| laurie29 a întrebat:

VA ROG SA IMI DATI UN SFAT! De aproape o luna mama parca a innebunit. nu stiu de ce.Totul era perfect, era foarte fericita pentru mine si iubitul meu pentru ca mai avem o luna si facem un an ba chiar se hotarase sa ne duca la mare impreuna, iar acum s-a schimbat brusc, ea are o prietena din copilarie care ii baga tot felul de prostii in cap, care si-a educat fata in alt fel si mama se ia dupa ea in orice. Acum imi spune ca Allex are o influenta negativa asupra mea.Am incercat sa vorbesc cu ea, am rugat-o sa discutam si sa imi spuna ce o deranjeaza, dar mi-a spus ca eu nu sunt nimeni sa o critic pe ea, ca nu are de ce sa imi dea mie explicatii si ca atata timp cat locuiesc cu ea o sa fac doar ce are ea chef. I-am zis ca daca indrazneste sa se lege de Allex cand il vede eu ii jur ca plec de acasa si mi-a spus sa plec in momentul ala.Am vorbit si cu bunica mea care la randul ei a incercat sa discute cu mama care i-a zis ca e problema ei ce face... Acum a inceput sa ii caute pe parintii lui Allex si spune tuturor ca sunt scapata de sub control. isi bate joc de mine cu fiecare ocazie, daca imi e rau vine la mine si ma intreaba pe un ton extreeem de ironic " vai, dar ce ai patit, saracuta de tine?" nu ii mai pasa de mine absolut deloc si vrea cu orice pret sa ma chinuie.eu i-am zis chiar ca am putea merge impreuna la un psiholog ca sa ne ajute si mi-a zis ca singura care are nevoie de un psiholog sunt eu.Am incercat sa ii explic sa nu e bine ce face, i-am zis sa ceara si sfatul prietenilor si nu vrea, dupa am incercat sa o fac sa o doara putina si sa isi dea seama ce imi face si i-am zis ca o mama care isi iubeste copilul nu il chinuie asa si nu vrea sa ii distruga fericirea, aici ma refeream la Allex, tin sa specific ca avem o relatie perfecta dupa parerea multora, ne iubim foarte mult si ne intelegem de minune.va implor sa ma ajutati, chiar nu stiu ce sa fac si simt ca nu mai pot asa...

4 răspunsuri:
| Stefania a răspuns:

Buna!

Incerc te inteleg`happy. Nu te supara, dar daca parintii tai nu sunt impreuna sau daca chiar sunt, nu crezi ca poate mama ta are pe cineva? Si de asta este atat de stresata? Se cearta cu ceilalti pentru ca s-a certat cu amantul? Nu vreau sa te superi pe mine, dar spun tot ce imi trece prin gand, ca sa te pot ajuta.Nu te-ai gandit sa o urmaresti? Poate ti-ai da seama ca de ce face asa.Incearca sa o ajuti la treburile casei, mai intreab-o "Mama nu vrei sa te ajut si eu cu ceva?" si o sa vezi ca o sa va imprieteniti din nou si o sa fiti o mama si fiica perfecta.Incearca sa iesi cu ea in oras, la cumparaturi si mai discutati, poate reusesti sa te deschizi ei un pic`happy!

[{ By °oღ♥MiCo0TzA♥ღo° ♥PiNkY♥ }]

| CreepyCrow a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tatal tau vitreg, si spune-i sa-i zica mamei tale ca ar trebui sa te mai lase putin, sa nu fie mereu in capul tau, dar fara ca ea sa-si dea seama
love struck
daca imi mai vin idei iti raspund!
succes!
love struck

| puma789 a răspuns:

Iti zic o smecherie veche :o legi la ochi si ii zici cai faci o surpriza, dar de fapt oduci la psiholog

| laurie29 explică:

Are acum pe cineva, am tata vitreg, nu e vorba de asta, nu sunt probleme intre ei. Eu sunt deschisa cu ea, ma rog, de cand e asa nu mai sunt. I-am spus sa iesim impreuna, i-am zis si ca probabil e problema lipsa de comunicare dintre noi, i-am zis sa petrecem impreuna, dar tot timpul e prea ocupata si mi-a zis ca ea n-are timp sa isi piarda timpul ascultand prostiile mele. Inainte ii povesteam absolut tot, imi cunostea toti prietenii, cand mergeam la o petrecere era super incantata, ma lasa pana dimineata, nu ma chema acasa, si acum imi scoate ochii din orice prostie. Problema e ca ea crede mereu ca doar ea are dreptate si zice tot timpul ca nimeni nu e in masura sa o critice pe ea