| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să priviți fotografii vechi, emisiuni, filme, orice altceva și să vă trezească nostalgia, deși nu erați născuți sau erați copii mici atunci?
Adică nu ați trăit practic în acele vremuri, nu erați adulți conștienți dar totuși acele chestii vă provoacă nostalgia.
Mie mi se întâmplă să vizionez postere cu filme/seriale vechi de prin anii '90, deși atunci abia mă nășteam (1994).
De ce apare această stare?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Poate pentru ca atunci viata ti se parea mai frumoasa.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

DemonLord erai un ovul pe vremea aia dar tu stii live rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

tu deja esti nostlagica rolling on the floorrolling on the floor va plangeti ca niste babe in loc sa va traiti tineretea

| Anuket a răspuns (pentru RAY):

Luați aminte că RAY zice din experiență!
Și ca să-ți răspund pe subiect, Rosa, ceea ce simți nu este nostalgie, pentru că nu se poate. Ție îți place cum era, dar știi că nu este posibil. Probabil simți că nu te regăsești în lumea din prezent, dar ai noroc că nu trebuie să ți cont de trenduri, de lume, poți să-ți găsești ceva potrivit și este firesc să-ți placă și ceva care este vechi.

| RAY a răspuns (pentru Anuket):

De 2 ani pot spune ca 70% din timp sunt pe off-line, desigur ca și eu sunt nostalgic, dar nu putem da timpul înapoi

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

De ce nu se poate să fie nostalgie?

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Nostalgia este un " sentiment de melancolie provocat de dorința de a revedea un loc iubit, o persoană apropiată sau de a retrăi un episod din trecut. Mai este de asemenea o dorință (plină de regrete) pentru ceva greu de realizat. ". Eu zic că nu te încadrezi, poate greșești.
De altfel, cred că nu are rost să regreți trecutul, nu se mai modifică, să ne focusăm pe prezent.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți swă dai un exemplu concret care îți provoacă nostalgie?
Poți să descrii aceas stare pe care tu o numești nostalgie?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Acest poster: https://images.app.goo.gl/gH8TWkHkSHyxJwqe8

Telenovela e din 1992 iar atunci nici nu venisem pe lume.
Imaginea aceea cu acele blocuri luminate și acea apă îmi crează o stare de profundă nostalgie.
Simt așa ca o întoarcere în timp, într-un timp în care nici nu existam dar în care aș vrea să revin.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar te rog, explică cum se manifestă starea, ce simți, cum simți nostalgia.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu o simt ca o stare de părere de rău pentru acele vremuri care nu mai sunt, ca o melancolie profundă, ca un dor.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Părere de rău pentru acele vremuri care nu mai sunt.
Acesta este un enunț format din cuvinte, deci un gând, nu este o simțire.
Melancolie și dor sunt stări complexe.
Orice stare are la bază ceea ce simți.
Simțurile sunt V- vizual, ceea ce vezi.
Auditiv- ceea ce auzi.
Kinestezic - ceea ce simți cu corpul sau în corp
Astfel, ce simți în starea aceea de melancolie?
Dar în starea de dor?

| Catrice a răspuns:

Meh pe alea din '90 le-am cam trăit livehee hee

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Baba dracu laughing, cadavru in descompunere ce ești laughing

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Duci lipsa, este?

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Duc lispa de tine sad

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Report,ignore,block,ban

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, am patit. Posibil imaginația bogata a creierului. Simte nevoia sa își imagineze și sa portretizeze stimulii vizuali ( respectiv poze, filmulețe).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista posibilitatea ca secventa din film sa se asocieze in mod involuntar cu ceva ce ai trait si tu si devii nostalgica pentru ca tie dor de acel moment al tau.
Mai exista doua variante :
1. vrei sa traiesti si tu acel moment din film
2.Intrii in atmosfera din film, traiesti filmul minut cu minut

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un exemplu: privesc acest poster și îmi crează multă nostalgie:

https://images.app.goo.gl/gH8TWkHkSHyxJwqe8

În 1992, când a fost difuzată această telenovelă, nici nu eram născută.