| anonim_4396 a întrebat:

Voi ați avut vreodată un vis lucid?
Dar un deja-vu/ jamais-vu?
Cum a fost? happy

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De multe ori vise lucide. Chiar pot visa ceea ce îmi propun happy. Deja-vu am avut, dar asta doar pentru că am visat în vis întâmplarea, iar eu la vise țin. Niste experiențe interesante, ce pot să zic big grin.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vis lucid înseamnă vis cu ochii deschiși. Adică pare că e real, dar nu e.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, să fi conștient că visezi, că așa, toate visele par reale pentru cei care nu dețin controlul.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Deschide meniul principal
Wikipedia
Căutare
Vis lucid
Limbă
Download PDF
Urmărește
Modificare

Hypnos și Thanatos, "Somnul și fratele său vitreg, Moartea" (în original, "Sleep and His Half-Brother Death") de John William Waterhouse
Vis lucid este un termen ce desemnează un vis în care persoana care visează este conștientă că viseză și că visul este în curs de desfășurare. În timpul viselor lucide, există posibilitatea de a exercita control conștient efectiv asupra mediului, personajelor și tuturor caracteristicilor acestora, precum și realizarea unor lucruri care sunt imposibile sau foarte puțin probabile în realitatea fizică a stării de veghe. Visele lucide sunt cel mai adesea extrem de realiste prezentând și o ascuțire a acurateței simțurilor celui ce are visul lucid.

Visurile lucide încep într-unul din următoarele moduri. Unul este așa numitul vis lucid inițiat în vis (conform noțiunii din engleză, dream-initiated lucid dream, abreviere, DILD), care este inițiat ca un vis obișnuit, după care, la un moment dat cel ce visează realizează că visează. Celălat mod este numit vis lucid inițiat în starea de veghe (conform noțiunii din engleză, wake-initiated lucid dream, abreviere, WILD), în care subiectul trece direct din starea de veghe în starea de vis fără nici o (aparentă) discontinuitate în conștientizarea întregului proces.[1][2]

Savanți precum Allan Hobson, conform abordării sale neuropsihologice a viselor lucide, au ajutat substanțial la plasarea explicației acestor vise pe un teren mai solid și mai puțin speculativ.

Vezi și
Note
Bibliografie suplimentară
Legături externe
Ultima modificare efectuată acum 3 luni de către Ionutzmovie.
PAGINI SIMILARE
Vis
Zapoteci
Onirologie
Wikipedia
Conținutul este disponibil sub CC BY-SA 3.0, exceptând cazurile în care se specifică altfel.
ConfidențialitateDesktop

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Uite că avem amândoi dreptate! Există două feluri de vise lucide... Eu mă refeream la al doilea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, avem amandoi dreptate.

| Dalmore a răspuns:

Deja-vu am mereu, nu mă deranjează, mă fascinează, dar nu prea înțeleg cauza pentru că se întâmplă mereu în situații noi, pe care nu le-am mai trăit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja-vu cam am mereu parca ar fi un blestem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu am.Naspa.