| DonEduardo a întrebat:

V-ar placea sa nu mai existe bani si daca munciti bine sa puteti avea tot ce va doriti?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi-ar place sa nu mai existe VALORI MATERIALE. Pentru ca e in natura umana sa doresti mereu mai mult.

62 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Adica sa stau eu cu buzunarele goale? ☺☺☺

| RAY a răspuns:

Nu exista a avea totul ce iti doresti,fericirea nu consta intr-un ciclu hedonist si in voluntariat, socializare, evolutia ta ca invidid in plan pshiologic, fizic, si asa viata este o inutilitate ce folos s ai totul daca ai un timp limitat, o sa mori pe vechie, aprecieaza clipa, prezentul cu fericiri non materiale

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci nu ar mai fi motivare să trăiești. A încercat chiar Dumnezeu la început asta, dar nu a reușit, a fost nevoit să-i dea afară din raiul tot de el creat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca este vorba despre "existenta banilor", sau nu. Insa... cum ar mai functiona lumea? Acum vorbind strict despre realitate...
Cum ai avea tot ce vrei daca muncesti? Cum faci diferenta intre cineva care munceste si care nu munceste? De unde stii cine munceste mai mult sau cine munceste in locul lui?

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Cum adica cum ar mai functiona?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai cum ar functiona, cum ai vedea tu lucrurile posibile dupa? Cum ai avea tot ce doresti daca muncesti? Prima data, exprima-ne ideea ta, de lume fara bani, si apoi putem adauga mai multe lucruri happy

Dar acum doar exemplificam, nu o lua in nume de rau sau ceva, sunt doar intrebari ^_^

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Pai, tu ai un serviciu la care esti bun si daca muncesti bine, poti avea tot ce iti doresti. Bineinteles ca daca esti un prost, nu vei ajunge programator, ci muncitor sau alta meserie de genul. Nu inteleg de ce muncitorii o duc atat de rau. Nu e usoara munca lor.

| Wr3nch a răspuns (pentru DonEduardo):

Utopic si imposibil de pus in practica. Pe principiul asta toti ar vrea doarcele mai scumpe lucruri din fiecare categorie.

| DonEduardo explică (pentru Wr3nch):

Pai nu ar mai exista lucruri scumpe.

| Wr3nch a răspuns (pentru DonEduardo):

Inaplicabil. Daca nu ar fi profit n-ar fi oameni interesati sa le faca. Si atunci cine la face?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Adevarat, nu este usoara munca lor. Dar... cine sa o faca? Daca nu ar mai fi bani, atunci cine ar mai face si treaba asta? Cine ar mai construi lucruri? Cine ar mai lucra la canalizare de exemplu? Pai nimeni, am cauta ceva ce ar putea sa faca mai usor, si tot munca este.

Asta este situatia in lume, din pacate.

| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Adica daca X e bun la jobul lui de sofer inseamna ca o sa primeasca aceeasi lucruri cu Y care e cel mai bun inginer in aeronautica? Cum?

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Nu zic ca nu trebuie sa existe, dar zic sa fie platita bine, ca nu e o miunca deloc usoara.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai nu este. Sunt mii de oameni in lumea asta care lucreaza foarte mult si primesc prea putin. Asta este situatia, din pacate. Nu avem ce sa facem sad

| Mosotti a răspuns:

Nu merge sa nu existe bani.
Ca nu o sa vrei sa duci un calculator in brate ca sa iei un TV, nu o sa vrei sa faci direct schimb de bunuri.
O sa iei pe munca ta un sal f bun din care poti sa-ti iei ce vrei.

Mai bine intrebarea ta trebuia sa fie alta:
"V-ar placea sa fie un nivel de trai superbun ca sa ne permitem din salariu pe munca buna, sa ne luam ce vrem?".

