| Furnicuta000 a întrebat:

Va place mancarea picanta? Daca da, de ce? Adica nu inteleg ce placere aveti sa va ia gura foc in loc sa va bucurati de gustul mancarii. De curiozitate intreb

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Habar nu am de ce imi place, dar chiar imi place. Am in bucatarie vreo 5 feluri de fulgi de chili, pun in orice.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Deci am fost la Socului (daca stai in Bucuresti stii despre ce zic) ca am auzit ca toata lumea e innebunita dupa meniu crispy, ba chiar am citit ca unii vin de la nu stiu cati km sa manance crispy, asa ca am fost curioasa sa vad cat de bune sunt si ghici ce, in afara de iuteala aia nu am putut sa simt niciun alt gust, am mancat doar cartofii

| mastadont a răspuns:

Îmi place picant dar nu extrem, prefer să simt gustul mâncării. Tind să folosesc sosurile picante ca pe un potențiator al gustului mâncării, dar dacă mâncarea nu e prea bună la gust atunci acoperă acest lucru excelent dacă pui mult.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi lumea e tot mai razna pe zi ce trece.Zahăr,sare,iuțeală în exces de nici nu știi ce mănânci, practic mănânci doar aceste ingrediente și asta se întâmplă în majoritatea produselor din comerț.Au rostul și rolul lor fiecare condiment, însă cum spuneam omul e tot mai "rătăcit" ca să nu spun altfel și își bate joc și tot noi ne mirăm cum de ne îmbolnăvim sau apar la nou născuți tot felul de malformații de întrec filmele s.f.

| Miruna333 a răspuns:

Mancare picanta nu inseamna sa iti ia gura foc. Picanteala are si ea treptele ei, de la putin picant pana la super picant. Mie imi plac condimentele picante, sosuri doar aromate. Asta e si ideea, mancarea e mai buna condimentata, te bucuri de ea. Da, nici eu nu pot intelege oamenii care mananca si le dau lacrimile de la cat de spicy e mancarea

| Furnicuta000 explică (pentru Miruna333):

Eu acasa nu gatesc deloc picant si cand merg sa mananc undeva si scrie picant, indiferent ca e shaorma sau tocanita, de fiecare data, dar absolut de fiecare data imi ia gura foc si imi pun intrebarea de ce unii aleg sa manance asa

| Miruna333 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pentru ca nu esti obisnuit, nici eu nu mananc super picant dar cand gusta cineva din mancarea mea, e prea mult pentru ei. Cu picanteala te obisnuiesti

| Mindfulness a răspuns:

Conține oxitocina și de aceea! Citește ce rol are oxitocina, beneficii are.

| Furnicuta000 explică (pentru Mindfulness):

Inseamna ca la mine nu are efect ca mai mult ma enervez deci imi creste cortizolul nu oxitocina laughing ca ai vrut sa spui ca stimuleaza secretia de oxitocina nu ca are mancarea oxitocina in ea

| Mindfulness a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da,stimulează. Nu mai manca daca nu îți place, oricum nu știi tu ce e bunhee hee

| Furnicuta000 explică (pentru Mindfulness):

Bine ca iti place tie laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici ceapa, usturoiul nu îți place? Fiind furnica ai alergie la capsaicina happy

| Furnicuta000 explică (pentru Mindfulness):

Ba da, alea dau gust nu te ustura

| Mindfulness a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pe mine mă ustura limba de la ceapa roșie, și eu sunt mare amator de ardei iuți, mănânc extrem de iute! Am nimerit de multe ori ceapa roșie mai iute decât ardeii ce ii luasem din comerț ( ardei murați)
Ești tu prea sensibila, nu tolerezi mâncarea de top kiss

| Furnicuta000 explică (pentru Mindfulness):

Ee pai daca musti din ea ca din mar normal ca te pisca laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru Furnicuta000):

Așa este scumpo happy
Poți încerca să pui puțin ardei in omleta.

| vatadezahar24 a răspuns:

Mâncarea picantă nu înseamnă să îți ia gura foc, există niște trepte, puțin picant, picant, și foarte picant. Doar în punctul foarte picant îți ia gura foc laughing. Nu am un motiv pentru care îmi place mâncarea picantă, probabil pentru ca are un altfel de gust comparativ cu mâncarea nepicantă, un gust mai plăcut?

| Furnicuta000 explică (pentru vatadezahar24):

Si atunci de ce de oriunde cumpar ceva la care scrie picant imi ia gura foc? Inseamna ca s-au inteles toti intre ei? laughing

| vatadezahar24 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu ești obișnuită cu mâncarea picantă, nu e tipul tău! Dacă mănânci de mai multe ori o să vezi ca te obișnuiești, de la un punct o să înceapă să îți placă laughing

| Orlando_Sorin_Opris_1970 a răspuns:

Da dar nu e ok intrucat picanteriile corupt gusturile naturale. In fanal ajungem sa nu mai discernem intre otravuri denumite alimente si alimente. Si astfel ajungem sa ne otravim lent considerand ca mancam.

| Orlando_Sorin_Opris_1970 a răspuns:

Nu stiu sa explic de ce. Probabil sunt si efecte terapeutice. Cel putin la mancarurile asiatice da sunt gandite si in acest sens.