| BubbleA a întrebat:

Tu m-ai ajuta daca ai stii ca nu iti voi da fundita?[E o intrebare la care nu o sa primiti fundita]Sunt foarte curioasa sa vad cate raspunsuri o sa am.

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Să încercăm totuşi să privim problema dintr-o altă perspectivă. Bun, ajuţi pe cineva pentru fundiţă, ulterior întâmplarea face să şi primeşti acea fundiţă. Se mai repetă experienţa de 1000 de ori şi te faci cu 1000 de fundiţe. Poate poate ai noroc şi ajungi şi expert TPU. Boon, eşti happy o zi, două, trei, după care tot în rutina cea de toate zilele vei reintra, şi poate vei remarca totuşi că nu-ţi folosesc la absolut nimic, sau aaaaa, BA DA! pur şi simplu chenarul ăla portocaliu le dă unora (celor mai mulţi) senzaţia de superioritate faţă de ceilalţi utilizatori, atât şi nimic mai mult. Pentru că doar nimeni nu te plăteşte pentru fundiţele pe care le acumulezi, şi nici dacă ajungi expert TPU n-o să-ţi dea nimeni vreo primă de 10. 000 de euro pentru treaba asta.
Aşadar şi prin urmare, de ce se agită toţi pentru fundiţe şi pentru nominalizări? Pentru nişte "premii" virtuale, o chestie on-line care nu are absolut nicio valuare în viaţa reală, iar acest lucru mi se pare cam tragic.
Deviind uşor de la subiect, mi-a venit acum în minte o mică chestie care se petrece pe Hi5 şi pe Trilulilu (poate şi pe altele, dar eu doar pe astea le accesez cel mai des). Mai nou userii sunt "invitaţi" să cumpere cu bani reali monede virtuale, cu care vor putea oferi premii altor useri, evident tot de-alea virtuale. Şi uite-aşa fac site-urile bani de pe urma unora. Poate am eu o problemă, dar treaba asta mi se pare de-a dreptul anormală, şi nu voi înţelege în veci şi pururi cum pot exista persoane care să facă jocul unor asemenea "implementări" de pe aceste site-uri. Îmi pare rău s-o spun dar proastă naţie şi-au găsit...
Revenind la oile noastre, părerea mea este că altruismul ar trebui să ne caracterizeze pe toţi, să fim capabili să-i ajutăm pe ceilalţi fără a aştepta ceva în schimb, şi să fim fericiţi pentru faptul că am ajutat pe cineva, pentru că am făcut un bine cuiva, iar lucrul ăsta pentru mine este mult mai important decât 1 milion de fundiţe cerşite.
Şi în final, ca să-ţi răspund concis la întrebare: Da, te-aş ajuta şi dacă aş şti că nu îmi vei da fundiţă. Sunt foarte multe răspunsuri pe care le-am dat la întrebări care aveau deja ales un răspuns câştigător. În plus când am chef şi n-am ce face le scriu la o grămadă mesaje private cu sugestii gen "nu mai trimite spam", "nu mai pune 30 de mii de smile-uri la 2 rânduri de text că-s toxice", şi multe altele, lucruri care poate nimeni de pe acest site nu are cum să le vadă, nici măcar Raluca, ceea ce se vede sunt eventual efectele: Un site ceva mai curat, cu mai puţine întrebări stupide, şi răspunsuri obscene, injurioase şi nefolositoare. Şi fac treaba asta pur şi simplu din plăcere, fără a aştepta de la nimeni "fundite", "funtite" şi "funda".
O seară frumoasă! happy

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Am multe defecte dar disperarea nu e unul dintre ele. Fundite, titluri, diplomechatterboxConfirmari aiurea a ceva ce stiu dejabig grin

| Bacemi a răspuns:

Au fost cateva intrebari care spuneau in titlu ca nu ofera fundita si totusi am raspuns la ele. Tu ce ai intelege din gestul meu? Conteaza sa pot ajuta. De asta sunt aici. Inca mai sunt in aceasta comunitate pentru ca stiu ca pot ajuta si pentru ca am intalnit unii oameni deosebiti. Altfel ma retrageam de mult.

