| Effy35 a întrebat:

Ați întâlnit persoane care vă tratează cu condescendență, fie pe dumneavoastră, fie pe cei din jurul dumneavoastră?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce e aia condescendență?

| Effy35 explică (pentru RAY):

CONDESCENDÉNȚĂ s.f. Atitudine care presupune bunăvoință, amabilitate, de pe o poziție de superioritate, chiar ușor disprețuitoare.

| Effy35 explică (pentru RAY):

Cu alte cuvine: o persoană falsă/prefăcută.

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

Religia,societatea,părinți,chiar și ipocrizia din noi ne obligă să fim ipocriti,una e când eu vb cu mine însămi,una era când vorbeam cu părinți mei,alta e când vorbesc cu tine, nu e vb de ipocrizie dar am fost dezamăgit mereu de oameni, suntem produsul societăți în care trăim, cu toți suntem ipocriti, falși

| Effy35 explică (pentru RAY):

În mod frecvent, întâlnesti oameni care adoptă comportamente ipocrite și care par să urmărească doar propriile interese. Cu toate acestea, cred că este important să nu generalizăm că toată lumea este ipocrită.

Să ai încredere în oameni poate fi greu după ce ai trecut prin atâtea, dar fiecare persoană este unică și există și oameni sinceri și buni în jurul tău.

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

Nu exista oameni buni și sinceri, exista uni care la prima impresie se dau buni, omul este o ființă rea, diabolica care merita exterminată, plus fara tâmpeni idealiste in conversații cu mine

| Effy35 explică (pentru RAY):

Îmi pare rău că aveți această părere despre oameni, dar această părere este strict personală și bazată pe propriile experiențe și, prin urmare, nu poate fi acceptată de toată lumea.

Dacă nu ai întâlnit oameni buni în viața ta, nu înseamnă că ei nu există.

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

Omul este o bestie,un diavol,un demon el reprezintă răul pe lumea asta, ești idealistă, visătoare, eu va consider ipocriti, falși

| Effy35 explică (pentru RAY):

Dar pe tine cum te consideri? Sau ce parere ai despre tine? Te consideri o persoana ipocrita sau nu si de ce?

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

Las,fricos,frustrat,complexat,un fraier de care îți bate joc toată ziua, un idiot care îți bate joc de cei care țin la el

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Lumea

| Effy35 explică (pentru RAY):

De ce ai face aceste lucruri celor pe care îi iubesti? Nu inteleg.

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

Nu că le fac rău și că poate le dezamăgesc

| J0B0MAT a răspuns:

Toți suntem Ray.

| Effy35 explică (pentru J0B0MAT):

Nu, nu toți oamenii sunt condescendenți cu cei din jurul lor.
Există oameni care sunt empatici, respectuoși și îi tratează pe ceilalți cu egalitate și respect, fără a simți nevoia să se considere superiori sau să arate dispreț față de alții.

| Lupică27 a răspuns:

Mi s-a intamplat da.

Răspuns utilizator avertizat