April
| April a întrebat:

Un titlu de carte:"Afurisitul adolescent"; dupa cum ii cunoasteti voi pe adolescenti, gasiti justificat titlul?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

În adolescenţă au loc cele mai mari schimbări. Copilul devenit acum adolescent îşi schimbă starea de la un moment la altul, de la copilul acela dulce pe care îl ştiai acum nu îl mai înţelegi, el nu te mai înţelege, nu te ascultă, crede că ceea ce face sau gândeşte el e bine, nu ascultă argumentele tale şi multe altele.

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cam bland apelativul.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mulţumesc!

mira
| mira a răspuns:

Adolescentii nu trebuie apreciati in bloc.Nu cunosc cartea, dar cred ca autorul are in vedere o categorie de adolescenti ceva mai rebela.Si apoi, unele titluri sunt preponderent comerciale.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Nici eu nu stiu cartea, dar e clar ca in ziua de azi adolescentii parca o iau razna.Ma refer in mod special la cei *emo*. Atat de placut este sa te maschezi ca ala cu cornite? pentru ca ei asta fac.Il imita pe cornutu', D-ne iarta-ma, nu ii pot judeca. dar parintii lor ar trebui sa ia atitudine.Si nu numai cei emo.In general tinerii adolescenti de ceva generatii incoace sunt orbiti de toate prostiile si e trist ce se intampla.Byee.

| dynasmile21 a răspuns:

Nu cunosc cartea, dar eu as tinde spre "Norocosul adolescent" big grin
Nu zic ca nu facem prostioare sau ca nu enervam adultii, dar aceasta perioada ne va defini ca oameni si sincer cred ca este cea mai frumoasa perioada a vietii nostre! happy Prima dragoste, primul sarut, primele dezamagiri apoi impacarile este apogeul vietii noastre, in punctul meu de vedere. Sunt singurii ani in viata cand poti fii cu adevarat "liber", vesnic rebel si fara griji. happy

| lencikk a răspuns:

Sincer eu am 3 variante... 1 ar fi viata fara de grija a unui adolescent iar un om mai invarsta care are servici copii.etc etc il compatimeste si ar vrea sa aiba viata lui... iar a 2 a este ceea ca un adolescent face multe nazbatii si incarca viata unui adult care trebuie sa rezolve problemele create de acetsabig grin