| mastadont a întrebat:

Voi cum spuneți? Sunt sau sânt? De unde credeți că a apărut această confuzie?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e confuzie: "sânt" nu a fost scris așa niciodată

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Sunt" este forma noua, actuala a verbului.
"Sânt" era forma veche, pe care au prins-o bunicii nostri. La fel ca si scrierea cu "â" sau "î". Pe vremuri, nu exista "â", se scria doar cu "î".
De exemplu, la brutaria din cartier, era o pancarda veche, pe care scria "Pîine", in loc de "Pâine".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai "sunt", ce confuzie?
"Sânt" este ceva spus prin alte regiuni numai, chiar si cand stiu cum s-ar spune.

| mastadont explică (pentru DoarBogdan):

E o mare confuzie. Am auzit pe mulți spunând sânt, chiar și persoane publice cum ar fi politicieni.

| relian a răspuns:

Sint cu i din i laughing scuze am tasta pe engleza, dar banui ca intelegi.Sunt suna ca dracu,sa nu zic ca tacsu,suna urat rau,de aia folosesc sunt,asa cum foloseau oamenii inainte.
Sunt se folosea pe vremuri acu sute de ani,ori pe vremwa lu caragiale.
Intre timp limba sa mai finisat,iar dupa revolutie so mai trezit unia prin parlament, care de fapt dormeau, pentru aia erau acolo, unia iau filmat, apoi ca ei sa arate ca au activitate mai veneau si propuneau cate ceva, uite asa a fosot si cu sunt asta.

Hai acu sa vina care cum i se scoala si sa modifece limba la fiecare stiu si eu 5 ani sau 4 cat stau unia, apoi vin alti.

Ce spui tu sant ala nu am auzit, aia is de astia care inca nu stiu a scrie nici acum laughing
Nici eu nu ma dau in vant sa scriu corect dar nici sa fac greseli de genu asta.

| Dismally a răspuns:

"Sunt", a aparut pentru ca in trecut se spunea "sînt", pe urma a inceput sa se foloseasca "â" in loc de "î" la majoritatea cuvintelor.

| Lukasssz a răspuns:

Eu vorbesc cu"sunt".De obicei persoanele mai batrane spun"sant".

| CIaudiu a răspuns:

Sunt

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De obicei spun "sunt", dar uneori mai îmi scapă și un "sînt".
Confuzia vine de la faptul că, în perioada regalistă, se scria "sunt" și așa pronunța toată lumea. În perioada comunistă s-a trecut la "sînt", iar mulți dintre părinții și bunicii noștri s-au obișnuit așa. În perioada post-decembristă s-a întors la "sunt", așa că multă lume scrie așa dar pronunță tot ca în comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunet seamana sunt cu sînt/sânt. Sunt e forma mai noua.
Modificarea asta e un proces normal in cadrul vocabularului unei limbi. Cuvintele se schimba de-a lungul timplui.
https://vorbeste-romaneste.ro/greseala/sant-sau-sunt/