| cristina1998i a întrebat:

Va rog ajutati-ma dau funda, vot, ce vreti. Dati-mi si mie definitiile si din ce sunt compuse bazele, acizii, oxizii si sarurile de la chimi ca maine ne intreaba si daca nu stim ne pune 2. Pe caietul de anul trecut nu ne-a dat definitia iar pe net nu gasesc. Va rog, daca se poate, la nivel de clasa a 7-a

Răspuns Câştigător
| DiamondEyes a răspuns:

Dar cartea?

Acizii si bazele sunt doua clase de compusi extrem de importante in intreaga chimie. Reactii acido-bazice intalnim in viata de toate zilele, in industrie sau in laborator, in procesele biochimice, etc.

Acizii sunt substante compuse in a caror compozitie intra, pe langa atomi ai nemetalelor, unul sau mai multi atomi de hidrogen, care pot fi substituiti cu atomi de metal, dand nastere la saruri.

Bazele sunt substante compuse in a caror compozitie intra un atom de metal si un nr. De grupari hidroxil, egal cu valenta metalului.

Definitie: Compus chimic poliementar, in componenta caruia intra oxigenul su un alt element.In molecula unui oxid, ambele valente ale oxigenului sunt ssatisfacute de celalalt element, care poate fi, dupa imprejurari, metal sau nemetal.