| Pamflezistul a întrebat:

Un pamflet de inundatii bucurestenesti, ca sa inotati mai bine, merge ( http://www.alinfarcas.ro/2010/02/11/bai-ce-mica-este-mar ea/ )?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Nu zic ca nu ai draptate. Totusi, am stat si eu in "Bucale" pe timp de iarna. Ce am constatat? Daca vrei sa circuli si mai ales dupa ninsoare, ca un conlocuitor mai smecher ca altii, existenti prin partile tarii noastre, trebuie sa indeplinesti doua conditii : sa nu ai masina si sa iesi la curatat zapada prin jurul usii personale, a trotuarului personal, a strazi personale...Stiintifico-fantastice,
nu? Cand vom vedea conlocuitori din-astia de capitala, persoane foarte importante, cu lopata in mana curatand zapada fara sa mai astepte pe aia de pe Venus, sau de pe Jupiter sa le faca curat, atunci, da, mai vorbim! Totusi, ca solutie pentru "Bucale", se poate ca toti proprietarii de autoturisme sa plateasca anual o taxa de 1000 de lei/buc de auto. Asta ca sa mai vrea masina. Sa vezi ce de loc se face pentru circulat, sa vezi ce are se poate respira. Dar, ramaneti fara smecheri. Ce va face "Bucale" fara smecheri? Cum, ce? Devine un oras normal, simplu, nu?

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Se pare ca o barca este suficienta deocamdata pentru apele din Bucuresti si de prin tara. Cu vaporul sper sa nu se mearga pe strazile devenite "canale" ca, doar Venetia este cam departe de noi.
Pe toti edilii ii iau prin surprindere iarna si daca ar fi tarnsportat o parte din zapada respectiva in Dambovita si ar fi lasat libere gurile de canal, apa de ploaie si cea provenita din zapada, s-ar fi putut scurge, dar vezi unde nu-i cap vai de picioare ca ti le poti uda si drept urmare, mai poti si raci si daca iei si "gipa porcina" probabil ca o sa-ti vina sa te tavalesti ca purceii in noroi ca doar si acesta ar fi un comportament, pentru o zona" suburbana.
Mi-a placut pamfletul tau si m-ai si distrat cu cele scrise. Mult succes si multa sanatate si ai grija la "cacaoa" de pe roate.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Un fleac!

O nimca toata!

Floare la ureche!

| assus a răspuns:

Vrând ca să ajung la muncă
Înot pe spate, pe burtă,
La mânuţe-am făcut scurtă,
Mai vâslesc şi din picioare,
Ăla stâng deja mă doare…
Că-nfundatele canale
Din, dragostea mea, Bucale,
Nu se-ndură ca să sugă
Omătul topit pe fugă
De un Dumnezeu ce n-are
De sărmani preocupare!

Stând în barcă, pe catarg,
Oprescu, ce iar mi-e drag,
Plus primarii de sector…
- ce i-aş mai lua la omor -
Zic, scrutând în silă zarea:
"Băi, ce mică este marea!" rolling on the floor)))))