| Asiryx a răspuns:

Mananc cyberbull-eri la mic dejun devil

| DenisIonut01 a răspuns:

Am antivirus, daca se intampla ceva ce nu mai poate fi reparat schimb windwos-ul sau pc-ul.

| delya91 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Pffff...ce idiot!

| DenisIonut01 a răspuns (pentru delya91):

Vorbeste frumos ca nu te-am jignit! Fiecare are stiul sau de gandit.

| elisheba a răspuns:

Sunt constienta!

| RAY a răspuns:

3. Nu vorbi cu necunoscuţi. Deşi pare prietenoasă, o persoană pe care o cunoşti doar pe internet poate avea intenţii rele.

atunci ce fac ies si de pe TPU ca doar si aici vorbesc cu necunoscuti?

| RinXIII a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea ta este foarte intemeiata, insa pe TPU se presupune ca ne ajutam unul pe altul. Toti pentru unu. Ya' know.

| RAY a răspuns (pentru RinXIII):

Tot ce faci pe internet,absolut totul este inregistrat undeva intr-un server, atunci ma intreb ce pericola a intra pe internet e un pericol de a fi urmarit la fiecare clik, numai vb de sateliti, inregistrarea telefonelor, tot felul

| OnuOnulică a răspuns:

Da,sunt.

| zurick a răspuns:

Nu sunt de loc atenta(macar am fost sincera...)

| oprescudorin11 a răspuns:

Prostii.

| IONNUT1998 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu sunt prosti, sunt lucruri pentru siguranţa ta personală.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IONNUT1998):

Imi place grija ta pentru securitatea mea. Dar eu traiesc cu o cantitate mare de adrenalina.Astea sun 'vitaminele' mele! Ce sa fac? Asta este. De vreo 3 ori m-am aruncat din Elicopter fara parasuta de la 3000m.Crezand ca gasesc vreo ciora, vultur de care sa ma agat. Am reusit, am renascut! Nu mi-e frica de gaste sau ratele care macaie! Imi place doar sa le mananc.Pe varza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine de stiut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bun articol.
Sunt atent ori de cate ori este nevoie!

| doreal a răspuns:

Normal ca sunt atenta ce fac, mai ales pe facebook de aceea nu imi pun poze pe el ( imi este frica)

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu sunt cu gandul la vacanta ca mi-am terminat zilele de concediu anul asta. Iar scoala am terminat-o cu mult inainte sa va nasteti voi happy
Cand va adresati unui site cu utilizatori, fie specificati categoria de varsta fie puneti intrebari la care sa poata raspunde tot poporul.

| Crucified a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ce vrăjeală ai în tine... Cică ai terminat şcoala cu mult înainte să ne naştem noi... Ştiai că nu te cred?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Crucified):

Arat eu ca si cum mi-ar pasa ce crezi tu?

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Da, bineinteles ca sunt foarte atent. Sunt multi imbecili pe Internet...

| petre059 a răspuns:

Bun articol, ar trebui ca cei mai tineri sa-l citeasca.

| TeddyPaul a răspuns:

DA! Sunt.

| TempestUV a răspuns:

Sunt foarte atenta.Nu ma las pacalita usor.

| BuGz a răspuns:

Avansul tehnologic permite in prezent navigarea in spatiul online din aproape orice loc. Acest lucru ofera posibilitatea oricui, inclusiv minorilor, sa acceseze orice tip de continut online, inclusiv site-uri cu un continut explicit sexual si violent si sa intre in discutii cu straini cu care ar putea sa se intalneasca in lumea reala ulterior.

In America, unul din patru copii cu varsta intre 10 si 17 ani a accesat un site cu continut pornografic. Din totalitatea cazurilor de expunere a copiilor la materiale explicite pe Internet sau hartuiri si propuneri sexuale, in jur de 75% nici macar nu sunt raportate politiei sau parintilor. Doar 52% dintre parinti urmaresc activitatea copiilor pe Internet, dar cu o atentie moderata, iar 20% dintre acestia nu ii supravegheaza deloc atunci cand acceseaza spatiul virtual, arata San Diego County District Attorney (SDCDA).

