| Sclipirici a întrebat:

Vi se pare normal ca o persoana care munceste si isi doreste sa ajunga undeva castiga mai putin decat una care nu prea le are cu munca?
Serios vorbind,de ce in general oamenii care fac tot posibilul sa aiba o viata cat mai buna, sa munceasca pentru a se intretine, nu se descurca asa bine ca si o persoana care are traiul intretinut de parinti!?
Observ ca sunt multi oameni sustinuti de parinti (ajutor financiar) sus, iar cei care se straduiesc sunt mai jos. Mi se pare total nedrept.

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că banii deschid şi închid orice uşă. Niciodată să nu îţi doreşti ce au ei.E mult mai important ce ai tu.Ai ceva ce ei nu vor avea niciodată. Deci poţi să te bucuri de asta.Asemenea oameni găseşti oriunde.Nu te uita la alţii.Ce faci tu contează.

| Sclipirici explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu mi se pare deloc corect.Un om care munceste ar trebui sa aiba dublul celui care "freaca menta" si primeste banii pur si simplu. Am intalnit oameni cu studii si care nu aveau pe unde sa se angajeze si oameni... fara prea multe studii, dar cu bani, care si-au gasit si loc de munca. Mi se pare nedrept.
Multumesc frumos pentru raspuns!

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Sclipirici):

Aşa e oriunde.Toţi vor bani sau relaţii.E foarte greu să porneşti de la 0 şi să realizezi ce îţi doreşti.Cine trăieşte în puf, niciodatănu o să ştie ce înseamnă cu adevărat un gram de bucurie.Noi ştim că bucuria vine din lucruri mărunte şi aparent nesemnificative, dar ei nu.E greu să realizezi ce îţi doreşti, dar nu imposibil.

| Sclipirici explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Asa e, ai dreptate insa. uneori te saturi sa tot vezi ca muncesti de greu pentru a obtine un lucru, iar altul il "obtine" asa repede.Nu e corect, parca toti avem aceleasi drepturi, toti ar trebui sa muncim cinstit nu sa avem pile peste tot si sa avem tot ce ne dorim.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Sclipirici):

Ştiu...Eu de jumătate de an încerc să îmi cumpăr o carte cu 4 volume şi alţii cheltuiesc milioane într-o singură zi pe femei, ţigări, băutură şi alte lucruri inutile.Nimic nu e drept.Dar hai să îţi spun ceva.Pe mine asta mă bucură.În primul rând pentru că sunt diferită de restul lumii şi asta mă face să mă simt minunat.Şi...toate lucrurile urâte sunt lucruri care te maturizează şi te ajută să le oferi oamenilor ceea ce merită, îţi oferă mai multă încredere în tine.Roata se întoarce, fie ea şi pătrată.

| Sclipirici explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Ai dreptate, roata se intoarce dar e urat ca unii au atatia bani pe care ii investesc in niste rahaturi.