| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa aveti un vis sau mai multe care sa devina realitate dupa un an sau doi? Pare o tampenie ce o sa povestesc. Am visat acum cativa ani, ca eram in autobuz si am vazut un om care semana leit cu bunicul meu care murise cu ceva timp in urma. Dupa un an sau doi de cand am visat, eram in autobuz si efectiv am vazut un om care semana cu bunicul meu. Partea interesanta o reprezinta detaliile.

Visul incepea(sau ce mi-a ramas in minte dupa ce m-am trezit) cu mine tinandu-ma de bara cu mana stanga, in partea din fata a autobuzului, si ramanand efectiv blocat cand am vazut un batran, stand in picioare abatut, si inghesuit imbracat cu o geaca verde. Imaginati-va aceeasi situatie la cativa ani dar nu era vis era realitate.

Azi, m-am dus la un bancomat cu prietena, sa platesc o factura. In urma cu un an am avut un vis cand scapasem banii pe jos si factura care o aveam in mana mi-a cazut sub un birou din acea incapere. Nimic interesant pana aici.

Visul mi-a ramas in minte pentru ca in vis eram cu o fata(prietena mea) si plateam o factura impreuna cu ea(la momentul cand am avut visul mi s-a parut absurd pentru ca nu aveam prietena si nu stateam intr-un apartament ale carui facturi sa le platesc, nici ca plan macar nu exista chestia asta, aveam cu totul alte probleme atunci). Treaba e ca fata din acel vis era chiar prietena mea care o am azi...

Mi-am amintit azi de acel vis cand am scapat banii pe jos si factura a intrat sub acel birou... Se poate incadra asta la deja-vu? Exista vreo denumire la ceea ce am patit? Au mai fost si altele, dar nu le-am dat importanta atunci.

Problema este ca visez foarte rar si cand am un vis din asta de n-are nici o legatura cu ce am facut in ziua respectiva sau nu are legatura cu nimic din ce se intampla in viata mea la acel moment, imi atrage atentia.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu cred ca e tocmai deja-vu, dar exista si aceasta posibilitate, se numeste vis premonitoriu, si asta cred ca a fost.