| anonim_4396 a întrebat:

Voi ati dat bacsisul la lautari (colindatori)?

14 răspunsuri:
| anad a răspuns:

La noi se dau neaparat bani (macar un leu de persoana sau mai mult, depinde daca iti e ruda, cunostinta sau necunoscuti; la unii mai saracuti se dau si prajituri sau fructe).

| AFR81 a răspuns:

Am deschis doar la cunoscuti. Nu prea sunt bani.

| Drimmero a răspuns:

Ce fel de colindatori vin pe voi? Vin lautarii cu toata fanfara? Astia da colindatori!

Răspuns utilizator avertizat
| Mieeez666 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu n-am deschis ușa la lăutari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, multe injuraturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu le-am deschis ușa.

| Cσcσ a răspuns:

Da, doar de asta vin, nu?hee hee

| Nitunitu a răspuns:

Am pastrat o punga mare cu bomboane si le-am dat, dar am vazut dezamagire pe fetele lor. Cred ca mai mult ii interesau banii...

Cand mergeam eu la colindat primeam gutui, mere, nuci, rareori bani...

Banuiesc ca in ziua de azi nu se mai strang copii in spatele blocului seara la povesti cu fantome si ziua la un joc de lipa cu surprize turbo sau frunza, tara tara vrem ostasi, lapte gros sau altele nu?

| Mieeez666 a răspuns (pentru Nitunitu):

Acuma daca le dai altceva in afara de bani cel mai probabil te injura + ca multi tarani prosti (si afoni) vin cu colindu.

| Nitunitu a răspuns (pentru Mieeez666):

La mine au venit un baiat de vreo 15 ani si doua fete tot de vreo 15-16 ani. Niste copii tare talentati cu voci ca de ingeri (nu exagerez, dar rar am mai auzit asa voci frumoase). Baiatul canta la chitara si fetele erau cu vocea.

Sincer mi-a facut placere sa dau bomboanele anul acesta la colind si cred ca as fi dat si bani dar mi-am dat seama de asta dupa ce au plecat.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Nitunitu):

Dupa ce ca primesc ceva, mai au si pretentii. De cand traiesc o singura data am fost cu colindu', primeam juma' de biscuite, o bomboana, un covrig si tot eram multumit.

| anonim_4396 explică (pentru Nitunitu):

Nu-i trebuie nimanui bomboane/fructe/prajituri, logic ca vor doar bani.
Mie cand eram mic si mergeam cu colindu daca cineva imi dadea chestii ce pot fi mancate le aruncam, eu fiind genul de om care nu prea mananca cand nu are pofta, iar in buzunar nu prea voiam sa le bag.