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Nu ai inteles ideea. Totul e gratis. Pentru un TV nu trebuie sa dai nici bani, nici un calculator in schimb.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai nu ar cum sa fie gratis. Ca totul se bazeaza pe productie, tu muncesti si ai dreptul sa consumi din produse, altul la fel, ca sa primesti produse direct fara schimb, trebuie sa consumi din produsele pe care le produci tu doar.
Daca vrei si altele, trebuie sa dai la schimb ceva!

Adica de ce ai lua tu un TV gratis daca tu faci ciocolate? Sau daca faci calculatoare?
Ce dai aluia care produce TV-uri, ca sa iti dea unul?
Trebe sa ii dai ceva din ce faci tu si are nevoie.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Pai, ti le da pe gratis, la fel cum ii dai si tu ciocolata ta pe gratis.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca dai lui gratis da, iti da si el tie gratis.

| LoveSleep a răspuns:

Da, sper sa ajungem la nivelul ăla cât mai repede.
Dar la cum suntem noi, ne trebuie - se pare - 2030 de ani sa facem IA sa mearga si inca 2000 sa îi convingem pe toți că oculta mondiala nu vrea sa ne înlocuiască pe toți cu roboți.

| Frank51 a răspuns:

Daca nu ar mai exista banii pentru ce as muncii?

| DonEduardo explică (pentru Frank51):

Pentru mancare.

| Frank51 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu mai suntem în 1800

| DonEduardo explică (pentru Frank51):

Si?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Acest ucru este parte a idiologiei marxiste care spune (parafrazand): Fiecare sa munceasca dupa putere, fiecare sa primeasca dupa nevoi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cineva vad ca nu intelege cum functioneaza economia.

Gandeste-te la bani ca la o unitate de masura. Cum sunt gradele de exemplu.
Daca n-ar exista grade atunci crezi ca apa n-ar fi rece sau calda?
Ba normal ca ar fi.
Asa si banii masoara valoarea schimburilor noastre fie ca schimbam servicii, obiecte, animale etc.
Fara bani care sa masoare tot ar trebui sa facem schimburi, dar ar fi mult mai greu si mai impractic

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu neaparat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu neaparat ce?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu trebuie neaparat sa dai ceva la schimb.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai daca nu trebuie sa dai nimic la schimb ce motiv ar avea oamenii sa-mi dea mie lucruri de care am nevoie?
O sa-mi dea minerii carbuni si fier pe gratis?
O sa ma vindece doctorii pe gratis?
O sa-mi construiasca mesterii o casa pe gratis?

Tu trebuie sa-ti pui intrebarea urmatoare: de ce ar face cineva ceva pe gratis?

Daca de exemplu eu sunt un medic si vindec oamenii pe gratis o sa mor de foame fiindca imi trebuie ori bani cu care sa cumpar mancare ori sa-mi dea cineva mancare la schimb pe ajutorul medical pe care l-am oferit.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Pai, daca tu ti-ai face treaba ca medic, statul ar avea grija ca tu sa ai tot ce ai nevoie, nu iei nimic de la oamenii pe care ii ajuti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Si statul de unde ar face rost de mancare?
Poate tu o sa zici "de la fermieri"
Ok, pai si fermierii de ce le-ar da statului productia lor pe gratis?

Eu ca fermeir muncesc pentru mine si vreau sa vad ca ramane ceva din munca mea. Daca statul imi cere din productia mea, foarte bine, sa-mi dea ceva la schimb. Ori bani, ori altceva, dar sa-mi dea ceva.
Ce motiv ar avea fermierii sa fie fermieri daca nu si-ar putea vinde productia?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Nu intelegi, toata economia ar tine de stat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Si ce inseamna "toata economia ține de stat"?
Ce inseamna asta in mod practic?
Statul este unicul angajator si antreprenor?
Doar el face angajari si nici macar nu-si plateste angajatii?
Asta ar fi abuz.
Acum incerc sa te fac sa gandesti un pic cu capul tau si sa vezi de ce chestia asta e o idee foarte proasta si slab gandita.

