| Thecurious a întrebat:

Un profesor universitar ne-a recomandat sa devenim autonomi si independenti.
Eu stiu ca, independenta inseamna independenta financiara, adica nu mai depinzi financiar de nimeni, insa ce inseamna, mai exact, sa fii independent? Sa iei propriile decizii? Daca da, cum? In functie de cine sau la ce te raportezi cand iei decizii?
De mama si tata?
Daca mama te-a invatat sa fii egoist, tu trebuie sa fii egoist?
Intrebarea mea este, pe scurt, la cine va raportati, cand luati decizii?
Spre exemplu, americanii nativi, cetatenii SUA, le cer sfatul parintilor in orice situatie. Conform unor sondaje, daca parintii sunt religiosi si copilul va fi religios. Daca parintii voteaza cu democratii si copilul, cand va obtine dreptul la vot, va vota cu democratii. Daca parintii sunt needucati, sansele, ca si copilul sa obtina o slujba prost platita, din cauza nepregatirii lui, sunt foarte mari. Daca parintii sunt avocati, cel mai probabil si copilul va deveni avocat.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma raportez la nimeni., Ma consider Independent Pe deplin. Nu am nici o legatura cu familia., actionez total de capul meu (Ok, copilaria oricarui om este influentat de parinti, dar aici ne referim la viata de adult)
Am locuinta mea., banii mei Fac ce consider ca e Ok mie

| Teffan a răspuns:

O intrebare buna.
Sa fii independent in capitalism este o imposibilitate, asta daca nu esti autonom sau cine stie ce om de afaceri.
Majoritatea dintre noi suntem infiltrati in campul muncii.Muncitori cu ziua, sau intelectuali(care depind de acelasi sistem).
Nu exista independenta si libertate acum.Atata timp cat individul este subordonat unui patron(comportamentul de obedienta este pregatit inca din scoala primara, tocmai pentru aceasta situatie), nu se poate vorbi despre independenta, ci doar despre sclavagism corporatist.

Adevarata independenta financiara o obtii in momentul in care te debarasezi de patroni si incepi sa iti desfasori propria mica "afacere"(nu-mi place cuvantul), bazata pe o pasiune. Exista aceasta posibilitate.Este greu de ajuns la acest soi de independenta,dar nu este imposibil.
O astfel de viata nu este fructificata decat daca traiesti simplu,prin reducerea consumului si a lucrurilor inutile(haine scumpe,masini scumpe,telefoane scumpe,televizoare,pc-uri de ultima generatie, vile, confort si tot felul de nimicuri care au unicul scop de a te face si mai dependent, prin a apela la banci). Este important de stiut ca putem detine TOT ce ne trebuie, noi.Nu statul sau bancile.Dar, numai in cazul diminuarii necesitatilor noastre orgolioase si egoiste(care nu ne ajuta in niciun fel).

Universitatile au si ele unicul scop de a te pregati pentru slujirea patronului, nimic altceva.
Sunt multi oameni care au abandonat facultatea si au devenit autonomi.Sunt cu MULT mai fericiti decat oile acestei lumi care zburda bezmetice prin statii de metrou in fiecare dimineata pentru a se duce la "munca",care apeleaza la carti de Osho si alte mizerii de dezvoltare personala,crezand ca astfel li se rezolva depresia pricinuita de sistemul capitalist(dar se invart in cerc, si vor continua asa toata viata lor irosita).O crescatorie de soareci, asta este lumea moderna capitalista, si mi-e scarba de ea.

Cand iau decizii(si mai ales pe termen lung), nu ma raportez la parinti.Generatia parintilor mei(adica generatia X),este deja prea spalata pe creier pentru a incerca sa porti un dialog pe tema asta.Ei ne doresc noua sa persistam in acelasi sistem mizerabil care i-a adus pe ei la sapa de lemn,la datorii peste datorii,la pierderea libertatii si a insasi umanitatii(pentru ca nimeni nu traieste pentru el,TOTI traim pentru a genera profit in capitalism si apelam la "joburi" pentru ca,aparent, nu avem incotro; ceea ce duce la distrugerea sistematica a stimei de sine si la pierderea fericirii caracteristice perioadei anterioare; inceputul unui calvar existential).
Este important ca aceasta generatie sa inteleaga pericolul care o asteapta, sa inteleaga ca viitorul este sumbru si ca SINGURA solutie este de a reduce consumul si de a anihila dorinta pentru prostii inutile(frumoase, care satisfac ego-ul, dar care nu ne aduc niciun beneficiu). Singura solutie consta in refugiul la tara(undeva unde homeschoolingul este legal) si la protejarea copiilor tai de APROAPE tot ceea ce inseamna "lume moderna". Distrugerea sistemului "din interior".

| Thecurious explică (pentru Teffan):

Ah, interesant raspuns. Am cautat si eu solutii, insa sunt prea tanar si imatul pentru a le gasi. Ce poate face un student decat sa studieze si apoi sa se angajeze?
Nu exista "scapare '. Orice absolvent de liceu vrea o slujba buna, adica bine platita.
Exista doar 6 variante : angajat la privat, angajat la stat, liber profesionist, antreprenor sau cadru universitar.
Am citit "Tata sarac, tata bogat", scrisa de un economist. Ce am invatat? Sa incredere in fortele proprii si sa invat din greseli.
Ce propui tu e...ciudat! De ce? Ei bine, pentru ca toti, dar absolut toti intelestualii, pe care ia-m intalnit, vor sa isi trimita copiii in capitale.
Unde doamna? La Bucuresti! Acolo are mai multe posibilitati. Unde domnule? In Londra!
Hollywoodul a declarat razboi administatiei republicane, capitalistilor. Imi imaginez cum actorii ii intreaba, pe angajati, pe strada, in taxi : " asa-i ca nu mai avti timp sa stati cu familia dumneavoastra? " "Nu, of, copiii mei, saracii, ma intreba cand vin acasa. " Asta face si Dan Puric. Cica nu ii lasati.
Ma rog, artistii sunt hipersensibili.
Sunt sigur ca, cercetatorii economisti cauta o noua filosofie economica. Pana atunci, fiecare trebuie sa munceasca si sa caute solutii la propriile probleme.

Sa reducem consumul? Da, asta incerc sa fac.
In legatura cu capitalismul...ei bine...

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Ce se intampla cand tastezi in graba si incerci sa comprimi cat mai mult.
Nu mai detaliez, sper ca ai inteles.

| MPersephone a răspuns:

A fi independent inseamna a nu depinde de nimeni sub nici o forma.
Daca ceri si asculti sfaturi de la parinti sau de la alti oameni, nu inseamna ca nu esti independent, ci ca ai nevoie de alte pareri.
Da, copilul invata orientarea religioasa, politica sau chiar si unele vicii de la parinti. Dar odata ce ajungi adult constient ai posibilitatea sa alegi pentru tine. Eu ni cred in multe lucruri in care cred parintii mei, pentru ca am o gandire diferita. Dar uneori ramai in sfera deprinderilor pe care le-ai acumulat de-a lungul vietii.
Mereu trebuie sa tinzi spre independenta, in sensul in care sa reusesti sa iti atingi scopurile fara ajutorul altor persoane.