| marianpurdea a întrebat:

Va salut, cred ca am o infectie BTS de la o tipa, o gonoree, treaba e urmatoare. Cum sa incerc sa nu ii infectez si pe cei din familia mea ca am inteles ca asta se transmite si prin contact fizic, adica astazi m-am taiat la ureche cu bigul si am pus un plasture, cat timp trebuie sa tin plasturele acela sa ramana rana inchisa intrucat sa ii feresc pe ai de contactul cu sangele mele si dati mi sfaturi va rog pana merg la doctor luni.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai luat sculament (gonoree) ai mare grija ca infectezi tot ce atingi cu mana pe care ai pus-o pe penis: usa, clanta, cana etc. Prosopul cu care te stergi pe corp si in special pe organul sexual contine infectia respectiva si iti poti imbolnavii toata familia daca se sterg cu acel prosop.
De aceea trebuie sa-i avertizezi sa nu-ti foloseasca nici un obiect folosit de tine la baie si sa se spele intotdeauna pe maini cu apa si sapun dupa ce au folosit toaleta.
Evident ca tu trebuie sa te speli pe maini cu apa si sapun dupa ce ai urinat, fiindca atingi cu mainile infectate organul sexual si apoi scaunul wc-ului, butonul de apa, robinetul samd.
Buba ta de la ureche nu infecteaza pe nimeni, ca nu-ti foloseste nimeni bandajul murdar de sange.