| MeisterSchnitzel a întrebat:

Voi când mergeți la culcare, nu vă gândiți că s-ar putea să nu vă mai treziți niciodată?
Sau când vă sculați dimineața din pat, nu vă trece prin minte că s-ar putea să nu mai prindeți apusul?
Vă înfricoșează aceste gânduri? De ce? Sunteți pregătiți să muriți?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mă gândesc la scenariile alea. Și să te culci binemersi și să mori in somn e cel mai bun mod de a o face.

| Simpatic a răspuns:

Noi majoritatea nu avem astfel de intrebari 'existentialiste' privitoare la Thanatos
Ai pus o intrebare cu incarcatura filosofica de altfel, insa daca te gandesti sau nu, ca oricand poti muri oricand, ti-ai face mai mult rau...

imi place sa imi spun un citat celebru al unui ilustru om care a trait hedonistic " eu fac ce ma taie capu', caci dupa moarte ajungem tot la Dracu' "

nu inseamna ca sunt lipsit de credinta ci pur si simplu prefer sa tratez viata cu usor umor si ironie decat cu elemente ce tin de domeniul macabrului

| mODIN a răspuns:

Cat de des chiar pateste cineva sa moara in somn?

| Lupică27 a răspuns:

Mare lucru, o data mori.

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Cineva are dispoziție îneaserălaughing

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

Ce am?

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Dispoziție. Nu știi ce înseamnă? Reprezintă o stare bună și sufletească emotivăhappy

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

''îneaseră'' asta nu intelesesem ce inseamna.

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Bine

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

Pai si ce inseamna?

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Voi români nu aveți așa cuvânt? Însemnă- înserare, către sfârșitul zilei, spre amurg, în amurg. Sper că ai înțeles

| MeisterSchnitzel explică (pentru Lidia09):

Acela e "îndeseară".

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

Numai inserare nu scria acolo

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Măi așa se vorbește la mine și da poate am greșit. Mulțumesc că m-ai corectat. Zâmbiți și mergeți înainte.

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

N-ai inteles care a fost faza, hai las-o asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca frică de a va pierde viața este este mai valoroasă decât de a va fi frică într-adevăr cu Adevărat că ați trăit pe Lumea asta fără a face un bine unui om fără vrei așteptarea atunci ați trăit degeaba puteți mori liniștiți.

Mustafa1onur.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, pur si simplu nu ma gandesc. De ce sa ma gandesc la ce e mai rau, in loc de lucrurile bune si frumoase in viata? E ca si cand ar fi soare afara, iar eu as sta constant cu frica de ploaie, irosindu-mi timpul si gandurile pe acest subiect, in loc de a ma bucura de timpul frumos.
Moartea este ceva natural si normal, si accept acest lucru. Pregatita nu sunt, am toata viata inainte, dar m-as impaca cu gandul, viata este imprevizibila si nu poti evita vreun lucru daca este dat sa se intample