| Amelya02 a întrebat:

V-a turnat vreodata cineva cositor? ati putea detalia ce v-a aparut sau ce vi s-a spus?

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna.Pai mi-a turnat o batranica de vreo 3-4 ori cand eram mica.Prima oara pasari, balauri, vrajitoare...imaginatia mea.:-s
Faza e ca imi trecea imediat frica.Imi descanta un tricou/bluza si cositorul il puneam sub perna.Imi dadea si o sticluta cu apa.Stropeam patul si ma spalam pe ochi cu ea sau beam...

| Mihaela81Pqm a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Ceva de genul am făcut și eu. însă cu 9boabe de fasole, fir de matura ...mai multe, ideea este ca nu găsesc niciunde pe net "denumirea asa zisului descântec

6 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Mersi pentru fundita.

| LaraClarice a răspuns:

Mai exact ce inseamna a turna cuiva cositor?

Http://www.ptroa.co.il/petition/ semneaza petitia si da-o mai departe

| Amelya02 explică (pentru LaraClarice):

Adica este un fel de '' magie ''. cositorul este un metal care ia forma a ceea ce te framanta pe tine, legat de viata ta.se face pentru speriat, cei batrani fac asta, inzestrati cu un har.

| LaraClarice a răspuns:

Eu cred ca e pacat

| danifx2 a răspuns:

Ce naiba magie
auzi harlaughing
si adica A TURNA cositor