| anonim_4396 a întrebat:

Valul diacriticelor se împrăştie sau mi se pare? happy

12 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Pe mine inca nu m-a cuprinslaughing

| Bishop a răspuns:

Pai daca e la mooodaaa, ce vrei?!

| Cryssy a răspuns:

La mine nu a ajuns.

| Bacemi a răspuns:

Este ceva normal sa folosim diacritice. Este parte din limba si literatura romana. E o greseala sa o vedem ca ceva anormal.

| Tn a răspuns:

La Mine Nu A Ajuns Inca

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Scrierea cu diacritice este normala scrierii limbii romane si ar trebui toti s-o folosim...asa vom intelege corect ceea ce citim. Nu este o moda sau un moft. Nu stiu cum s-o introduc in calculator, sau e vorba doar de tastatura. As fi bucuroasa sa pot scrie corect limba ce-o vorbesc!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Aşa e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mulţi mi-aţi înţeles întrebarea şi va-ţi plimbat pe lângă subiect...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema asta cere o rezolvare cat mai rapida. Vom muri toti daca nu punem caciulita literei "A". Mie chiar mi se intampla sa ma opreasca in trafic "nenea de la circulatie" si sa ma intrebe daca pot dormi atunci cand vad atatea mesaje postate fara diacritice. Cu sau fara diacritice, cei care cunosc gramatica limbii romane vor recunoaste un/o incult/a. Ce sa spun... ai probleme...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai "incultura" ce esti, se scrie "v-ati", nu "va-ti". Lua-mi-ai... de deontolog.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Consider că este un lucru bun. Eu am ales să scriu româneşte (nu romaneshte) pentru că este limba mea şi chiar dacă la început este mai greu cred că pe viitor e util. Ce voiai să întrebi de fapt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si metafora ortografiei si ortoepiei te-a inghitit! Dar e explicabil, ca e "val"! tongue