| Cretinul112 a întrebat:

Unde a fost Franța când Cehoslovacia a fost anexata de Hitler?

28 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu o interesa pe Franta ce facea Hitler, Franta si Anglia si alte democratii europene aveau interes ca Hitler sa se duca peste rusi, de aia l-au si lasat in pace sa se inarmeze din 1935 in colo desi nu avea voie! Asta e cea mai buna dovada. L-au lasat in pace doar doar se duce peste rusi pe care astia nu-i suportau.
Deci de ce ar fi interesat-o pe Franta de cehoslovacia?!

Nu se asteptau ca vine si peste ei.
Plus ca Franta cand a venit ala peste ei, s-au lasat luati, nu au opus rezistenta.

Mai bine intrebi unde era Anglia, Franta, SUA in 1935 cand au vazut ca ala incalca tratatul si se inarmeaza, ca stiau ce va urma.
Sau mai bine intrebi de ce desi Franta, Anglia, SUA au impus tratatu din 1919, l-au lasat pe hitler sa-l incalce, ca de acolo a pornit tot.

Nu cont ca Franta era aliata cu cehia, politica e curva, nu se respecta multe.
Si Anglia era aliata cu Polonia, s-au bagat cand ala a atacat Polonia in 39? Nu s-au bagat, au zis din gura doar. De fapt nici nu se mai ajungea acolo, ca daca nu-l lasa de la inceput sa incalce tratatul din 1919 si nu se mai inarma, nu mai avea cum sa se duca peste polonezi si nici sa se duca la cehi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu era vb ca Angliei, Frantei nu le pasa de ce face Germania, problema a fost ca spre deosebire de ww1 cand toate tariile aveau dorinta sa lupte in anii 1930` publicul din tariile Aliate se opunea vehement razboiului. Sa porneasca un nou razboi mondial pentru niste tari noi si micute? Germania in tot acest timp se scuza ca vrea doar restaurarea tarii la forma de odinioara ww1.
Iar pe hartie Franta era considerata cea mai puternica si avansata forta terestra mult peste capacitatea Germaniei -> Deci teoretic nu era in pericol. + Cu Anglia, Belgia alaturi
Sua era clar neutra

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e asa cum prezinta astia, asta e vrajeala, pentru ca Germania era f slaba militar in urma tratatului si nu mai avea cum face un razboi, era de ajuns sa trimiti 2-3 trupe acolo si sa ii opresti fara razboi.
Putea fi impusa respectarea tratatului f usor si fara razboi, ca doar nu il lasa-i sa se inarmeze si apoi ii opreai.

Asa ca aia e, aia ce sa zica? Au zis asa si lumea a crezut fara sa analizeze nimic.
Erau trei tari, SUA, Anglia si Franta contra unei tari praf militar.
SUA s-a bagat si ea pe la sfarsitul razboiului 1, asa cum s-a bagat si in 2, ca mereu a avut de castigat, era pe draci neutra, erau niste smecheri destepti.

Dar pana la urma nici nu era nevoie, ca faceau de dinainte ca Hitler sa nu mai ajunga sus si era mai simplu, aranjau ei, dar SUA l-a finantat sa ajunga acolo, poate si europa, marii magnati l-au finantat, SUA avea interes sa ajunga ca sa f pe englezi care le era la SUA concurent economic, deci era altceva acolo, nu ce zic astia.
De unde a avut bani ala de inarmare, soldati, autostrazi si tot?! Ca Germania era praf dupa WW1 mult timp.
Nu i-a dat Hitler lui Ford vulturul de nu stiu care ca premiu?! Nu mai stiu pentru ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu chiar. Aliatii au sprijinit partidul lui Hitler vrand sa creeze un stat vassal, sa consolideze si impiedice Germania in transformarea unui stat comunist, nicidecum sa treaca la ofensiva. Cand a ajuns la putere in 1933 Hitler a inceput procesul de reinarmare dar incercand sa-l tina in secret, si se scuza cu diverse. Reinarmare care in 2 ani a fost suficienta pentru a incepe anexarile din jur. Deci nu vorbim de o perioada lunga ci de nici 2 ani. In 1935 Aliatii au vazut ca intentiile Nemtesti nu sunt pasnice dar ce sa faca?
Sua, si Anglia aveau numai armata de mentinere insuficienta pentru a provoca daune Germaniei DECI NU CUM AI SPUS TU ca trimit 2-3 armate si pac. Si pana la urma pentru ce? Ca Hitler continua sa publice mesaje de pace mondiala. publicul vestic nu se simtea motivat pentru o mobilizare.
Singura tara ce putea face ceva era Franta care avea armata pregatita cel putin pe hartie - Dar sa treaca la ofensiva cand temeriile sunt nefondate? Mai degraba au construit linii defensive asa pentru orice eventualitate.
Iar Rusia era in relatii bune cu Germania, avand interese comune economice si teritoriale de impartirea europei centrale si de est. Rusia considera absurd ca Hitler sa incerce un razboi impotriva lor cunoscand situatia militara si materiala, intrand initial chiar si in alianta nu sa devina ostili

