| andreeaeml1200 a întrebat:

Voi cum ati proceda? Daca ati fi intr-un conflict, ati lua apararea persoanei care minte, dar va este ruda sau prietena, sau persoanei care spune adevarul? Voi stiind ca persoana de langa voi minte.
Preferați sa fiți corecți sau sa tineti cu minciuna?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna as lua apararea celui care spune adevarul, chiar daca nu-l cunosc, fiindca sunt un om corect care uraste mincinosii.

Daca este ceva ce urasc pe lumea asta este omul prost si mincinos si nu as accepta un asemean om sa-mi fie prieten.
Iar daca imi este ruda, categoric as taia legatura cu ea/el.

| sierra1 a răspuns:

Mai e o situație (de preferat in cazul tău) - te abții

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca minte, nu ma bag.
Daca are dreptate si este atacata, ma bag in favoarea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff, n-am mai fost niciodată pusă în această situație, nu știu la fața locului cum as proceda.
Sunt o fire justițiară, dar empatizez cu persoanele dragi mie și le înțeleg.
In concluzie, depinde acum de gravitatea conflictului.
Aș încerca totuși să iau decizia cea mai corecta.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu ma bag și nici nu privesc situația mai ales dacă știu și cine este de vina poate nu ma crezi ma mieste rușine sa ma și uit în ochi la omul ăla ma simt urât rău nu ma pot exprima în cuvinte în scris cum ma simt tot ce vreau în acel moment este sa plec de acolo și ma prefacă ca nu știu nu am auzit mieste greu și ma simt urât rău când știu cineva pe care eu îmi pun încredere cu Adevărată în el și a-și muri pentru omul ăla și știu ca minte ma pierde câte puțin și tot ce vreau în clipa aia în momentul ăla sa nu fiu acolo sa se certe ei cât vor eu nu ma baga ma prefac ca nu aud și nu vad nimic. Ma bag doar dacă are intenția sa rănească acel om pe care eu ași muri pentru el și mi-am pus încredrea Adevărată în el sa nu-l rănească sau sa pățească ceva rău atunci ma bag ori care ar fi prețul chiar și viața mea de ar fi acel preț tot ma bag ma poți minți ma poți răni poți fi fals cu mine îmi asum asta da nu-mi asum și nu vreau să-mi pierd omul pe care îl iubesc cu Adevărată și a-și muri pentru el ori care ar fi nebunia făcută.