| watchmen a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu?
Primi oameni au fost Adam si Eva, ei au facut multi copii,
eu sunt curios cum au facut copii lor copii(nu era pacat)
Lamuriti-ma si pe mine, va rog.

Răspuns Câştigător
| MM a răspuns:

"Daca tu crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista, nu vei fi pierdut nimic! Insa daca nu crezi si se dovedeste ca exista ai pierdut totul!" (Pascal)

9 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Sunt la granita dintre a crede si nu a crede in Dumnezeu. Totul pana la proba contrarie.

| PauLa.M a răspuns:

Chiar astazi vorbeam la scoala despre credinta in Dumnezeu.
Cum ca de la nastere am fi "setati" sa credem doar in Dumnezeu si atat.
Si ca religia ne ar ajuta sa fim mai optimisti in viata si sa ne pastram "setarile".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.Atat timp cat in Biblie asa scrie, eu cred.Nu imi place sa rascolesc si sa imi pun intrebari referitoare la asta.Imi este frica de D-zeu, imi este frica sa ma indoiesc si sa caut explicatii.Chiar am citit intr-o seara, in Biblie, despre doua fete care au fugit in munti cu tatal lor pentru a se proteja de furtuni, si-au imbatat tatal si s-au culcat cu el pentru a duce omenirea mai departe.

nony
| nony a răspuns:

Multi nu cred, putini au curajul sa recunoascá, pentru ca subiectul ¨Dumnezeu¨ inca este tabu.
Oameni incep sa-si puna intrebari, incep sa iasa din sfera ocultului, credintei, si sa vada dincolo de idoli si religii.Evoluam.Bravo nouá.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine mai stie dupa atitea mii de ani, cum au facut copii Adam si Eva si cum au facut copii copiii lor.

mira
| mira a răspuns:

Pe atunci nu exista conceptul de incest.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Http://www.TPU.ro/cauta/?keyword=adam+si+eva
Intra aici sa vezi cat s-a discutat pe acest site despre acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai discutat subiectul de N+1 ori. Nu vom stii poate niciodata adevarul. Daca ramaneai la prima intrebare era ok. Ei, bine, eu cred in Dumnezeu cu tarie. Nu cred in popi si in gaselnitele lor cu posturi negre sau severe, cu te miri ce practici; Am relatia mea personala cu divinitatea si nu stresez pe nimeni nici cu credinta mea, nici cu intrebari la care nu avem raspunsuri, dar se pun de dragul de a mai provoca o discutie aiurea. De fapt ideea este : crezi sau nu crezi. Daca tu crezi, ok, crede in taina. Daca nu crezi, nu are rost sa te preocupe Biblia si ce scrie acolo despre creatie, ingeri, copiii lui Adam...etc. Valabil pentru toti.

| metonst54 a răspuns:

Eu cred ca omul a evoluat din celula, Adam si Eva e mai mult un mit religios, chiar si preotii spun asta.
PS: Sunt ateu