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea stia ca Hitler se inarmeaza, ai diplomati, ai spioni pe acolo, nu se putea inarma in secret, si cu ce bani? A fost finantat clar.
Dar nu ca sa nu devina Germania comunista, ci sa se duca peste Anglia.
Iar Europenii doreau ca Hitler sa se duca peste rusi, cam asa a fost.

Au stiut ca se inarmeaza insa au acceptat asta ca aveau un interes.

Ii durea pe SUA in fund ca devine Germania comunista, nu ii durea.

Rusii stiau de mult ca Hitler se va duce peste ei, deja aveau razboi cu ei in Spania in 36, plus ca in Mein Kampf scria de spatiu vital, pai de unde lua asta? Clar de la rusi, nu era deloc absurd, Stalin a facut pact cu ei ca sa mai castige timp.

| Cretinul112 explică (pentru Mosotti):

Parca nu doreau vesticii sa rămână comunismul în URSS. Dar tu ai zis ca nu le pasa dacă venea comunismul în Germania. Hai ca ești deștept. Acum te întreb, cine l a finanțat pe Hitler? Cine? Ai o dovada clara?

| Mosotti a răspuns (pentru Cretinul112):

Daca analizezi istoria, ai sa-ti dai seama ca ce am zis asa e, din analiza istoriei scoti adevarul, desi mi se pare ca si pe Youtube undeva am vazut chiar cine l-a scolit pe Hitler adica un trimis din SUA, doar nu o sa-ti zica scris ca sa ai tu dovezi "da ba noi americanii, i-am finantat ca sa dea jos pe englezi ca, concurau economic cu noi SUA, si sa mai faca scandal pe la voi pe acolo, sa va dati in cap si la sfarsit sa venim noi sa luam tot".

Pai da, vesticii nu doreau sa ramana comunismul in Rusia, de aia si l-au lasat pe ala sa se inarmeze tacit.
Eu am zis de SUA ca poate nu le pasa ca vine comunismul in Germania, nu la vestici, alora le pasa ca erau aproape de rusi si le era frica ca vin aia si le ia lor averile nemuncite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Privesti lucrurile dintr-un unghi gresit, In primul rand Uiti sa ei in calcul Economia, capacitatea industriala a Germaniei care desi infranta a ramas intacta si avea capacitate mai mare ca Franta sau Anglia. Finantariile au fost politice nu pentru reinarmare care necesita procentaj important din GDP, nu de finantari individuale.

Dar mai rau te inseli cu privire la statul SUA care era tara neutra, deci nu era obligata sa fie pro Anglo-Franceza Iar dupa ww1 SUA s-a izolat de politica Europeana deci avea 0 interese si obligatii pentru tratatele europene. Nu era interesata de ce se petrece in EU Asta a afirmat OFICIAL. Si dupa ce Germania s-a luat la razboi cu UK-FR ->Sua nu era obligata sa intervina pe nici o parte. A intervenit de abia dupa ce Japonia si Germania au declarat Oficial razboi Impotriva Americii.
Anglia si Franta erau "gardienii" tratatelor de dupa ww1. Anglia fiind insula si-a mentinut flota care o proteja de orice posibil razboi. Flota Germana indiferent de cum s-ar fi reinarmat era imposibil sa egaleze flota Engleza. De asta Anglia a fost indiferenta la reinarmarea germaniei
Deci mai ramanea Franta care cum am spus mai sus a preferat sa joace defensiv.
Asa ca Germania avea mana libera sa faca fix ce vrea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te iei dupa ce se declara oficial?! Fi serios.

Inainte de WW1 SUA aveau o datorie mare la europa, dupa WW1 situatia s-a inversat pentru ca le-a trimis americanii englezilor, francezilor armament si au castigat enorm din asta, cam 15 miliarde de dolari.

