| chiftelutacrocanta a întrebat:

Va lasati amagiti de obicei de schimbarea anotimpului? In iunie,iulie,august,era vara, soarele stralucea mai mult pe cer, intunericul se lasa abia la 22:00 seara, lumea spunea ca la 19:00 e inca foarte devreme.Astazi,este iarna si e luna ianuarie, abia mai vezi soare pe cer iar intunericul se lasa la ora 17:00.Sunteti constienti ca la ora 19:00 seara iarna, nu e tarziu si e inca devreme, sau va ziceti la 19:00 seara iarna ca e prea tarziu, si va puneti si mai repede la culcare, si aveti impresia ca si starea voastra se schimba odata cu intunericul? Influenteaza cu ceva orele anotimpurilor mintea omului?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Exista o problema de sanatate pe care o au unele persoane care sunt dependente de lumina solara. Astfel iarna exista mai multe depresii decat in alte anotimpuri.Eu sunt o astfel de persoana. Urasc iarna si oricat am incercat sa o fac placuta, sa schiez, sa patinez, nu am reusit sa-mi schimb atitudinea.Am o stare de somn aproape permanenta, de parca as vrea sa hibernez!
Lumina solara este cea care face ca in corpul nostru sa se secrete dopamina, un hormon care produce placere.
Asa ca...nu-i dopamina...nu-i placere.

Răspuns utilizator avertizat
| Elianna a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu ma refer la nici o vitamina.Iau suplimente cu asa ceva.
In mod sigur lumina solara actioneaza pe piele si secreta vitamina D, absolut necesara corpului.In lipsa ei corpul nu functioneaza bine.
Dar despre ce vorbesc eu este un hormon, hormonul placerii.
http://www.realitatea.net/......41269.html
PS.Eu sunt adulta si in viata mea am experimentat tot ce se poate ca sa ma impac cu iarna, dar n-a fost chip! Cu toate ca sunt nascuta in ianuarie.
Cum incepe sa creasca ziua si este lumina mai multa ma simt tot mai bine si mai vioaie. Dar, ti-am spus, asta se refera doar la anumite persoane, nu la oricine.