| Ionascumihaita a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare:„In blocul nostru exista 2 gemeni identici! Stim ca ei se numesc Florin si Sorin, si mai stim ca unul spune intotdeauna adevarul si ca celalalt minte intotdeauna.Care este Florin si care este Sorin?"

Va rooog foarte mult sa imi raspundeti...

1 răspuns:
| iwanttodestroytheworld a răspuns:

Trebuie sa le pui amandurora doua intrebari:
1. Cine esti? (Sorin sau Florin?)
2. Cine zici ca esti? (Sorin sau Florin?)

Cel care spune mereu adevarul va raspunde la ambele la fel.
Cel care minte, va spune la fel la prima intrebare insa la a doua raspunsul va fi diferit pentru ca va minti.
Uite o problema de logica asemanatoare. De aici am luat raspunsul:
http://www.contraboli.ro/test-frati-gemeni-minciuna-vs-adevar/