Anglia care era prima putere mondiala a devenit la fel de puternica ca SUA dupa WW1.
Iar cand doi sunt la fel, trebuie provocat un conflict sa-l dai jos pe concurent, asa ca ei SUA erau interesati sa mai faca inca un razboi
Si de aia SUA l-a finantat pe Hitler.

Pe langa ca inca un razboi in europa le-ar fi adus gramada de bani la SUA, ca daca europa era distrusa, apelai la economia SUA pentru reconstructie, lucru ca s-a si intamplat, au castigat sute de miliarde din imprumuturi si inverstitii dupa WW2.

Deci SUA l-a finantat pe Hitler odata sa-i termine pe englezi, si a doua oara sa distruga toata economia europeana.

Si SUA si Anglia si Franta vroiau ca Hitler sa se duca peste rusi ca sa ii extermine, sa extermine ideologia comunista, ca era si razboi ideologic.
Asa ca SUA l-a finantat, si ceilalti doi au si aprobat asta, adica ca e bine ca se inarmeaza.
Si de aia a fost lasat sa se inarmeze de europeni.
L-au lasat pe HItler sa nu plateasca datoriile din WW1.
DIn 33 nu s-au mai platit despagubiri de catre Germania.

SUA vroia ca japonia sa ii atace ca sa aiba motiv sa intre in razboi, nu a fost anuntat ala de la Harbour ca japonia ataca, desi capitala stia!
Si i-a provocat pe japonezi sa atace lasandu-i fara petrol.

Germania nu avea capacitatea financiara si nici umana sa se inarmeze dupa WW1.
Au pierdut gramada de oameni in WW1 si teritorii, nu mai era imperiu, nu ai oameni, finante, carbune, etc, nu prea avea cum sa se inarmeze singura.
Germania si-a pierdut si coloniile, ca de acolo lua bani pentru WW1.

SUA a luptat si ea ultimu an acolo in WW1, si la sfarsit a semnat Germania si cu ei pactu de capitulare, iar daca l-a semnat, inseamna ca si SUA avea cuvant de spus pe teritoriu european.

Deci nu sunt chestiile asa cum par la suprafata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Uiti ca in ww1 Germania nu a purtat razboiul pe teritoriu propriu, la finele razboiului industria ramanand intacta, pe cand Franta a fost devastata. Populatia pre-ww2 excluzand coloniile fiind de Germany – 69, 314, 000 / France – 42, 000, 000 / United Kingdom – 47, 760, 000 Deci clar avea avantaj la prima vedere. Singurul lucru ce a pierdut a fost regiunea Alsace-Loraine si s-a ales cu sume de platit.
Cifrele erau de partea germaniei, idustria si capacitatea umana repornind economia oferind resurse suficiente pentru comert in realizarea unei reinarmari bruste.
Coloniile sunt alta treaba, da erau un boost economic dar nu factor decisiv iar in vreme de razboi inarmarea si transportul colonistiilor era lucru greu.
Observ ca tot pomenesti de Rusia- Asa sa te lamuresc: cu Rusia desi au purtat conflicte de proximitate in Spania asta nu a oprit Colaborarea Germano-Rusa, comertul de materii prime ca banii vorbesc. Rusia avea nevoie de bani iar Germania de materii prime. In 1939 Germania si Rusia au fost in alianta nu neutrii! Rusia vrand sa intre si in alianta Axei. Si cum am mai pomenit odata ca nu imi place sa ma repet Stalin cunoscand situatia militara nu credea ca Hitler are tupeul sa ii declare razboi

Finantariile din Sua catre Hitler erau facute de filantropi care il simpatizau pe el ca persoana nu pentru stat, INSA Germania a finantat in SUA partide pro-naziste. Deci mai degraba Hitler incerca sa manipuleze SUA si nu invers.
Cat despre Japonia, Sua i-a dat ultimatum, sa renunte la invazia Chinei sau ii taie exportul de petrol imobilizand tara. Stia ca Japonia nu va abandona China dar erau neingrijorati ca industria Japoniei nu se putea compara cu cea Americana, Singurul avantaj Japonez era o o superioritate la flota, superioritate care ar fi durat pana Sua isi punea la lucru industria adica 6 luni. Japonia a riscat sa profite de moment

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

La Alsacia si Lorena eveau carbuni, fara carbuni nu prea poti face mare lucru, au pierdut zonele carbonifere.
Au pierdut Prusia care s-a dus la Polonezi, au pierdut si Silezia adica zone industriale puternice, si pe langa asta, a pierdut si coloniile alea.
Degeaba n-ai dat razboi pe teritoriu tau.

