| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Vi se pare corect ca copiii cadrelor didactice au unele gratuitati la inscrieri, camine studentesti etc? Nu e o forma de avantaj nedrept si discriminare fata de cei care nu au parinti cadre? Practic, nu e meritul copilului, iar cadrele didactice nu sunt cele mai sarace sa nu isi permita o inscriere la facultate. Nu e ciudat ca fix cei care au primesc mai mult?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceste avantaje sunt normale si se gasesc in mai toate companiile mari, indiferent ca sunt facultati sau magazine. Occidentul le are din totdeauna, doar Romania ramasese in urma din cauza comunismului sau a mentaitatii comuniste.

De exemplu, angajatii din magazinele mari, straine sau din supermarketuri au anumite reduceri atunci cand cumpara din magazinul unde lucreaza, indiferent ca produsul este sau reducere, medicii privati isi consulta membrii familei pe gratis, asadar si profesorii beneficiaza de avantajul de a avea copii inscrisi la scoala unde ei predau, ca un bonus, oferind ceva gratuitati pentru copii lor.

| dullcat a răspuns:

Pare un pic tras de par, in functie de perspectiva din care privesti, dar mna, depinde de la caz la caz.Plus, stiai ca si copiii personalului nedidactic au beneficii? Iar asta e un lucru bun, ca doar femeile de serviciu, de exemplu, nu au salariu frumusel, ci din contra.

| mODIN a răspuns:

Toti cei care lucreaza la stat au avantaje pentru membrii familiei. Daca asta ti se pare discriminare, arunca un ochii pe avantajele pe care le are familia unui veteran cu medalii de onoare rolling on the floor