| anonim_4396 a întrebat:

Voi i-ati spune unei fete ca e mai urata decat o alta,...
stiind ca in poze este chiar ea? mai ales ca diferenta intre cele doua e foarte mica, adica amandoua sunt foarte dragute.

Răspuns Câştigător
| andreeamihele a răspuns:

Din punctul meu de vedere e ilogic sa ii spui cuiva asa ceva si nu e frumos. straight face

19 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

N-am inteles nimic. De ce nu i-as spune uneia de pe net ca e mai urata decat alta? De ce as avea remuscari? Decat sa o mint, mai bine sunt sincer.

| arbl07 a răspuns (pentru TeoPT):

Atunci,nu mai bine nu vorbesti daca stii ca una din ele e cea care intreaba?

| TeoPT a răspuns (pentru arbl07):

De ce aveti conceptia tampita cum ca, daca nu spui ceva de bine, mai bine taci? Frate, opinia e opinie. Daca mie mi se pare ca cea care intreaba arata naspa, asta o sa spun. Nu vreau sa lingusesc din moment ce mi s-a cerut parerea.

| arbl07 a răspuns (pentru TeoPT):

Vorbeste frumos! nu e nicio conceptie "tampita", se cheama bun simt.de obicei, demonstrezi invidie daca o denigrezi pe una de fata cu alta.tie nu-ti cer parerea! poti sa te abtii, te ajut eu!

| anonim_4396 explică (pentru arbl07):

Hold on...
Nu pot să cred ce gândire poți avea.
Hai că o luăm pe rând:

1. „nu e nicio conceptie "tampita", se cheama bun simt." - și mie mi se pare de bun simț să fiu corectă și sinceră, așa zice moralitatea, să nu fii lingușitor.
2. „demonstrezi invidie daca o denigrezi pe una de fata cu alta." - de unde concepția asta că, dacă nu îți place ceva, ești musai invidios pe acel lucru? Păi dacă eu consider că persoana aia are o față de călcat... pe ea, inevitabil am o părere proastă, așa că nu aș vrea să fiu ca ea, iar dacă aș fi invidioasă, aș aprecia-o și aș fi sinceră. „ești frumoasă, dar îmi pare rău că nu-s ca tine și îmi pare rău că tu ai succes și eu nu". Cam asta înseamnă invidia de fapt. Doar că mulți oameni nu pot să facă distincția dintre invidie și dispreț real.
3. „se simte invidia usor cand negi un adevar." - aceeași problemă. Dacă neg ceva, înseamnă că am motive întemeiate să o fac și pentru care să nu îmi placă. De unde ai venit cu ideile astea?

| arbl07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ceva? poti sa mai cauti si alte intrebari pe site-ul asta? ma plictisesti deja.

| mona a răspuns:

Nu i-as spune ca e mai urata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, în general sunt sinceră, prefer ca persoana să știe cu adevărat ceea ce cred eu despre ea decât să mă ascund.

Știu prea bine că ea nu e zeiță, așa cum nici eu nu sunt, așa cum nici cealaltă fată nu e. Trebuie să accepte că există și fete mai frumoase decât ea.

Mulți oameni nu pot fi sinceri când vine vorba de asta. Nu au suficient curaj, nu vor să supere sau să își strice relațiile. Mie tot aiurea mi se pare.

| arbl07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le mai plange de mila! lasa-i in pace daca asa simt ei.nu trebuie sa fii tu marea invatata sa le dai tu lectii.

| andreeamihele a răspuns:

Eu nu i-as spune asa ceva! Iti dai seama ca ai jigni-o? S-ar simti groaznic, plus ca fiercare pesoana e frumoasa in felul ei. Eu te sfatuiesc sa nu faci asta.

| arbl07 a răspuns (pentru andreeamihele):

Dar nu eu fac asa ceva! aici pe site este cineva care imi spune ca stie ca sunt eu in poze dar ca e sincera cu mine si considera ca sunt mai urata decat alta fata.

| TeoPT a răspuns (pentru andreeamihele):

Deci e ilogic sa ai o parere proasta despre ceva. De unde veniti, ma?

| andreeamihele a răspuns (pentru TeoPT):

laughing Nu este ceva este cineva! Si acel cineva are sentimente si cum sa ii spui ca e mai urat decat nu stiu ce persoana?

| TeoPT a răspuns (pentru andreeamihele):

Simplu. Spune-ti parerea sincer si fara sa fii pupincurist. (Stiu ca esti fata, am zis-o la modul general).

| arbl07 a răspuns (pentru TeoPT):

Eu cred ca ai o impresie proasta despre tine, in primul rand! omul slab si gelos mereu isi arata frustrarile peste tot.

| arbl07 a răspuns (pentru TeoPT):

Dar chiar e sincera sau rautacioasa, mai curand? mai ales cand e vorba de o diferenta foarte mica intre cele doua.dar nu asta deranjeaza ci modul in care te exprimi si spui ceva.se simte invidia usor cand negi un adevar.deci,nu esti nici pe departe sincer(a).

| andreeamihele a răspuns (pentru TeoPT):

Dar daca parerea ta chiar raneste acea persoana si o faci sa se simta ingrozitor?

| arbl07 a răspuns (pentru andreeamihele):

Asa e! tine de cei 7 ani de acasa dar dupa cum vezi, unii au obrazul gros si ii mai si doare la basca daca le zici ca nu e frumos. explicatiile alea de mai jos sunt prea lungi, prea fortate(de parca ar fi cineva care se straduie din rasputeri sa jigneasca, dint tot sufletul ala urat) si denota frustrare absoluta.

| andreeamihele a răspuns (pentru arbl07):

Sunt de acord cu tine.

| andreeamihele a răspuns (pentru arbl07):

Din punctul meu de vedere e ilogic sa ii spui cuiva asa ceva si nu e frumos. straight face