Dupa WW1 oamenii in jur de 40 ani nu prea mai aveai in Germania, ca s-au dus in WW1, zici 69 de milioane, dar cati erau de varsta medie?
Germania nu facuse tancuri si altele in WW1, un tanc n-a facut, ca nu stia sa faca.
Capacitate economica inseamna capacitate financiara si din asta nu aveau, si cand venise Hitler aia erau lesinati de foame.
Nu aveau bani ca plateau gramezi de despagubiti de WW1 pana in 1933. Plus ca a fost inflatia aia in 22, se vede ce economie aveau., erau praf ani de zile.

In 33 a fost scutit de despagubiri adica au inchis aialalti ochii la asta, si el n-a mai platit, au inchis ochii la toate clauzele de capitulare.
Si SUA l-a finantat prin magnatii de petrol si magnatii economici, gen ford si altele, toate camioanele lui Hitler erau facute de Ford, de i-a dat vulturul de fier hitler lui ford.

Daca statu SUA il considera pe Hitler diavol, interzicea filantropilor sa-l finanteze si gata, finantarea lui Hitler de filantropi a fost cu acordul guvernului SUA.
America era atat de mare, si populatie asa diversa, ca finantarile lui Hitler nu aveau valoare.

Motoru de la Messersmith ala cine l-a facut? Licenta americana, era facut de ingineri SUA.

Cu Rusia.
In 1936 nemtii au semnat pactul anticomintern contra rusiei, si din 37 i-a asmutit pe japonezi impotriva rusiei, a fost razboi ruso-japonez 2 ani, ca sa testeze capacitatea militara a rusiei.
Dupa ce au vazut ca rusii sunt o nuca tare, au vrut nemtii sa-l faca pe rus neatent, si au facut pactul, Stalin a facut pactu, ca Hitler sa se duca peste Franta si Anglia, ca Stalin nu vroia o europa unita contra rusiei, si vroia sa mai traga de timp sa-si puna la punct armata.
Germania era gata gata sa dea mana cu franta si Anglia pentru invazia rusiei.

Deci Stalin stia f clar ca Hitler se va duce peste ei, dat fiind ca a facut pactu anticomintern cu japonia si Italia, si deja era pus in practica in 37 cand erau deja rusii in razboi cu japonezii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Trebuie sa faci diferenta intre propaganda si fapte, ca Exista multe propagande si conspiratii de regula pro-vestice, dar uite ce spui tu este propaganda pro-rusa.
Cauta pe net populatia, economia statelor respective sa te lamuresti. U crezi ca un razboi duce numa asa toata populatia tanara al unei tari, pe langa asta raportul de decese in majoritatea bataliilor ww1 era 2aliati pentru 1 neamt mort.
Si uiti de celebra marea depresie? Care a afectat tot globul nu numa Germania
Germania avea avantaj uman mare pre-ww2 la populatia tanara apta de lucru, razboi.

CEL mai amarnic te inseli considerand ca Stalin stia de atac, atat Britanicii cat si spionii rusi aduceau rapoarte despre mobilizari imense la granita rusiei si probabilitatea unui atac iminent, cu toate astea Stalin a refuzat sa dea crezare rapoartelor vrand sa pastreze relatii bune si culmea alianta cu Germania.
Rusia a incasat-o atat de rau la inceput datorita incapatanarii lui Stalin dar acelasi incapatanare a ajutat ulterior sa nu cedeze

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Germania era praf de dinainte de 29 adica cand a venit crash-ul, si de dinainte erau amarati ca plateau bani grei despagubiri de razboi.

Daca Stalin lua masuri cu o luna in urma cand a fost avertizat si trimitea la granita soldati, asta insemna ca omu e agresiv si nu intamplator trimite trupe acolo adica sa faca razboi, asa ar fi fost considerat.
SUA si toate celelalte tari capitaliste treceau de partea lui Hitler contra la rusi, ca aveau motiv politic.
Dar nu ti-a zis asta, te-a aburit ca n-a crezut Stalin ce-l avertizase aia.

Ca si acum, daca rusia mobilizeaza trupe si acum in casa lui practic langa granita si nu trebuie sa fie problema, tot te acuza de agresivitate cine te acuza. Eu in casa mea am voie sa fac ce vreau de fapt.

