| metallica666 a întrebat:

Voi considerati basarabenii FRATII nostri? de ce? ce parere aveti despre aceasta tara? pentru сel mai original raspuns, funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii consider fratii nostri pentru ca am fost uniti mai bine de 1000 de ani, avem obiceiuri asemanatoare si aceiasi limba(chiar daca se vorbeste si rusa, din cauza stapanirii)

1 răspuns:
| Andarock a răspuns:

Eu uite de ce nu ii consider ca ''frati'':

De Ziua Naţională a României, orice român sănătos, din ţară sau „de pretutindeni", indiferent dacă are paşaport românesc ori nu, mânat de valurile necazurilor cotidiene, nu poate să nu se gândească, măcar o clipă-două, în fugă, cu mândrie sau cu ciudă, la aceea că este român, că există o ţară numită România, că este şi el direct sau „indirect" legat de ea. Probabil că aşa se întâmplă peste tot, şi la alte popoare. Nu cunosc folclorul, inclusiv cel patriotic al altor popoare, dar presupun că puţine sunt naţiunile care cântă cu mândrie identitatea lor etnică. La români, cântecele de genul „Nu uita că eşti român" nu sunt o raritate. Nu am auzit cântece de acest fel, de exemplu, la ruşi („Nu uita că eşti rus"). Încerc să explic acest lucru prin faptul că ruşii, popor mare şi războinic, n-au avut timp să se mândrească că-s ruşi, fiind ocupaţi cu cucerirea altor popoare mai mici, astfel mândria de a fi cine sunt au cântat-o popoarele mici, pentru a rezista.