Sa revin la exemplul meu. Daca eu sunt doctor si nimeni nu-mi da bani sau mancare in schimbul serviciilor mele mor de foame.
Tu imi spui ca "se ocupa statul"
Pai cum se ocupa statul? Îi obliga pe fermieri sa-mi produca mie mancarea? Daca fermierii refuza? Dupa ce faci? De unde mai are statul mancare daca fermierii refuza sa lucreze pentru stat?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Statul ar avea pamanturi si fabrici.

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Si daca muncesti pentru stat (sau esti pensionar), ai putea sa te duci la magazin sa iei tot ce vrei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Statul de unde are bani sa cumpere pamantul si fabricile?
Ai spus ca nu exista bani, deci cum face statul rost de ele?
Sa nu crezi ca doar fiindca e stat inseamna ca le are din oficiu. Ori le-a cumparat acum ori mai demult.

Si ce face statul cu fabricile alea daca nu lucreaza nimeni in ele?
Ce face cu pamantul ala daca nu produce nimeni nimic pe el?

De ce ar vrea cineva sa munceasca in fabrica statului? Nici macar nu primeste bani. Atunci de ce ar munci cineva acolo?
Incearca sa intelegi un pic mai adanc problema asta. Trebuie sa convingi niste oameni sa munceasca in fabricile alea, dar e imposibil sa-i convingi daca tu nici macar nu le oferi ceva, un salariu.
De unde sa dea statul de mancare muncitorilor daca fermerii nu vor sa lucreze pentru stat?
De unde sa le dea locuinte daca arhitectii si constructorii nu vor sa lucreze pentru stat?
De unde ar avea statul bunurile necesare sa plateasca oamenii astia (ca doar nimeni nu munceste pe nimic)

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

Pai ar munci in fabrici(sau alte meserii pentru stat) pentru ca nu pimesc altfel mancare. Si esti sigur ca constructorii nu ar vrea sa lucreze pentru statul imaginat, daca acolo ar avea tot ce vor, si aici abia se tin de pe o i pe alta, cu toate ca muncesc din greu? Iar arhitectii sunt la fel ca constructorii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Dar am intrebat cum poate sa le dea statul mancare? De unde are statul mancare sa le dea muncitorilor?
Daca fermierii nu vor sa lucreze pentru stat? Atunci statul nu mai are mancare sa dea muncitorilor in fabrici.

Si te mai intreb o chestie. Daca sa zicem eu ca persoana privata imi fac o fabrica si angajez muncitori in fabrica mea si îi platesc mult mai bine decat îi plateste statul oare muncitorii n-o sa prefere sa lucreze in fabrica mea?

| DonEduardo explică (pentru CostinAlamariu):

1) Statul are pamanturile lui, asa ca nu ia de la fermieri Si daca fermierii nu vor sa lucreze pentru stat, n-au decat sa traiasca din ce cultiva ei.
2) Nu exista bani, asa ca n-ai cu ce sa platatesti muncitorii. Si plus ca ear fi ilegal sa-ti faci o fabrica

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Daca ai nevoie de atatea masuri complicate si tiranice sa faci o societate fara bani de ce crezi ca e o idee buna?

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident, dar vise ude avem toti, nu inseamna ca pot fi si realiste sad

| Nirvanaaa a răspuns:

Daa, așa nu as mai aștepta ziua de salariu ca pe zi de sărbătoare laughing.

| Apokales a răspuns:

Nu vad cum ar putea fi posibil, dar da, as vrea.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Cum sa nu fie posibil?

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Prosperitatea inainte de bani era trocul sau blanurile, fildesii, diferiet pietre care simbolizau intr-un fel sau altul banii. Deci sa ai tot ce vrei, dar sa ai mai putin decat este posibil cu bani. Nu vad cum ar fi posibil.

| StrongHeart a răspuns:

