| anonim_4396 a întrebat:

Voi considerați România ca fiind în Europa de Est? Am realizat ceva ușor haios, dar interesant despre cultura noastră. Noi românii suntem singurii din ceea ce este considerat Europa de Est care au un argument pe tema asta. Sârbii de exemplu, care sunt la vest de noi, se consideră în Europa de Est fără doar și poate, chiar cu mândrie. Mie la geografie mi s-a spus cel puțin în 2 ocazii că România e în estul Europei Centrale, ceva în acest gen. Ceea ce nu ar fi greșit. Adică punctul cel mai estic al Europei sunt munții Ural, iar dacă e să o iei așa... laughing
Hai să vă aud!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sud centrul Europei acolo se afla RO, asta daca ne referim la continent.
In carti scrie ce au scris unia candva undeva, apoi cartile au fost tiparite doara asa dupa alea, nu sau revizuit, nu ia mai interesat pe nimeni de nimic.
Daca te uiti pe glob la harta Europei o sa vezi ca Romania este pe undeva la mijloc, europa se afla situata intre 3 meridiane asa in mare luat, iar RO se afla linga meridianu din mijloc si la sud, deci eu asa zic.

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Daca este sa ne raportam strict la cultura est europeana, am o intrebare: noi, in general, ne mai batem femeile laughing? Daca da, atunci facem parte din Europa de est. La fel de haios, nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este la porțile Orientului, Levantului,
Dar depinde de zonă. Cei din sud-est sunt mai aproape de fanariotism. Cei din vest, de nemți și austrieci. Deci ar fi cei mai vestici dintre estici.
M-ai auzit?

| mgtow a răspuns:

Mai bine zis e in amazon, prea multa salbaticie si nebuni aproape de nivelul columbiei, brazilia, argentina, mexic. Alea au cele mai mari rate de crime in public cu arme letale - incet ajungem ca ele

| RoCkKiD a răspuns:

In cartea de geografie zice ca suntem in sud estul europei centrale deci aproape ai nimerit-o.

Expresia cu estul europei e mai mult geopolitica in sensul ca estul si vestul s-au stabilit cand Germania a fost impartita dupa al doilea razboi mondial.

| Sfetnic a răspuns:

Uite aici un răspuns pentru asta: https://geografilia.blogspot.com/......ifica.html