Pornografia are un impact puternic asupra dezvoltarii sexuale a copilului si asupra comportamentului si gandirii sale, insa nu este unicul pericol care ii pandeste pe adolescenti si copii pe Internet. Chatul si retelele sociale sunt canale prin care tinerii pot cunoaste diverse persoane care le pot pune viata in pericol. 11% dintre adolescenti sunt hiperactivi pe retelele sociale, petrecand chiar si trei ore zilnic navigand pe acestea.

Tot prin intermediul retelelor sociale, copiii pot posta informatii personale legate de ei, de prietenii lor sau de familie, afisand date precum adresa unde locuiesc sau folosind servicii de Check-in care afiseaza cu precizie locul unde se afla. Acest lucru ii face usor de gasit si ii transforma in tinte sigure pentru cei care vor sa le faca rau.

Online Safety Site atrage atentia asupra faptului ca tinerii nu sunt ingrijorati de consecintele dezvaluirii de date private pe Internet. Aproximativ 58% dintre acestia nu cred ca le va fi afectata siguranta in urma publicarii de poze sau informatii personale, iar 47% nu sunt ingrijorati de faptul ca datele lor ar putea fi folosite de alte persoane in diverse scopuri in care nu si-ar dori sa fie utilizate.

Hartuirea pe Internet este de asemenea un pericol pentru tineri. Acestia pot fi luati in ras si li se pot aduce injurii atat in mod privat, prin mesaje personale, cat si in mod public, vizibil pentru oricine. In jur de 24% dintre adolescenti sustin ca cineva a postat cel putin o informatie negativa, insultatoare despre ei.

Adolescentii sunt expusi si chiar impinsi sa puna in practica anumite provocari care le-ar putea pune viata in pericol. Condom Challenge ii indeamna pe toti "curajosii" sa traga pe nas in totalitate un prezervativ pe care apoi sa il scoata pe gura, arata Gawker. Provocarea este privita, din fericire, cu reticenta si aduna mult feed-back negativ din partea celor care o vad.

Pericolele la care sunt expusi tinerii pe internet nu se opresc aici. Pentru evitarea consecintelor negative cauzate de expunerea neadecvata pe Internet, SDCDA sfatuieste parintii sa isi supravegheze copiii in timpul activitatilor virtuale, folosind diverse softuri care permit filtrarea continutului inadecvat.

| FabianelSHAF a răspuns:

Da sunt atent. De fiecare data verific Antivirusul. Si am grija sa nu intru pe site-uri din astea necunoscute.

| Dlkee a răspuns:

Da normal ca sunt, si pe facebook nu accept cereri de la persoane necunoscute, mereu verific antivirusul, si am grija ce si cu cine vorbesc!

| AnneღU a răspuns:

Dupa cate se intampla in ziua de azi, cred ca mai sunt si oameni constienti de ce fac pe asa zisa "viata virtuala "... Si eu sunt una dintre ei!

| justyoung9 a răspuns:

Da,sunt

| TequilaG a răspuns:

Da, sunt.

| Moon4Lord a răspuns:

Da

| LanGooP a răspuns:

Sunt foarte atent cu ceea ce este de zi cu zi pe internet.Am un antivirus excelent.Deci sunt protejat.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Da, sunt. Și. bun articol.

| Robbu a răspuns:

Desi multi nu recunosc, fac multe dintre aceste lucruri. Tentatiile sunt mari, incerc sa ma feresc cat de mult pot!

| vardolnicusor a răspuns:

Da sunt foarte foarte atent happy

| Caine1122 a răspuns:

Depinde la ce te referi
daca e vorba de persoane care te-ar putea pacali mai bine ai cere inai niste date personale sau de a vorbi personal cu acea persoane pentru o aracere de ex
daca este vorba de virusi esista un antivirus pe carel iai dupa net
daca te referi la hackeri nu mai ai ce face laughing

| Bella116 a răspuns:

Mai bine ti-ar fi frica de pericolele care te asteapta pe stradawinking