| andreiuuutza a întrebat:

Uneori am de ales intre doua actiuni pe care urmeaza sa le fac.Ma gandesc mai mult sau mai putin la optiunile pe care le am si la urmarile actiunilor respective, apoi fac o alegere, cea mai buna sau cea corecta, cred eu.De cele mai multe ori se dovedeste a fi cea gresita si regret ca nu am facut in celalalt fel.Acum am de ales intre doua actiuni, la care, gandindu-ma mai bine, realizez care ar fi cea gresita si care cea corecta si sunt tentata sa o aleg pe cea care stiu, defat cred ca e cea gresita.Stiu ca daca aleg sa fac asta, maine voi regreta, si totusi vreau sa fac aceasta alegere. Daca inainte am ales varianta pe care o consideram corecta, varianta ce s-a dovedit gresita, acum daca o aleg pe cea care cred ca e cea gresita, ce sanse sunt ca ea sa fie cea corecta? Sau daca stiu ca oricum voi gresi, de ce sa nu fac ce vreau? Oricum maine voi regreta, nu?

Răspuns Câştigător
| IustinianMan a răspuns:

Chestia cu "gresit - corect" e relativa. Poate sa ti se pare de exemplu ca e gresit sa te desparti de cineva apropiat acum sau maine, si sa-ti dai seama mai tarziu ca de fapt ai ales bine. Depinde de situatie si de interesele tale: pe termen lung sau pe termen scurt. Alteori e bine sa fii pragmatic, sa alegi varianta care iti serveste cel mai bine interesele.