Nu.As vrea sa existe bani cash cel putin pe toata durata vietii mele, dar e posibil ca cei din putere sa aiba alta viziune decat mine.
Cauta despre "social credit system", vezi ce vor chinezii sa faca, daca nu o sa mai existe bani, o sa vina la pachet cu pierderea multor drepturi.Astia mineaza date sa stie tot ce faci si in functie de aia decid ce ai voie sau nu sa faci.O utopie bazata pe un sistem de punctaj, suna foarte mult a comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa...
Fara money nu munceste nimeni, fara munca nu se manca, iar fara mancare nu putem trai ca sa facem chestii care sa ne mance si ele la randul lor timpul.
Timpul e gratis dar limitat(inca).
Dar intr-un viitor mai apropiat, poate, botii vor lucra pentru noi si noi vom sta cu burta la soare, in timp ce, timpul, va fi doar un concept, asta pentru ca cred in aceasta profetie:
https://www.biblegateway.com/verse/ro/Isaia%2065%3A20

Dupa cum am obs, esti si tu credincios, si dupa cum stii mai bine si tu, prin Adam am fost blestemati, ca sa muncim si femeile sa aiba dureri de nastere, dar odata cu al doilea Adam, care s-a facut blestem pentru noi, pe cruce, deci a luat blestemul primului Adam asupra Lui, putem spera la nasteri usoare prin cezariana, munca automatizata si in curand anii lui Metusala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani sunt dovada ca muncesti bine
Cine se vaita de bani si munca nu e util nimanui de aia nu are bani
Totul incepe de la tine personal nu poti da vina pe tara planeta rasa umana etc
Fi tu exemplu pe urma deschide gura
Da nu mai ai nimic de comentat daca esti tu binewinking

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Complet fals. Muncitorii si altii nu au munci usoare si au salarii de mizerie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da frate e mizerie la 1800e pe ogor în Germania
Mai bine faci facultate și stai la birou în București pe 3000 de lei în stres la 24 de ani
Nu cred ca ai avut tu curaj să muncești muncă de aia grea de muncitor să vezi câți bani iei
Vulpea zice că sunt acri strugurii
Dacă nu ai curaj să cauți loc de muncă bun poți să fi și avocat cu experiență pe 2000 lei
Nu e greu să fi luat de fraier
Alți bagă șofer la magazine și iau 40
Fiecare pe cât se orientează

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Comlpet fals.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Tu nici nu sti despre ce vorbesc ala nu e argument

| UnDiavol a răspuns:

Da cu Toată inima și tot sufletul
A-și vrea sa nu ma existe bani

| Anuket a răspuns:

Adică să folosim doar cardurile? nu prea mi-ar plăcea că plătesc cash de obicei.

| DonEduardo explică (pentru Anuket):

Zic sa nu mai existe nici carduri, nici cash.

| Anuket a răspuns (pentru DonEduardo):

Avere tot există. Până să existe banul tot erau unii mai bogați, iar alții săraci.
Și să fac troc nu mi-ar plăcea.

| Anuket a răspuns (pentru Anuket):

Ok, acum am citit toată întrebarelaughing
Să zicem că mi-ar plăcea, dar pentru că îmi doresc multe lucruri din capriciu, nu ar avea rost, ar fi aiurea rău de tot și cred că m-ar prosti această condiție.

| Nume6 a răspuns:

Cine ar mai muncii, nu ar mai exista economie ne-am intoarce la preistorie, tu muncesti ca sa platesti pensii speciale moșule

| DonEduardo explică (pentru Nume6):

Pai, fara munca nu ai avea mancare.

| Gusticel a răspuns:

Da, mi-ar placea. Practic ar fi o scurtatura ce spui tu. Adica in loc sa muncesti pentru bani ca sa iti cumperi ce vrei, muncesti si primesti direct ce vrei. In loc de salariu sa ne facem lunar cate un wishlist cu obiecte pe care ni le dorim si sa le primim pe alea in loc de salariu.
Nu e o idee imposibila dar nici nu se poate pune in aplicare pe tot globul, la toate locurile de munca.
Insa iti poti lansa propria afacere si sa faci chestia asta. In loc de bani, poti sa le dai angajatilor direct lucrurile pe care si le doresc. Fain. laughing

| youdummy a răspuns:

N-avem tot ce ne dorim nici cu bani, d-apoi fără ei? rolling on the floor