| Vizitiul a răspuns:

Vreau sa-ti spun ca o parte din raspunsurile mele se duc prin mesaje private, deci, sa inteleg ca si acolo se de funda sau vot?
Sunt aici sa ajut pe cat posibil, sunt aici pentru ca e un site constructiv daca stii ceea ce sa culegi, am simtit o schimbare radicala de cand sunt pe TPU.

| Hmmmm a răspuns:

Am spus asta d f multe ori si ma repet!
nu suntem aici pentru fundite! suntem aici sa ii ajutam p cei care au nevoie d o parere sau d un sfat. daca am fi aici pentru fundite siteul s-ar numi toti pentru fundite, nu toti pentru unu.

| gabriela a răspuns:

Nu scriu, nu dau solutii pentru fundite! Nu am cerut vreodata sa mi se dea! Ma bucur in momentul in care sunt apreciata si primesc, dar nu reprezita o conditie pentru care incerc sa ajut. Exact cum vad si treaba cu desemnarea de expert! Eu ma consider expertul meu, nu am inca trei luni si sunt cu RANK 135, peste 100000 de puncte. Nu aceste lucruri sunt placute ci satisfactia ca ajut si sunt apreciata!

| tania77 a răspuns:

Buna. Daca te pot ajuta intr-un fel sau altul o fac cu placere, nu fundita conteaza, ci faptul ca am putut fi de folos unei persoane cand avea nevoie.

| Micheline a răspuns:

Daca vrei intr'adevar sa ajuti pe cineva, il ajuti din placere, nu cu gandul de a primi ceva in schimbwinking. Deci raspunsul e da.happy

| luciana200972 a răspuns:

DA, pentru ca m-am inscris pe TPU pentru a-i ajuta pe altii si pentru a fi ajutata, si pentru a-mi face prieteni, nu pentru a aduna fundite, puncte, voturi si altele.

| Marry:X a răspuns:

Buna.Nu conteaza daca dai sau nu fundita.Nu funditele arata personalitatea unui om, ci modul lui de a aborda o problema. Daca vrei sa ajuti un om, o faci din placere nu din obligatie ca ai vazut ca iti da o fundita.Deci te-as ajuta oricand cu placere, fara sa primesc fundita, pentru ca fundita ramane aici pe TPU, pe cand stiind ca ai ajutat un om, iti ramane mereu impregnat in suflet.

| aиdяaaa●• a răspuns:

Da!
Aici e important sa ajuti cum poti tu mai bine, sa te implici cat mai mult, nu sa dai un raspuns doar ca sa primesti fundita! Asta e parerea mea!:*

| cioco1tweety a răspuns:

Da.Suntem "toti pentru unu", nu "toti pentru fundita"!
Daca te pot ajuta o fac si fara sa-mi dai fundita! De fapt...cu ce ma ajuta o fundita?!

| sinblade27 a răspuns:

Nici nu stiud e ce se dau deci mi-e indifernt aici am intrat sa ajut

| delix a răspuns:

Ce-i aia fundita?laughingcum se dau? si pentru ce se cer?

| BubbleA explică:

Imi pare bine ca nu toti cei de aici sunt "disperati"pe fundite.
Va iubesc pentru asta!

P. S I saved a bubble for all!

| BubbleA explică:

Dmonik am spus ca la intrebarea asta nu voi da fundita. Vroiam sa vad daca sunt si altii de parere ca nu totul se rezuma la fundite ci la ajutorul reciproc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantastic cum m-ai nimerit! Dar cum ai ghicit?
Crezi ca mai eram aici daca nu stiam sigur, dar sigur, ca imi dai fundita? Ei, ce mai spui acum?
Si... apropos, cum dai fundita aia la intrebarea asta?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Bubble, ce sa mai zic, mi-ai facut seara un cosmar! Speram cu toata fiinta mea la funda ta!
@GenOm, tu stai la rand, ca si eu sper tot la robotul care acorda funde, nu vezi ca nu ma inteleg cu Bubble? tongue

| Trumpinator a răspuns:

De ce e neaparat nevoie de fundita?laughing