| yonutz63991 a întrebat:

Varul meu a terminat medicina si se gandea sa se duca in strainatate pe un salariu de 3500 euro(Germania).Ar fi o decizie buna? Aici el ia 1000 lei. Daca o sa lucreze acolo, in timp ce lucreaza poate sa devina medic specialist? Sau poate sa treaca la un nivel superior in care sa ii dea mai mare salariul cu timpul, cu experienta.

Funda!

4 răspunsuri:
| dgeko a răspuns:

Iti pot raspunde doar la prima intrebare:
Clar e mai bine sa plece in strainatate pentru ca in Romania se moare de foame.

| mona a răspuns:

Ar fi o idee buna sa plece in Germania si cred ca se poate trece la un alt nivel daca mai face ceva studii acolo

| darrio2007 a răspuns:

Ori aici ori acolo trebuie sa iti faci rezidentiatul.Bineanteles ca nu se compara salariul.Sa plece acolo daca are posibilitatea.La inceput nu va avea 3500 E.Dar e clar ca este mult mai bine.Va trebui sa invete limba germana la perfectie cu atestat recunoscut de ei.

| Liliis a răspuns:

In strainatate absolut salariile si traiul de viata sunt mult mai favorabile. Depinde de persoana daca are vointa sa iasa din tara sau sa ramana pe plaiurile copilariei, in jurul familiei.