| BadAngel3 a întrebat:

Voi credeti in reincarnare?
Am vazut un filmulet pe YouTube acum ceva timp in care spunea tot felul de chestii care mi-au accentuat crezarea. De exemplu spunea ca si visele pe care le avem in mod frecvent, pot arata ceva. Modul cum am murit, spre exemplu.
Mi s-a parut destul de ciudat si am luat-o -oarecum- ca pe o posibila explicatie asupra faptului ca niciodata nu am vise placute. Plus, mai tot timpul visez ca alerg de catre cineva care doreste sa ma omoare, sfarsind inecata intr-o piscina de langa un complex. Ori ma prinde si ma impinge, ori ma impiedic. Oricum ar fi, ajung sa cad in piscina si sa mor. De fiecare data ma trezesc dupa asta. Si de fiecare data cand am acelasi vis, totul se intampla la fel. Complexul apare de fiecare data.
Ce credeti?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca dumnezeu e real el poate garanta reincarnarea noastra dupa moarte.

| SG1995 a răspuns:

Poate cand erai mai mica ai fost la respectivul complex cu ai tai, si erai sa te ineci sau ceva de genul... Constientul ti-a impus sa uiti, dar chestia ti-a ramas in subconstient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legatura cu reincarnarea.
Ce ai tu se numesc cosmaruri.
Visele au legatura cu realitatea, cu diferitele experiente, trairile tale, emotiile, toate combinate sub o forma care pare absurda si haotica, dar asta pentru ca nu stii sa le descifrezi.
Nu esti singura care are cosmaruri identice, toti oamenii care viseaza le au. Treci peste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic aveam si eu doua cosmaruri care se tot repetau. In unul din ele eram in curte casei la bunici, cu spatele la sura si adapostul pentru animale si brusc nu mai puteam sa ma mai misc, iar imediat dupa aceea o entitate iesea de acolo (eu imi imagineam ca e diavolul, dar nu il vedeam niciodata, doar il simteam) si imi sarea in spate.
In celalalt mergeam prin diferite locuri si deodata imi aparea in fata un munte inalt de perne albe. Incercam sa ma catar in varf, pentru ca stiam ca acolo e ceva sau cineva ce trebuie sa gasesc sau pe care sa intalnesc, dar de fiecare data, cand eram aproape sus, cadeam si ma trezeam.
Cu timpul am invatat ca pot sa imi fac visele asa cum vreau eu si am reusit sa scap de aceste cosmaruri.
Nu cred in reincarnare, chiar daca in afara de cosmarurile astea mai aveam un alt vis care tot se repeta, in care locuiam in alta casa decat cea reala cu o femeie care nu era mama mea si care statea aproape tot timpul intinsa pe un sezlong si un barbat in uniforma venea de fiecare data pentru scurt timp ca sa isi ia ramas bun de la noi si apoi pleca.
E ceva totusi in legatura cu acel vis care inca ma mai pune pe ganduri cateodata, din ce in ce mai rar, dar am incercat niciodata sa ii gasesc explicatii care au legatura cu reincarnarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred. Și eu visam ca ma aleargă cineva pana m-am întors și i-am dat cu o lopata in cap. De atunci nu ma mai aleargă nimeni.

| Victor453 a răspuns:

Eu nu cred in chestia aceasta

| AndryDya a răspuns:

Eu chiar cred in reincarnare ....nu a fost nevoie sa vad niciun filmulet.Am visat intr-o noapte un loc, pe care nu il mai vazusem niciodata! Si cand a fost momentul chiar sa merg in acel loc mi.am adus aminte ca eu am visat locul, si stiam pe unde sa o iau ca sa ajung de ex la magazinul x, sau pe strada y...foarte ciudat