Dar asa daca l-a asteptat pe Hitler sa intre primul, atunci ceilalti nu mai aveau argument politic pentru alianta occidentului si SUA contra la rusi.
Si n-a crezut ca in ziua aia intrase peste el, asta e adevarat, credea ca e provocare la frontiera ca Stalin sa inceapa bubuiala, dar dupa 2-3 zile si-a dat seama ca nu e provocare pentru ca nemtii tot avansau.

| CostinAlamariu a răspuns:

Tot acolo unde e și azi, bănuiesc. Doar nu se mutase pe Marte

| Cretinul112 explică (pentru CostinAlamariu):

Se pare ca nu știți sa răspundeți la o întrebare. Franța era aliata cu Cehoslovacia. Unde a fost Franța de nu a făcut nimic?

| CIaudiu a răspuns (pentru Cretinul112):

Ti-am zis deja, Franta si Anglia nu doreau sa inceapa un alt razboi, nu erau pregatite de asta + ca inca nu-si revenisera din criza provocata de WW1. Cehoslovacia era de fapt un stat format din doua tari total diferite, iar atunci Slovacia vrand independenta propie i-a cerut ajutorul lui Hitler pentru a ii scapa de Cehi. Atunci Hitler imediat a anexat o mare parte a Cehiei la Al Treilea Reich. Se vorbeste clar despre asta in documentarul pe care ti l-am recomandat. Iti mai las inca o data link-ul de unde il poti urmari.

Http://www.filmeserialeonline.org/seriale/world-war-ii-in-hd-colour/

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai ce o interesa pe Franta de cehi? Si Franta si Anglia aveau interes sa-l lase pe Hitler in pace pentru ca vroiau sa se duca peste comunistii de rusi sa-i faca praf. Cum am zis, de aia l-au lasat sa se inarmeze pe Hitler si nu i-au impus tratatul din 1919.
Asa ca aia e.

| CIaudiu a răspuns:

Cum adica unde a fost? A fost bine mersi incercand sa isi recladeasca economia dupa primul razboi mondial. Franta si Anglia au protestat foarte putin pentru aceasta actiune a germanilor. Nu voiau sa inceapa un razboi ei fiind intr-o situatie nefavorabila, plus ca natalitatea scazuse.

| Cretinul112 explică (pentru CIaudiu):

Eu zic ca Franța avea o alianță cu Cehoslovacia. De ce nu a ajutat Cehoslovacia? Este clar motivul. Totuși, și România a avut alianta cu Franța. De ce nu a încercat România să-și schimbe politica externa după acel eveniment? Încă o data se dovedește incompetența regelui Cacarol II.

| CIaudiu a răspuns:

Iti recomand documentarul World War II in HD Colours.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Unde e și acum. laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Serios vorbind, Franța a declarat război lui Hitler la 3 septembrie pentru că ei aveau anumite tratate semnate cu Polonia. Cu Cehoslovacia nu știu să fi avut.
Oricum, cu britanicii era să iasă război în 1938, dar cum era Chamberlain la putere, s-a semnat Pactul de la München și aia a fost; dacă era Churchill la putere nu-i mai ieșea schema.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Bun, m-am documentat puțin mai bine. Într-adevăr, Franța a semnat cu pact cu Cehoslovacia în 1925. Pactul a fost încălcat la München în 1938, dar cu un motiv - Franța și Marea Britanie nu voiau un nou război, și au crezut că astfel îl vor liniști pe Führer. Au zis: "Ok, îți dăm Sudetenland, îți facem voia, numai să nu pornim alt război". Hitler însuși a declarat că asta va fi ultima lui achiziție teritorială.

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Știu bine chestia asta. Acum vreau sa pun o întrebare, de ce n a încercat Carol ll să-și schimbe politica externa? Era clar ca Franța era vulnerabila. Ce a făcut peste doua luni? L a asasinat pe Corneliu Zelea Codreanu. Dacă ne apropiam mai mult de Germania nazista, nu am mai fi pierdut Transilvania de Nord și Dobrogea de Sud.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Cauti pe wikipedia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma plictiseam fara intrebariile tale. Franta si Anglia dupa ww1 s-au demilitarizat incat in momentul cand Germania a inceput sa inghite state mici din vecinatate - Aliatii erau incapabili sa actioneze militar. La fel ca in cazul Poloniei unde Aliatii imediatau declarat razboi Germaniei incepand ww2 dar in afara declaratiilor si masuriilor economice nu erau in stare sa actioneze.

Răspuns utilizator avertizat